BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Macron ma pomysł na 3 reformy, dzięki którym Francja ma być najpotężniejsza w Europie

2 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Protesty żółtych kamizelek nie przeszkodziły prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi w kontynuacji zaplanowanych reform. Jeśli uda się je zrealizować, wyniki Francji przegonią ostatnie wyniki Niemiec i Włoch.

Zwycięstwo w wyborach prezydenckich w 2017 roku i od razu konkretne działania reformatorskie - tak swoją kadencję rozpoczął prezydent Francji Emmanuel Macron. Za pewnie szedłby dalej jak burza, gdyby nie protesty żółtych kamizelek - czyli antyrządowej manifestacje, których zapalnikiem był wzrost podatków paliwowych. Półmetek jego kadencji to wciąż pomimo napotkanych trudności ciężka praca nad programem reform. Jeśli Macronowi uda się wprowadzić trzy planowane reformy, wyniki Francji mogą przegonić ostatnie wyniki Niemiec i Włoch, jak pisze Financial Times.

Modernizacja gospodarcza i instytucjonalna. Czy Macronowi się uda?

Reformy Macrona obejmują ubezpieczenie na wypadek bezrobocia, a także dotyczą systemu emerytalnego oraz uszczuplenie nadmiernie rozbudowanej administracji publicznej. Jak zauważa brytyjski dziennik, najłatwiejszą do wprowadzenia inicjatywą jest reforma systemu ubezpieczeń na wypadek bezrobocia. Jej celem jest karanie pracodawców, którzy nadużywają krótkoterminowych umów o pracę w stosunku do swoich pracowników. Równocześnie ma też ograniczyć wypłaty zasiłków dla bezrobotnych, co pozwoli na oszczędności w budżecie państwa w wysokości ok. 3,4 mld euro do końca 2021 r., a także na wzrost gospodarczy w perspektywie długoterminowej i bardziej efektywnie zorganizowany rynek pracy. 

Jak zauważa również Financial Times, powinno to pomóc w zmniejszeniu utrzymującej się wysokiej stopy bezrobocia we Francji, zwłaszcza wśród młodych ludzi. 

Długoterminowe reformy szansą na zmniejszenie długu publicznego

Planowane reformy mają również objąć takie wyzwania jak ujednolicenie systemu emerytalnego i wydłużenie wieku emerytalnego oraz usprawnienie biurokracji państwowej.

Wydatki sektora publicznego wyniosły w ubiegłym roku 56,5% produktu krajowego brutto, znacznie powyżej średniej wynoszącej 47% w strefie euro. Wydatki na takim poziomie wypierają przydatne inwestycje i utrudniają zmniejszenie długu publicznego Francji, który podwoił się w ciągu zaledwie 25 lat do prawie 100% PKB - pisze Financial Times. Inicjatywy Macrona mają ograniczyć wydatki i zmodernizować państwo.

Dziennik zauważa również, że Macron ma dużą przewagę nad poprzednikami, ponieważ ma możliwość przyjęcia reform w perspektywie długoterminowej, ma silną większość ustawodawczą, a jego popularność po starciach z żółtymi kamizelkami powraca.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >