PHOTO: AGENCJA SE/EAST NEWS. WARSZAWA, POZOWANKA ZLODZIEJ W SKLEPIE. ZDJECIE JEST ILUSTRACJA DO TEMATU O KRADZIEZACH W SKLEPACH. CZLOWIEK NA ZDJECIACH NIE JEST ZLODZIEJEM TYLKO BARDZO UCZCIWYM OBYWATELEM.
TOMEK ZIEILINSKI/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 3 Marca 2020

Rośnie liczba kradzieży w Polsce. Najczęściej okradane dwa rodzaje lokali

Kradzież coraz częściej występuje w Polsce. W 2019 roku odnotowano niemal 107 tys. przestępstw kradzieży w całym kraju. To wynik o blisko 3 tys. wyższy w stosunku do 2018 roku.

Kradzież coraz częstszym zjawiskiem

Komenda Główna Policji podała statystyki dotyczące przestępstw z ubiegłego roku. Z danych wynika, że dokonano w sumie 106 682 przestępstw kradzieży rzeczy cudzej. Z kolei w 2018 roku było ich 103 164. To oznacza, że liczba kradzieży w Polsce jest coraz większa.

Najczęściej do kradzieży dochodzi w sklepach i na stacjach benzynowych. W zeszłym roku w sklepach odnotowano 17 383 tego typu przestępstw wobec 12 366 w 2018 roku. To o ponad 5 tys. więcej. Z kolei na stacjach paliwowych było ich 1955, czyli o blisko 600 więcej niż w poprzednim roku (1362).

Szykują się nowe zasiłki. Ich koszt może wynieść 1136 zł na uprawnionegoSzykują się nowe zasiłki. Ich koszt może wynieść 1136 zł na uprawnionegoCzytaj dalej

Gdzie było najwięcej kradzieży?

Jak podaje “Wprost”, w zeszłym roku najwięcej zgłoszeń kradzieży odnotowano na terenie Komendy Stołecznej Policji w Warszawie. Z kolei kradzieży w sklepach i na stacjach paliwowych najwięcej udokumentowała KWP we Wrocławiu. Jeśli chodzi o wykroczenia kradzieży złodzieje najczęściej wybierali wielkopowierzchniowe placówki handlowe.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Jacek Kurski postawiony pod ścianą. TVP za kilka dni może znaleźć się w poważnych tarapatach

Gdzie było najwięcej kradzieży? Statystyki Policji

 • KSP Warszawa - 18 886
 • KWP Wrocław - 14 771
 • KWP Katowice - 12 181
 • KWP Poznań - 8 044
 • KWP Kraków - 7 148
Najpopularniejsze samochody używane kupowane przez Polaków. Sprzedaż rośnie wbrew światowym trendomNajpopularniejsze samochody używane kupowane przez Polaków. Sprzedaż rośnie wbrew światowym trendomCzytaj dalej

Nie boją się kraść

Ze względu na prawo, które traktuje kradzieże przedmiotów do 500 zł jako wykroczenie i niską wykrywalność, złodzieje nie boją się konsekwencji i kradną coraz więcej.

- Duży skok dotyczy sklepów, bo to prawie 50 proc. Podobnie sytuacja wygląda ze stacjami paliw. Złodzieje byli, są i jeszcze pewnie będą sporym problemem dla handlu. Oni mają poczucie, że do przysłowiowego złapania za rękę dochodzi stosunkowo rzadko, bo w zaledwie 10-20 proc. przypadków. Gdyby wykrywalność wynosiła np. 80 proc., to pewnie zastanowiliby się nad swoim postępowaniem - mówi na łamach “Wprostu” Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlu.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Pociąg potrącił pieszego. Policja przyjechała, ofiary nie było
 2. Przyjmowanie niektórych środków farmakologicznych może powodować powstawanie wrzodów. Lepiej na nie uważać
 3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
 4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
 5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
 6. Wybuch największego wulkanu na naszym kontynencie. Wprowadzono pomarańczowy alarm

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News