BiznesINFO.pl
PHOTO MARIUSZ GRZELAK / SE / EAST NEWS WARSZAWA PODCZAS BUDOWY STADIONU NARODOWEGO W WARSZAWIE DOSZLO DO SMIERTELNEGO WYPADKU NA MIEJSCE PRZYBYLA POLICJA PANSTWOWA INSPEKCJA PRACY 1/12/2009 WSZYSTKIE ZDJECIA NA http://agencja.se.com.pl

https://eastnews.pl/Mariusz-Grzelak

Inspektorzy ruszyli na wzmożone kontrole. Kary mogą być bardzo bolesne

27 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy czeka pracodawców. Urzędnicy sprawdzą działania pracodawców w związku z pandemią. Na część z nich czekają bardzo wysokie kary.

Kontrola w związku z koronawirusem

Kontrola czeka pracodawców w związku z pandemią koronawirusa. PIP przeprowadzi do końca roku kilkadziesiąt tysięcy kontroli w firmach. Inspektorzy będą sprawdzać czy firmy zostały wyposażone w odpowiednie środki bezpieczeństwa, np.: żele dezynfekujące oraz czy zostało poprawnie ocenione ryzyko związane z możliwością zakażenia się koronawirusem. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", kontrolerzy najwięcej uchybień stwierdzają w związku z tym ostatnim czynnikiem.

Kontrole będą skupiały się także na ryzyku zawodowym związanym z pandemią. Niestety, ale przepisy niewiele traktują o tym, czym ono dokładnie jest i jakie są wytyczne z nim związane. Art. 226 kodeksu pracy (Dz. U. 1974 Nr 24 poz. 141) wskazuje, że pracodawca ocenia i dokumentuje ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą oraz stosuje niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko, a także informuje pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami. Z kolei rozporządzenie z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.) zawiera definicję ryzyka zawodowego.

Kontrola w praktyce

Kontrole będą dotyczyć przede wszystkim działań podjętych w związku z pandemią COVID-19. - W przypadku przeciętnej firmy wystarczające będzie dodanie do oceny punktu dotyczącego zagrożeń związanych z COVID-19 oraz wskazującego środki profilaktyczne, jakie mają być stosowane, np. dotyczące dezynfekcji dłoni. Aktualizacja musi być bardziej rozbudowana w przypadku specyficznego rodzaju działalności, np. gdy pracownik jest zatrudniony w laboratorium lub szpitalu - powiedział Marek Nościusz z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP.

Kontrolerzy wskazują, że pracodawcy powinni przygotować się także na ewentualność wystąpienia przypadku zakażenia koronawirusem w firmie. - W takiej sytuacji warto zadbać np. o to, aby taki pracownik miał dostęp do wyizolowanego pomieszczenia, w którym może skontaktować się telefoniczne z inspekcją sanitarną i otrzymać dalsze zalecenia - wyjaśnia Nościusz.

Kontrole mogą skończyć się karą

Kontrole mogą skończyć się karą. Pracodawcy wielokrotnie podkreślają, że oczekują od Państwowej Inspekcji Pracy więcej zaangażowania w kwestiach udzielania porad, a nie kontrolowania przestrzegania litery prawa. - Jeśli zapowiedziane wizyty inspektorów mają służyć przekazywaniu wiedzy z zakresu bhp, to jest to dobre rozwiązanie. Znacznie gorzej, jeśli będą mieć restrykcyjny charakter i zostaną zrealizowane tylko po to, aby instytucja mogła się wykazać aktywnością - powiedziała "DGP" prof. Monika Gładoch, radca prawny z kancelarii M. Gładoch Specjaliści Prawa Pracy.

Kontrole w przypadku nieprzestrzegania przepisów związanych z ryzykiem zawodowym wynikającym z pandemii koronawirusa mogą skończyć się karami. Eksperci wskazują, że pracodawcy w okresie największych obostrzeń zostali pozostawieni sami sobie, a kompetencje PIP przejmuje w tym zakresie Urząd Ochrony Danych Osobowych.

<

Tagi:

Koronawiruspracownicypracodawcypraca

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunk&oacute;w międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zaw&oacute;d, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial &quot;House of Cards&quot;. Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Czas pracy w Polsce bije na głowę liczbę godzin przepracowanych np. przez Niemców

Praca

Minister zdradza kto dostanie pracę przy budowie polskiej elektrowni atomowej

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

ZUS kontroluje L4. Wiele osób straci zasiłki

Czytaj więcej >

Praca

Kreatywna inwestycja w kreatywny sektor

Czytaj więcej >
Bezrobocie w Polsce

Praca

Bezrobocie w Polsce. Najnowsze dane. Komentarz premiera Morawieckiego

Czytaj więcej >
Wypowiedzenie umowy zlecenia – terminy, przepisy

Praca

Spółka Agora planuje zwolnienia grupowe. Pracę ma stracić prawie 6 procent pracowników

Czytaj więcej >
Praca zdalna wkrótce stałym elementem Kodeksu pracy?

Praca

Praca zdalna dla rodziców dzieci do 4 roku życia. W niektórych przypadkach pracodawca będzie mógł odmówić

Czytaj więcej >