BiznesINFO.pl

Unsplash.com Jose Antonio Gallego Vázquez

Ćwierć miliona Polaków na kwarantannie. Tylko w miesiąc liczba zwiększyła się o 100 tys. osób

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Masowa kwarantanna może negatywnie wpłynąć na PKB

Kwarantanna drastycznie zmienia codzienne życie osób nią objętych. Jak wskazuje Business Insider, te osoby nie pracują i nie robią zakupów. Tak jakby nagle z rynku zniknęło 250 tys. konsumentów i pracowników, co według wyliczeń portalu może przełożyć się nawet o 0,6 proc. niższe PKB. A wraz ze wzrostem zachorowań, tych osób może być jeszcze więcej.

W trakcie kwarantanny ludzie są kompletnie zamknięci w domach. Nie mogą wyjść nawet na spacer z psem, czy do apteki. Minimalnie kwarantanna trwa dziesięć dni, są jednak przypadki, w których może trwać nawet cały miesiąc. Przez ten czas nie tylko nie robią zakupów w centrach handlowych, ale też nie nie odwiedzają lokali usługowych i nie wydają pieniędzy na paliwo, czy inne formy transportu. Ponadto część z nich nie pracuje. Pozostaje im niewiele form konsumpcji napędzającej gospodarkę, wśród nich są m.in. zakupy internetowe.

Kryzys po drugiej fali może być dużo gorszy niż po pierwszej

Jak wskazuje Business Insider już podczas pierwszego lockdownu sprzedaż detaliczna spadła o 22,6 proc, co najbardziej wpłynęło na PKB. Eksperci nie wykluczają, że ludzie po kwarantannie wydadzą odłożone pieniądze, przez co popyt zostanie odłożony w czasie, ale podczas ostatniej powszechnej izolacji, nie zrekompensowało to wcześniejszego spadku.

Już teraz prognozy nie są zbyt optymistycznie, a może być jeszcze gorzej. Liczba zakażeń wciąż rośnie, jeszcze jakiś czas temu nieśmiało przekraczała tysiąc, a obecnie 5 tys. zakażeń stało się standardem. To oczywiście przyczyni się do większej ilości osób na kwarantannie. Dlatego też, jeśli wskaźnik zakażeń nie zacznie spadać, można spodziewać się, że sytuacja gospodarcza będzie dużo poważniejsza niż była wcześniej.

Tagi:

KoronawirusPKBgospodarka

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zrobisz jeden błąd i oszuści uzyskają dostęp do Twojego Facebooka
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zawód bezrobotny. W Niemczech zmarł człowiek, który 46 lat żył na koszt państwa i był z tego dumny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Brawurowa jazda 27-latka z Elbląga. Motocyklista dostał 20 mandatów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Plastikowy dokument tożsamości odejdzie do lamusa. Czas na mDowód
Czytaj więcej >

Finanse

Aleksander Kwaśniewski o swojej emeryturze. „Zarabiam i jakoś muszę sobie dawać radę”
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Tysiące laptopów za darmo. Ministerstwo edukacji rozszerza listę osób uprawnionych
Czytaj więcej >
Konrad Karpiuk

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]