Mandat 500 zł za niestosowanie się do jazdy na suwak i nietworzenie korytarzy życia już od piątku 6 grudnia
Wikipedia/ fot. Adrian Grycuk
Autor Stanisław Węgrowski - 4 Grudnia 2019

Od piątku nowe prawo drogowe. Za niedostosowanie się 500 zł mandatu

Mandat na kwotę 500 zł grozi kierowcom, którzy nie będą się stosować do przepisu o jeździe na “suwak”. Prowadzący mają też obowiązek tworzenia tzw. korytarzy życia. Nowe przepisy wchodzą w życie w piątek, 6 grudnia.

Mandat za nowe wykroczenia

Mandat w wysokości 500 zł grozi kierowcom, którzy złamią zasadę o jeździe na “suwak”. Prowadzący są także zobligowani do tworzenia tzw. korytarzy życia. Bankier.pl podaje, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od piątku 6 grudnia. To konsekwencja opublikowania w Dzienniku Ustaw nowelizacji ustawy “Prawo o ruchu drogowym”.

Nowe przepisy to odpowiedź na coraz większą ilość niebezpiecznych sytuacji na polskich drogach. Kierowcy rzadko ustępują pojazdom uprzywilejowanym i zdarza się, że wykorzystują korytarz życia, aby samemu przejechać drogę szybciej. Nowelizacja przepisów ma sprawić, że w sytuacjach, gdy jest zwężenie drogi ograniczające ilość dostępnych pasów i w trakcie wypadków służbom ratowniczym będzie łatwiej przejechać ulice i szybciej dotrzeć do poszkodowanych.

W sytuacji zagrożenia życia na drodze ważna jest każda sekunda. Zależy nam, by kierowcy wiedzieli, jak należy tworzyć korytarze życia, żeby odpowiednie służby mogły jak najszybciej dotrzeć do poszkodowanych - tłumaczy cytowany przez bankier.pl minister infrastruktury, przewodniczący Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Andrzej Adamczyk.

Trutka na szczury w lekach. 2 mln Polaków zagrożonych, ministerstwo powołało sztab kryzysowyTrutka na szczury w lekach. 2 mln Polaków zagrożonych, ministerstwo powołało sztab kryzysowyCzytaj dalej

Mandat do 500 zł

W sytuacji, gdy prowadzący nie zastosuje się do przepisów, które nakazują ustąpienie pierwszeństwa i jazdę na “suwak”, funkcjonariusze policji zinterpretują to jako utrudnianie ruchu lub uniemożliwianie wjazdu innym uprzywilejowanym pojazdom. Po tym, jak policja stwierdzi, że doszło do wykroczenia, kierowca może zostać ukarany mandatem w wysokości od 50 do 500 zł.

Mandat w wysokości 500 zł mogą dostać także ci kierowcy, którzy nie będą tworzyć korytarzy życia. Jeżeli policja oceni, że prowadzący w sposób rażący zablokował przejazd służbom ratunkowych, to mandat będzie tylko początkiem konsekwencji, jakie mogą spotkać kierowcę. Wtedy funkcjonariusze policji skierują wniosek do sądu i to tam zapadnie decyzja o wymiarze kary.

Emerytura stażowa leży na stole. Projekt pozwoli przejść na emeryturę przed 60. urodzinamiEmerytura stażowa leży na stole. Projekt pozwoli przejść na emeryturę przed 60. urodzinamiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W Radio Maryja odlecieli. "Tadeusz Rydzyk nowym wyklętym"
  2. Zamontował w swoim pokoju ukrytą kamerę. Chciał zobaczyć, czy są w nim duchy
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. 13. emerytura jest zagrożona? Senat zgłosił poważne zastrzeżenia, w Polakach aż zagotowała się krew

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News