Priest with Bible
EAST NEWS
Autor Stanisław Węgrowski - 13 Stycznia 2020

Ile dać księdzu po kolędzie? Polacy zdradzają, ile najmniej wypada włożyć "do koperty"

Rozpoczął się okres wizyt duszpasterskich. Możemy się spodziewać, że ksiądz złoży nam wizytę, a co za tym idzie, będzie trzeba przekazać jakiś datek. Czy Polacy chętnie przyjmują księży? Ile wypada włożyć do koperty?

Ksiądz raczej mile widziany

Z badania zrealizowanego dla Wirtualnej Polski wynika, że 65 proc. badanych przyjmie albo już przyjęła księdza po kolędzie. Z kolei 21 proc. nie zamierza wpuszczać księdza, a 14 proc. badanych nie podjęło jeszcze decyzji. Niemal wszyscy ankietowani (84 proc.) zamierzają przekazać księdzu pieniądze, natomiast 16 proc. nie planuje dać pieniędzy.

Ile pieniędzy dostaje ksiądz w kopercie?

Z tego samego sondażu możemy się dowiedzieć, ile pieniędzy przekazują księżom Polacy. Ponad połowa ankietowanych (54 proc.) odpowiedziała, że przekazuje kwotę od 50 do 100 zł. Natomiast od 42 proc. ksiądz może liczyć na datek mniejszy niż 50 zł. Tylko 4 proc. daje kwotę większą niż 100 zł. Najczęstszą formą przekazania pieniędzy księdzu jest podanie ich w kopercie. Tak robi 92 proc. badanych.

Te same kwoty najczęściej padały także w sondzie przeprowadzonej przez dziennik “Fakt”. Ankietowani w większości także podawali kwotę od 50 do 100 zł. A czy wypada dawać mniej? Z “Gazety Krakowskiej” możemy dowiedzieć się, że w niektórych miejscowościach mieszkańcy dają nawet i po 10 zł. Tak jak w Nowym Sączu i Zakopanem. Liczy się każdy datek.

13. emerytura wypłacana będzie w sześciu częściach. Wiemy, kiedy możesz spodziewać się pieniędzy13. emerytura wypłacana będzie w sześciu częściach. Wiemy, kiedy możesz spodziewać się pieniędzyCzytaj dalej

Co się dzieje potem z datkami? WP podaje, że w prawie każdej diecezji zasady są te same. Jedna trzecia środków zebranych w trakcie wizyt duszpasterskich idzie na parafię, resztę ksiądz musi oddać. Jedna trzecia datków idzie na seminarium duchowne, a ostatnia część na kurię.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Julia Wieniawa powiedziała, co uważa o WOŚP. Przy okazji ujawniła historię ze swojego dzieciństwa
  2. GIF wycofał z rynku dwa popularne leki. Wielu z nas ma je w swoich domowych apteczkach
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. Wspaniała wiadomość. Emeryci dostaną dodatkowe pieniądze, wiemy dokładnie ile i kiedy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News