
Przełomowy i niespodziewany wyrok sądu. Nie można karać za brak maseczki
Mandat za brak maseczki bezprawny? Ograniczenia związane z epidemią koronawirusa są wprowadzane bezprawnie - tak wszystkie obostrzenia komentowali prawnicy. Wprowadzanie ograniczeń jest bowiem niezgodne z konstytucją. Państwo nie może ograniczać obywateli, dlatego wystawione mandaty są jawnym łamaniem najwyższego aktu prawnego.
Bezprawne mandaty
"Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób.
Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw" - głosi artykuł 31. Konstytucji Rzeczpospolitej Polski. Oznacza to, że wszelkie obostrzenia, które wprowadził rząd są niezgodne z prawem. Rozporządzenia nie są bowiem równoznaczne z ustawą. Miałyby jakąkolwiek moc sprawczą dopiero, gdyby wprowadzono stan wyjątkowy. Należy także podkreślić, że ustawa jest dokumentem prawnym, który musi przejść cały proces legislacyjny - przejść przez sejm i senat, aby na końcu została zwieńczona podpisem prezydenta. Rozporządzenie może wydać rząd lub minister.
Gazeta Wyborcza podała, że są sądy, które postępować niezgodnie z konstytucją nie chcą. Mężczyzna z Czempinia podczas wycieczki rowerowej z rodziną nie miał na sobie maseczki, dlatego został zatrzymany przez policjantów, którzy zaproponowali mu mandat w wysokości 500 złotych. Pan Sebastian odmówił jednak przyjęcia mandatu, dlatego został przesłuchany na komisariacie policji, gdzie usłyszał kolejny zarzut - niezastosowanie się do zakazu przemieszczania się bez ważnej życiowej potrzeby. Sprawa trafiła zatem do sądu.
DZISIAJ GRZEJE:
1. Tysiące emerytów dostanie minimum 2400 zł emerytury. Prezydent właśnie podpisał ustawę
2. Nowe ognisko koronawirusa. 25 procent gości zarażonych
Już 13 tysięcy mandatów za brak maseczek
Jak wynika z danych money.pl, policja wystawiła już 13 tysięcy kar za brak zasłaniania ust i nosa. Funkcjonariusze wciąż niestrudzenie wystawiają mandaty za niestosowanie się do rozporządzeń. Stróże prawa nie są jednak od zastanawiania się nad tym, czy wystawianie mandatu jest zgodne z prawem.
Policjanci po prostu wypełniają swoje obowiązki. To właśnie sądy powinny stać na straży konstytucji, dlatego wyrok sądu w Kościanie jest tak ważny. Być może ta decyzja rozpocznie tendencję masowego odrzucania tego typu spraw i przyczyni się do wzrostu świadomości Polaków w zakresie praw obywatelskich.
ZOBACZ TAKŻE:
- Gwiazda Polsatu zaatakowała Adama Małysza na oczach tysięcy fanów. Wyjątkowo ostre słowa, nie możemy uwierzyć (FOTO)
- Rząd podjął decyzję. Rozporządzenie podpisane. Klamka zapadła
- Segregacja śmieci już nie na 5 a na 3 frakcje? Szykują się zmiany w gospodarce odpadami
- Aż 83 proc. Polaków zaczyna od niej dzień. Teraz grozi nam deficyt i wysokie podwyżki cen
- Już nie dziura, a krater. Na wypłaty rent i emerytur zabraknie nawet 100 miliardów złotych
- Malutkie dziecko same wyszło z przedszkola. Gdzie byli dorośli?!
