BiznesINFO.pl
Mandat za brak maseczki w samochodzie? To możliwe

pexels/Gustavo Fring

Mandat za brak maseczki w samochodzie? Brzmi absurdalnie, ale służby są wyczulone i kary się sypią

3 Października 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Przypominamy, że w niektórych sytuacjach istnieje obowiązek podróżowania samochodem z maseczką. Mandat za brak zasłonięcia nosa i ust może wynieść 500 zł, a w niektórych sytuacjach jeszcze więcej.

Surowy mandat za brak maseczki w aucie

Koronawirus w Polsce nie ustępuje. W piątek poinformowano o kolejnej rekordowej, bo wynoszącej blisko 2300 liczbie nowych zachorowań. Dzień wcześniej rząd poinformował o rozszerzeniu z 21 do 51 liczby powiatów objętych specjalnymi strefami, w których obowiązują zaostrzone restrykcje. Jedną z nich jest obowiązek noszenia maseczki również w przestrzeni otwartej. Tymczasem być może nie wszyscy pamiętają, ale konieczność zasłaniania nosa i ust obowiązuje w niektórych sytuacjach również w samochodzie. Jeśli się nie zastosujemy, musimy się liczyć z mandatem. 

Obowiązek jeżdżenia z maseczka dotyczy przede wszystkim sytuacji, kiedy podróżujemy z osobą z którą nie mieszkamy w jednym gospodarstwie domowym, stąd aby uniknąć mandatu, musimy pamiętać o zasłonięciu nosa i ust, gdy podróżujemy np. z dalszą rodziną czy znajomymi. Maseczki (co na szczęście widać na ulicach) mają osoby robiące kurs prawa jazdy i ich instruktorzy. O zasłonięciu twarzy możemy natomiast zapomnieć, gdy jedziemy sami, bądź z osobami z którymi mieszkamy. Maseczki nie muszą również posiadać dzieci poniżej czwartego roku życia, a także osoby, którym nie pozwala na to stan zdrowia. W przeciwnym wypadku trzeba się liczyć z karą.

Mandat 500 złotych

Mandat za brak maseczki wynosi 500 zł, a w skrajnych przypadkach może zostać nałożona kara administracyjna, która wynosi od 5 do 20 tysięcy zł. Przy obecnej rekordowej liczbie zakażeń trzeba pamiętać, że policja może być szczególnie mocno kontrolować, czy jeździmy z maseczką. Jej brak najczęściej kończy się pouczeniem, a w razie zatrzymania, gdy podróżujemy z osobą z którą dzielimy gospodarstwo domowe należy funkcjonariusza o tym poinformować i wówczas kary nie będzie.

Tagi:

Maseczkimandat

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >