Lockdown plany rządu
Krystian Maj/KPRM
Autor Konrad Karpiuk - 13 Listopada 2020

Jest decyzja premiera ws. lockdownu. Ujawnił też plan dotyczący nowych obostrzeń

Wiadomo już, czy grozi nam lockdown. Wyciekły plany Ministerstwa Zdrowia i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na temat kolejnych obostrzeń.

Znane są już dalsze plany na lockdown

Lockdown miał zostać wprowadzony w razie niekontrolowanego wzrostu zachorowań, aby zapobiec całkowitemu zatorowi w służbie zdrowia. Jak podaje money.pl, wygląda na to, że teraz "narodowej kwarantanny" nie będzie, ale na zniesienie obostrzeń też nie ma co liczyć.

W ostatnim czasie Mateusz Morawiecki regularnie ogłaszał kolejne obostrzenia, które blokowały działalność kolejnych branż. Oberwało się właścicielom siłowni, restauracji, a potem nawet sklepów meblowych. Wiele wskazywało na to, że sytuacja będzie się zaostrzać.

Płaca minimalna inna w każdym powiecie? Jest nowa projekt polskich wynagrodzeńPłaca minimalna inna w każdym powiecie? Jest nowa projekt polskich wynagrodzeńCzytaj dalej

Oczywiście wiązało się to ze statystykami zakażeń, w których od dłuższego czasu brakowało unormowania, czy też tendencji spadkowej. Kolejne przyrosty wskazywały na to, że potrzeba ograniczać kontakty w sferze publicznej.

Brak nowych obostrzeń nie oznacza jednak, że obecnie funkcjonujące zostaną zniesione. Nie jest to dobra wiadomość dla przedsiębiorców, którzy byli zmuszeni na jakiś czas (a w niektórych przypadkach - na stałe) zamknąć swoje biznesy.

- Na dziś nic nie wskazuje na to, że kolejne obostrzenia będą konieczne [...] W ostatnim czasie rozmowy podczas Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dotyczyły głównie utrzymania wydolności służby zdrowia - mówił dla money.pl informator z rządu.

Nowe 500 plus wypłacą na smartfona. Z wnioskiem trzeba się jednak pospieszyćNowe 500 plus wypłacą na smartfona. Z wnioskiem trzeba się jednak pospieszyćCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Główny doradca premiera nie pozostawia złudzeń: Musimy zamknąć cały kraj
2. Wiceminister wygadał się ws. otwarcia sklepów? Już za kilka dni możliwe duże zmiany w obostrzeniach
3. Pobierający 500+ mają się z czego cieszyć. Od przyszłego roku ważne zmiany w świadczeniu

Firmy mają nadzieję na wcześniejsze otwarcie

Jak jednak podaje money.pl, Ministerstwo Zdrowia nie chce przedwcześnie cieszyć się ustabilizowaniem wskaźnika zachorowań, ze względu na i tak spore problemy szpitali. Poza tym wciąż dzienny wskaźnik jest dosyć wysoki, ok. 22 tys. zachorowań dziennie, przy rekordzie 27 tys. to wciąż bardzo dużo.

Jeszcze niedawno w wywiadzie dla money.pl, minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że daleko mu od hurraoptymizmu, choć są jakieś pozytywne sygnały. Obecnie MZ postawiło sobie za cel utrzymanie wydolności służby zdrowia, a zniesienie obostrzeń mogłoby to utrudnić.

Średnia emerytura w wysokości ponad 8 tys. zł na rękę. Nowa ustawa wywraca system do góry nogamiŚrednia emerytura w wysokości ponad 8 tys. zł na rękę. Nowa ustawa wywraca system do góry nogamiCzytaj dalej

W międzyczasie minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin próbował wynegocjować wcześniejsze otwarcie niektórych branż, m.in. meblarskiej. Negocjacje zakończył się fiaskiem, bo w tej kwestii premier i Ministerstwo Zdrowia twardo obstają przy swoim.

Szczególnie ucierpiała na tym branża meblowa, która spotkała się z rządem, aby negocjować wcześniejsze zdjęcie obostrzeń. Przedsiębiorcy deklarują, że mogą wprowadzić w swoich sklepach bardzo ostry reżim sanitarny.

- W salonach meblowych sprzedaje się niemal wyłącznie polskie produkty. To oznacza, że stanęła branża zbudowana przez polskie firmy, które oferują miejsca pracy właśnie nad Wisłą - mówił dla money.pl Jan Szynaka, przedstawiciel Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli i właściciel firmy meblarskiej.

Czas masz tylko do końca listopada. Potem 300 zł przepadnie na dobreCzas masz tylko do końca listopada. Potem 300 zł przepadnie na dobreCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Maciej z Warszawy dosłownie szedł jak burza. W Milionerach znów padnie pytanie za milion złotych
  2. Wiadomość, na którą czekali Polacy. Premier Morawiecki przekazał ważną decyzję
  3. Dodatkowe benefity dla ogromnej grupy polskich emerytów? Dodatkowe świadczenia dla tysięcy seniorów jednym z głównych postulatów ŚIR
  4. Kolejny wielki bank ostrzega klientów. Pieniądze stracisz łatwiej niż Ci się wydaje
  5. Od dziś możesz składać wnioski o dodatkowe pieniądze. Wyczekiwany zasiłek wraca
  6. Tragiczna wiadomość z samego rana. Nie żyje legenda Juventusu i AS Romy, kochali go fani na całym świecie
  7. Smakowite śniadanie w parę chwil, maślane drożdżówki jak u babci. Posypane kruszonką i niesamowicie pyszne
Na kierowców czeka gigantyczna kara na 17 tys. zł. Wystarczy zapomnieć jednej rzeczyNa kierowców czeka gigantyczna kara na 17 tys. zł. Wystarczy zapomnieć jednej rzeczyCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News