BiznesINFO.pl
ZUS

East News

Mały ZUS plus. Wnioski można składać do końca stycznia

25 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Tylko do końca stycznia przedsiębiorca, który w ubiegłym roku nie skorzystał z małego ZUS plus, ma okazję z niego skorzystać. Dzięki uldze może zapłacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne. 

Mały ZUS Plus

Ulga Mały ZUS Plus oznacza ustalenie wysokości składek ZUS w zależności od uzyskiwanych dochodów. Dzięki temu przedsiębiorca może płacić niższe składki na ubezpieczenie społeczne. Obniżone składki można płacić maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga nie dotyczy jednak składki zdrowotnej.

– Możliwość opłacania niższych składek na ubezpieczenie społeczne to prawo, nie obowiązek. Z tych ulg powinno się korzystać rozważnie, gdyż na pewno niższe składki na ubezpieczenia społeczne to niższe koszty prowadzenia firmy. Jednak niskie składki to też niskie świadczenia wypłacane w związku z chorobą, opieką nad chorym członkiem rodziny, czy wyliczoną rentą bądź emeryturą –przestrzega regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis.

Aby zgłosić się do małego ZUS Plus, należy się wyrejestrować z ubezpieczeń z dotychczasowym kodem ubezpieczenia, a następnie zgłosić się do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego (kod 0590 lub 0592). 

Przedsiębiorca, który chce skorzystać z ulgi, ma czas do 31 stycznia. 

Ulga nie dla wszystkich 


Z małego ZUS plus nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej i jednocześnie korzystają ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT oraz ci, którzy prowadzą także inną pozarolniczą działalność (np., jako wspólnik spółki jawnej). Z ulgi nie skorzystają także osoby, które wykonują dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robiły dla niego, jako pracownik w tym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Z ulgi nie mogą też skorzystać przedsiębiorcy, którym przychód w poprzednim roku kalendarzowym przekroczył 120 tys. zł. 

- Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Warunkiem skorzystania z ulgi jest też prowadzenie działalności w poprzednim roku, przez co najmniej 60 dni - wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis. – A to oznacza, że z małego ZUS plus nie skorzystają osoby dopiero rozpoczynającym prowadzenie własnego biznesu. Dla nich są inne ulgi takie jak 6-miesięczna „ulga na start”, a następnie dwa lata „preferencyjnych składek” opłacanych od podstawy stanowiącej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia - dodaje rzeczniczka.

Tagi:

ZUSskładki ZUS

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Renta rodzinna. Bliscy osoby zmarłej mogą uzyskać finansowe wsparcie od ZUS

Czytaj więcej >

Finanse

Ponad milion Polaków będzie musiało dopłacić PIT. Dotyczy to głównie najlepiej zarabiających

Czytaj więcej >

Finanse

10 zł prowizji za wypłatę z bankomatu. Banki wprowadzają wyższe opłaty

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Finanse

Kiedy najniższa krajowa w Polsce przekroczy 10 000 zł

Czytaj więcej >

Finanse

Wysoka waloryzacja emerytur nie dla wszystkich. Mundurowi nie kryją oburzenia

Czytaj więcej >

Finanse

Możesz dostać zwrot pieniędzy za gaz. W ciągu 30 dni wypełnij wniosek

Czytaj więcej >