BiznesINFO.pl > Finanse > Koniec naciągactwa. Przepisy ustawy antylichwiarskiej weszły w życie
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 19.12.2022 09:18

Koniec naciągactwa. Przepisy ustawy antylichwiarskiej weszły w życie

Ministerstwo sprawiedliwosci - Ziobro - Warchol
Ministerstwo Sprawiedliwości

Od niedzieli 18 grudnia obowiązują przepisy ustawy antylichwiarskiej. Oznacza to koniec ukrytych, często bardzo wysokich opłat i oprocentowania przy zaciąganiu popularnych chwilówek, pożyczek od osób fizycznych oraz dokonywaniu zakupów na raty. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podkreślił, że walka z bezkarnością lichwiarzy była długim i trudnym procesem.

Państwo przeciw lichwie

Do tej pory w przypadku pożyczek chwilówek wielokrotnie pojawiały się zapewnienia o zerowych odsetkach. Rzeczywistość spłaty zobowiązania wyglądała zupełnie inaczej, bo w umowach znajdowały się różne opłaty dodatkowe np. prowizje lub koszty sporządzenia umowy. Wskutek tego całkowita kwota spłaty pożyczki była bardzo wygórowana.

Obecna nowelizacja ustawy obniża koszty pozaodsetkowe i wprowadza zakaz rolowania długów, czyli zastępowania jednego długu kolejnym. Ministerstwo podkreśliło, że za sprawą tych rozwiązań ograniczona zostanie możliwość nakładania dodatkowych wysokich opłat na klientów firm pożyczkowych.

Natomiast wysokość kwoty, do której dłużnik poddaje się egzekucji, nie może być wyższa od kwoty pożyczki zsumowanej z odsetkami maksymalnymi, obliczonymi od pożyczonej sumy na określony czas.

Polskie państwo nie pozwoli, aby lichwiarz nadużywał swojej przewagi i był bezkarny. Nie pozwolimy, by ludziom odbierano mieszkania, co było na porządku dziennym w poprzednim stanie prawnym— podkreślił minister Zbigniew Ziobro podczas niedzielnej konferencji.

Polacy czekali na to 10 lat

Do tej pory okres kredytowania sięgał nawet 100 proc. pożyczki. Od teraz ma to być 45 proc. Zmianie będzie podlegał również maksymalny poziom kosztów pozaodsetkowych - jego wysokość zostanie obniżona z 55 proc. do 20 proc. Natomiast limit odsetek pozostał na niezmienionym poziomie i wynosi maksymalnie 20,5 proc. w skali roku.

Przy pożyczce do 30 dni tysiąc złotych wzięte do tej pory generowało koszt 275 zł. Od dziś będzie to 50 zł, czyli przeszło 50 razy taniej. Dlatego lichwiarze są tak wściekli i dlatego Polacy odczują ulgę tłumaczył wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Dodał również, że na zmianę przepisów społeczeństwo czekało 10 lat. W 2011 roku rząd PO-PSL wykreślił z przepisów przestępstwo lichwy oraz maksymalny poziom kosztów pozaodsetkowych.

Będzie nadzór KNF

Zgodnie z założeniami ustawy Komisja Nadzoru Finansowego będzie kontrolować instytucje pożyczkowe. Aby zapobiegać próbom nadmiernego wzbogacania się kosztem konsumentów, będzie mogła zastosować wobec instytucji pożyczkowych karę do 150 tys. zł dla członka zarządu lub 15 mln zł/wykreślenie z rejestru wobec całej instytucji.

Zgodnie z nowelizacją pożyczki konsumenckie powinny być udzielane tylko przy pozytywnej ocenie zdolności kredytowej. W przeciwnym razie instytucji pożyczkowej będą groziły konsekwencje.