Leki dla dzieci po przeszczepach będą darmowe. Senat pracuje nad projektem ustawy
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 27 Listopada 2019

Darmowe leki dla najmłodszych. Ustawa jest już opracowywana

Leki dla dzieci po przeszczepach mają być darmowe. To pierwszy senacki projekt w nowej kadencji, jaki będzie forsować marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Polityk uważa, że dzieci nie powinny płacić za leki.

Leki dla dzieci będą darmowe

Leki dla dzieci po przeszczepach mają być darmowe. Na łamach “Rzeczpospolitej” prof. Tomasz Grodzki, nowy marszałek Senatu, a także chirurg i transplantolog przyznał, że ta kadencja Senatu upłynie pod znakiem inicjatyw ustawodawczych, a swoją kadencję rozpocznie właśnie od projektu ustawy znoszącej płatności za leki dla dzieci.

“Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że Grodzki, chirurg klatki piersiowej i transplantolog, który jako pierwszy w Polsce przeprowadził udany przeszczep płuc od żywego dawcy, "przez całą ubiegłą kadencję walczył o obniżenie ceny zawiesiny dla dzieci po przeszczepach - valcyte".

Jeszcze tylko trzy dni i na półki trafi hit. W sobotę Lidl przeżyje oblężenieJeszcze tylko trzy dni i na półki trafi hit. W sobotę Lidl przeżyje oblężenieCzytaj dalej

Ogromny wydatek

Gazeta pisze, że jeszcze latem opakowanie jedynego walgancyklowiru w zawiesinie kosztowało niemal 1 tys. zł. Leki podrożały, bo do refundacyjnej grupy limitowej, w którym był zgrupowany, dodano nowe, tańsze cząsteczki.

Specjaliści podnosili, że jest jedynym lekiem w postaci zawiesiny, można go więc wyłączyć do odrębnej grupy, obniżając cenę do ryczałtowej opłaty 3,20 zł. Ale resort zdrowia nie chciał skorzystać z tego rozwiązania. “Postulowaną przez parlamentarzystów, rodziców i lekarzy cenę 3,20 zł osiągnął dopiero na ostatniej liście refundacyjnej przed wyborami” - pisze “Rz”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Decyzja sądu ws. Jurka Owsiaka. Kwota i okoliczności powalają
  2. Dziewczynka na zdjęciu sprzed 121 lat poraziła internatów. Zauważyli w jej wyglądzie niezwykłą rzec
  3. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  4. Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
  5. Seniorzy będą wściekli, 13. emerytura nie zostanie wypłacona tak jak wszyscy myśleli. Wiadomo, dlaczego

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News