BiznesINFO.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości

Koniec naciągactwa. Przepisy ustawy antylichwiarskiej weszły w życie

19 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Od niedzieli 18 grudnia obowiązują przepisy ustawy antylichwiarskiej. Oznacza to koniec ukrytych, często bardzo wysokich opłat i oprocentowania przy zaciąganiu popularnych chwilówek, pożyczek od osób fizycznych oraz dokonywaniu zakupów na raty. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podkreślił, że walka z bezkarnością lichwiarzy była długim i trudnym procesem.

Państwo przeciw lichwie

Do tej pory w przypadku pożyczek chwilówek wielokrotnie pojawiały się zapewnienia o zerowych odsetkach. Rzeczywistość spłaty zobowiązania wyglądała zupełnie inaczej, bo w umowach znajdowały się różne opłaty dodatkowe np. prowizje lub koszty sporządzenia umowy. Wskutek tego całkowita kwota spłaty pożyczki była bardzo wygórowana.

Obecna nowelizacja ustawy obniża koszty pozaodsetkowe i wprowadza zakaz rolowania długów, czyli zastępowania jednego długu kolejnym. Ministerstwo podkreśliło, że za sprawą tych rozwiązań ograniczona zostanie możliwość nakładania dodatkowych wysokich opłat na klientów firm pożyczkowych.

Natomiast wysokość kwoty, do której dłużnik poddaje się egzekucji, nie może być wyższa od kwoty pożyczki zsumowanej z odsetkami maksymalnymi, obliczonymi od pożyczonej sumy na określony czas.

Polskie państwo nie pozwoli, aby lichwiarz nadużywał swojej przewagi i był bezkarny. Nie pozwolimy, by ludziom odbierano mieszkania, co było na porządku dziennym w poprzednim stanie prawnym— podkreślił minister Zbigniew Ziobro podczas niedzielnej konferencji.

Polacy czekali na to 10 lat

Do tej pory okres kredytowania sięgał nawet 100 proc. pożyczki. Od teraz ma to być 45 proc. Zmianie będzie podlegał również maksymalny poziom kosztów pozaodsetkowych - jego wysokość zostanie obniżona z 55 proc. do 20 proc. Natomiast limit odsetek pozostał na niezmienionym poziomie i wynosi maksymalnie 20,5 proc. w skali roku.

Przy pożyczce do 30 dni tysiąc złotych wzięte do tej pory generowało koszt 275 zł. Od dziś będzie to 50 zł, czyli przeszło 50 razy taniej. Dlatego lichwiarze są tak wściekli i dlatego Polacy odczują ulgę tłumaczył wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Dodał również, że na zmianę przepisów społeczeństwo czekało 10 lat. W 2011 roku rząd PO-PSL wykreślił z przepisów przestępstwo lichwy oraz maksymalny poziom kosztów pozaodsetkowych.

Będzie nadzór KNF

Zgodnie z założeniami ustawy Komisja Nadzoru Finansowego będzie kontrolować instytucje pożyczkowe. Aby zapobiegać próbom nadmiernego wzbogacania się kosztem konsumentów, będzie mogła zastosować wobec instytucji pożyczkowych karę do 150 tys. zł dla członka zarządu lub 15 mln zł/wykreślenie z rejestru wobec całej instytucji.

Zgodnie z nowelizacją pożyczki konsumenckie powinny być udzielane tylko przy pozytywnej ocenie zdolności kredytowej. W przeciwnym razie instytucji pożyczkowej będą groziły konsekwencje.

Tagi:

Zbigniew Ziobropożyczkafinanse

Podobne artykuły

Finanse

ZUS zwraca pieniądze za nadpłacone składki zdrowotne. Ostatni dzwonek na złożenie wniosku
Czytaj więcej >

Finanse

Polski bank zmienia cennik. Opłaty idą do góry
Czytaj więcej >

Finanse

Poważny problem w bankach. Nie przyjmą twojej gotówki
Czytaj więcej >

Finanse

Ważne informacje dla pobierających świadczenie 500 plus
Czytaj więcej >

Finanse

Abonament RTV. Tylko co trzeci zobowiązany go płaci, ponad milion tego nie robi
Czytaj więcej >

Finanse

Zakup i montaż klimatyzacji. Wiele osób może ubiegać się o dofinansowanie
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Finanse

Finanse

Paweł Makowiec

Można dostać 650 zł. Kto skorzysta ze świadczenia
Czytaj więcej >
Finanse

Paweł Makowiec

Nowy dodatek dla seniorów. Wejdzie w życie już od lipca
Czytaj więcej >
Finanse

Patryk Solarczyk

Miliony złotych zablokowane na rachunkach bankowych
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Klientów banku ING czeka zmiana cennika. Podwyżki odczują miliony Polaków
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Maria Gil-Sobczyk

42 rodziny oszukane przez dewelopera, ich sytuacja była dramatyczna. W Kaliszu rusza proces w głośnej sprawie
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

553,30 zł dodatku bez względu na wiek. Trzeba spełnić warunki i złożyć wniosek
Czytaj więcej >