Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kryzys z owocami miękkimi. Szykuje się powtórka ze zboża
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 28.04.2023 14:57

Kryzys z owocami miękkimi. Szykuje się powtórka ze zboża

Owoce miękkie
Domena publiczna

Jeszcze nie ucichły komentarze po głośnej aferze związanej ze zbożem z Ukrainy, a wygląda na to, iż pojawił się kolejny problem. Coraz więcej głosów mówi o problemie dotyczącym mrożonych owoców, który ma być wręcz powtórką sprawy zbożowej.

Nowy problem z mrożonkami

Wszystko zaczęło się od apelu zamieszczonego przez Związek Sadowników RP na swojej stronie internetowej. Żądano w nim, aby ujawnić informacje nt. ilości importowanych mrożonych owoców i produktów owocopochodnych z Ukrainy.

Z cytowanej przez Business Insidera wypowiedzi szefa ZSRP Mirosława Maliszewskiego dla Wirtualnej Polski wynika, że sytuacja jest bardzo zła. Produkty z Ukrainy mają zajmować miejsce w chłodniach dotychczas przeznaczone dla produktów polskich.

Resort: powtórka z zeszłego roku

Jak wynika z informacji przesłanej Business Insiderowi przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zjawisko informacji o nadmiernych zapasach w chłodniach związane jest z importem mrożonych owoców z Ukrainy. Mowa m.in. o malinach czy truskawkach.

Resort rolnictwa zaznaczył jednak, że taka sama sytuacja miała miejsce w zeszłym roku. Sama sytuacja ma być na bieżąco monitorowana, chociaż oficjalnych danych co do wielkości zapasów w mroźniach brak.

Producenci: nie kupujemy owoców z Ukrainy

Dane dot. importu nie napawają optymizmem. Jak podaje Business Insider za resortem rolnictwa, w zeszłym roku czarnych porzeczek zaimportowano o 148 proc. więcej niż w 2021, z czego 73 proc. wszystkich wwiezionych porzeczek pochodziło z Ukrainy.

Nieco lepiej sytuacja ma się z malinami z Ukrainy. Ich import wzrósł w 2022 roku tylko o jedną trzecią. Jak wynika z informacji Business Insidera, niektórzy producenci zapewniają jednak, że mrożonek z Ukrainy nie kupują i nie zamierzają kupować.

Tagi: Ukraina Handel