BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Darmowe leki dla najmłodszych. Ustawa jest już opracowywana
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 22.03.2022 09:07

Darmowe leki dla najmłodszych. Ustawa jest już opracowywana

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Leki dla dzieci będą darmowe

Leki dla dzieci po przeszczepach mają być darmowe. Na łamach “Rzeczpospolitej” prof. Tomasz Grodzki, nowy marszałek Senatu, a także chirurg i transplantolog przyznał, że ta kadencja Senatu upłynie pod znakiem inicjatyw ustawodawczych, a swoją kadencję rozpocznie właśnie od projektu ustawy znoszącej płatności za leki dla dzieci.

“Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że Grodzki, chirurg klatki piersiowej i transplantolog, który jako pierwszy w Polsce przeprowadził udany przeszczep płuc od żywego dawcy, "przez całą ubiegłą kadencję walczył o obniżenie ceny zawiesiny dla dzieci po przeszczepach - valcyte".

Ogromny wydatek

Gazeta pisze, że jeszcze latem opakowanie jedynego walgancyklowiru w zawiesinie kosztowało niemal 1 tys. zł. Leki podrożały, bo do refundacyjnej grupy limitowej, w którym był zgrupowany, dodano nowe, tańsze cząsteczki.

Specjaliści podnosili, że jest jedynym lekiem w postaci zawiesiny, można go więc wyłączyć do odrębnej grupy, obniżając cenę do ryczałtowej opłaty 3,20 zł. Ale resort zdrowia nie chciał skorzystać z tego rozwiązania. “Postulowaną przez parlamentarzystów, rodziców i lekarzy cenę 3,20 zł osiągnął dopiero na ostatniej liście refundacyjnej przed wyborami” - pisze “Rz”.

Tagi: Senat ustawa Sejm