Mandaty za nieposegregowane śmieci będą dotyczyć każdego lokatora niewypełniającego obowiązku
Pxhere
Autor Wiktoria Pękalak - 8 Stycznia 2021

Tylko spróbuj wyrzucić nie tam, gdzie trzeba. Olbrzymi mandat ma odstraszać od złych nawyków

Mandat za niewypełnianie obowiązku segregowania odpadów do tej pory obciążał kieszenie właścicieli nieruchomości. To może się jednak już niedługo zmienić i kary będą grozić także wytwórcom odpadów - lokatorom zamieszkującym nieruchomość.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie kary będą grozić za niesegregowanie śmieci
  • Kto zapłaci
  • Jakie narzędzia pomogą w weryfikacji osób niesegregujących śmieci

Mandat za nieposegregowane śmieci

Projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przewiduje, że mandaty za niewłaściwe segregowanie śmieci otrzyma każda osoba, która dopuszcza się takiego czynu. Oznacza to koniec odpowiedzialności zbiorowej - teraz każdy będzie pilnował swoich śmieci.

Maciej Kiełbus z Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners tłumaczy na łamach Interii, że to, czy obowiązek selektywnej zbiórki należy odnosić wyłącznie do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, czy również do ich mieszkańców poddawano już pod wątpliwość.

Projekt Ministerstwa Klimatu i Środowiska rozwiązał jednak w końcu ten palący problem. Zakłada on, że selektywna zbiórka śmieci będzie tyczyła się każdego mieszkańca z osobna, a za niewypełnienie obowiązku każdy będzie mógł otrzymać mandat.

W projekcie ustawy przewidziano, że kara grzywny grozi lokatorom niewywiązującym się ze swoich obowiązków, tak samo jak do tej pory groziła wyłącznie właścicielom nieruchomości.

Do kiedy obostrzenia? Są najnowsze doniesienia w sprawie krajowych restrykcjiDo kiedy obostrzenia? Są najnowsze doniesienia w sprawie krajowych restrykcjiCzytaj dalej

- Grzywna w drodze mandatu będzie mogła zostać wymierzona osobie, która zostanie przyłapana na przykład na tym, że wyrzuca szklane butelki do pojemnika na plastik - wyjaśnił na łamach Interii Mateusz Karciarz z Kancelarii Radców Prawnych Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy.

Oznaczanie odpadów i mandaty dla wszystkich

Dzięki projektowi możliwe będzie wprowadzenie indywidualnej odpowiedzialności za segregowanie śmieci w zabudowie wielorodzinnej, podaje Interia. Ma to być jednak możliwe wówczas, gdy gmina "zapewni techniczne możliwości identyfikacji odpadów komunalnych wytwarzanych w poszczególnych lokalach".

Najprostszym rozwiązaniem byłoby w tym wypadku wprowadzenie oznaczeń na worki, np. w postaci kodów kreskowych. Takie rozwiązanie zakończy problem odpowiedzialności zbiorowej za brak segregacji odpadów. Do tej pory kary w postaci mandatu lub grzywny groziły przede wszystkim właścicielowi nieruchomości, wspólnocie lub spółdzielni.

Dzięki wprowadzeniu oznaczeń worków na śmieci mandat otrzymają tylko te osoby, które zaniedbują obowiązek segregacji. Jeśli odpady nie będą sortowane, mandat otrzyma osoba, która złożyła deklarację - właściciel lokalu lub osoba wynajmująca go.

- Jeśli w lokalu zadeklarowano cztery osoby, które wytwarzają odpady, aby nałożyć mandat, należy wykazać, która osoba zawiniła - zaznaczył Mateusz Karciarz.

Nowe przepisy miałyby wejść w życie już z początkiem stycznia przyszłego roku.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News