Kredyt studencki
pixabay.com
Autor Agata Andrzejczak - 21 Listopada 2020

Kredyt studencki – na czym polega i jak go dostać

Kredyt studencki to dobry sposób na zdobycie środków umożliwiających utrzymanie się podczas trwania okresu studiów. Dla niektórych to może być jedyny sposób, aby móc kontynuować edukację wyższą. Kredyty studenckie charakteryzują się wyjątkowo niskim oprocentowaniem w porównaniu do tradycyjnych kredytów bankowych – można otrzymać budżet do zainwestowania z prawie zerowym kosztem.

Co warto wiedzieć o kredycie studenckim?

Kredyt studencki to pożyczka skierowana wyłącznie do studentów oraz doktorantów uczelni wyższych. Udzielana jest w ramach pokrycia kosztów życia podczas całego okresu edukacji. Głównymi zaletami kredytu studenckiego są niskie koszty oraz długi termin spłaty – nawet dwa lata po zakończeniu studiów. Niski koszt jest spowodowany datowaniem odsetek przez państwo. W Polsce wniosek o preferencyjny kredyt studencki można złożyć w oddziałach banków PKO BP, Pekao i BPS. Głównym kryterium przy przyznawaniu kredytu jest sytuacja finansowa pożyczkobiorcy – maksymalny dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 2500 zł netto.

Na czym polega kredyt studencki?

Obecnie wszystkie formalności określa obecnie ustawa “Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” czyli Ustawa 2.0 z 2018 roku. Zgodnie z jej treścią, kredyt studencki przyznawany jest jednorazowo na okres nie dłuższy niż 6 lat. Pieniądze wypłacane są co miesiąc przez cały rok akademicki (z wyłączeniem dwumiesięcznej przerwy na wakacje) na wskazane konto. Wysokość comiesięcznej wypłaty należy uwzględnić w składanym wniosku:

  • 400 zł (rata obniżona),
  • 600 zł (rata podstawowa),
  • 800 lub 1000 zł (rata podwyższona).

Jeżeli student osiąga bardzo dobre wyniki w nauce, zostanie on zwolniony z zapłaty połowy należności wynikającej z uzyskanego kredytu studenckiego. Maksymalna kwota całkowitej pożyczki wynosi 60 000 zł dla studentów, a dla doktorantów 40 000 zł.

Kto może otrzymać kredyt studencki?

Wniosek o kredyt studencki może złożyć każda osoba posiadająca status studenta lub doktoranta, która rozpoczęła studia przed 25 rokiem życia. Co więcej, w momencie wnioskowania student nie może mieć więcej niż 30 lat, a doktorant więcej niż 35. O pożyczkę mogą się także starać osoby, które zostały przyjęte na studia, ale jeszcze formalnie studentami nie są, wtedy wystarczy przedstawić zaświadczenie o przyjęciu na uczelnię w określonym roku akademickim. Kredyt studencki jest przyznawany studentom kierunków licencjackich, magisterskich, inżynierskich oraz doktoranckich. Co istotne, nie ma znaczenia tryb programu studiów (dzienny i zaoczny). Wnioskujący o kredyt studencki musi mieć poręczyciela, który w razie konieczności będzie mógł spłacić należność za pożyczkobiorcę. Taką osobą może być rodzic, rodzeństwo lub inny członek rodziny. Jeżeli student nie może wskazać żadnej osoby z rodziny, można ubiegać się o poręczenie z Banku Gospodarstwa Krajowego lub Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W przypadku poręczenia kredytów studenckich przez BGK, obowiązują następujące warunki:

  • 100% kwoty kredytu dla studentów, którzy pozostają bez opieki rodzicielskiej lub dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1500 zł netto
  • 90% kredytu dla studentów, których dochód na osobę nie przekracza 2000 zł netto.

Jeżeli chodzi o poręczenie kredytów studenckich przez Agencję Restrukturyzacji, warunki uzależnione są wyłącznie od wysokości dochodu na osobę w rodzinie (od 80 do 100%). Należy jednak pamiętać, że Agencja poręcza kredyty jedynie studentów zamieszkujących obszary wiejskie.

Na co można przeznaczyć pieniądze z kredytu studenckiego?

Banki nie rozliczają kredytobiorców z tego, na co planują przeznaczyć pieniądze uzyskane w ramach kredytu studenckiego. Oznacza to, że z otrzymaną kwotą można zrobić wszystko – od zakupu podręczników po inwestowanie. Na co więc warto przeznaczyć środki finansowe z kredytu studenckiego? Oto pomysły:

  • wkład własny w zakup własnego mieszkania,
  • odkładanie rat na lokatę terminową lub konto oszczędnościowe,
  • inwestycja w giełdę,
  • rozwój osobisty (np. zakup kursów językowych),
  • założenie własnej firmy.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News