Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Liczba migrantów zarobkowych w Polsce wciąż rośnie
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 29.06.2021 02:00

Liczba migrantów zarobkowych w Polsce wciąż rośnie

pixabay, jarmoluk
pixabay, jarmoluk

Liczba migrantów zarobkowych w Polsce wciąż rośnie. Z danych ZUS wynika, że w I kwartale tego roku migrantów zarobkowych w Polsce było 766 tys.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ilu migrantów zarobkowych przyjęła Polska

  • Gdzie najczęściej znajdują zatrudnienie

Migranci zarobkowi zalewają Polskę

Polski Instytut Ekonomiczny w "Tygodniku Gospodarczym" poinformował, że Polska spośród wszystkich krajów OECD przyjęła najwięcej migrantów tymczasowych w celach zarobkowych. W 2018 r. mieliśmy ich 1,1 mln osób. To niemal dwukrotnie więcej niż Niemcy (458 tys.) i USA (724 tys.).

Migrantom zarobkowym nie przeszkodziła nawet pandemia koronawirusa. Co więcej, dzięki przepisom tarczy antykryzysowej automatycznie zostało im przedłużone wizy pracownicze. W 2020 r. wydanych zostało o 8,6 proc. więcej pozwoleń niż w 2019 r.

Tymczasowi migranci zarobkowi wykonują najczęściej prace, które nie wymagają specjalistycznego wykształcenia i kwalifikacji. Są to również stanowiska, gdzie krajowa podaż jest dość niska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Migrantów zarobkowych coraz więcej

Business Insider, powołując się na Skill Panorama informuje, że ok. 75 proc. migrantów zarobkowych w Polsce nie posiada wykształcenia lub ma średnie kwalifikacje.

Migranci zarobkowi znajdują zatrudnienie głównie w przemyśle, budownictwie, administracji oraz transporcie i magazynowaniu. Spory odsetek zatrudniany jest w rolnictwie i turystyce do prac sezonowych.

PIE wskazuje, że w 2020 r. wydanych zostało 137,4 tys. pozwoleń na pracę sezonową w Polsce. Większość dotyczyła prac rolniczych.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]