BiznesINFO.pl
Komisja Europejska zaakceptowała polski program wsparcia gospodarki

pixabay/NakNakNak

Komisja Europejska podjęła bardzo ważną dla Polski decyzję. W grę wchodzą miliardy złotych

11 Maja 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Komisja Europejska zatwierdziła dziś rządowy program wsparcia dla polskiej gospodarki dotkniętej przez tzw. koronakryzys. Wartość programu to ok. 2 mld zł.

Komisja Europejska akceptuje polski program

O zatwierdzeniu polskiego programu wsparcia dla gospodarki Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek w specjalnym komunikacie, którego treść podaje Polska Agencja Prasowa.

Wiceszefowa KE Margrethe Vestager, która odpowiada za politykę konkurencji podkreśla w oświadczeniu, że polski program o wartości 450 mln euro (ok. 2 mld zł), współfinansowany z unijnych funduszy „umożliwi Polsce dalsze zwiększenie dostępu do płynności potrzebującym przedsiębiorstwom poprzez udzielanie pożyczek i gwarancje państwowe na pożyczki pokrywające 100 proc. ryzyka w wysokości do 800 tys. euro na przedsiębiorstwo”.

- Wsparcie pomoże firmom działającym we wszystkich sektorach kontynuować działalność w trakcie i po wybuchu pandemii koronawirusa – podkreśliła w oświadczeniu wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.

Program – jak informuje PAP - został zatwierdzony na podstawie tymczasowych ram prawnych dotyczących pomocy państwa przyjętych przez Komisję Europejską w tym roku z powodu pandemii.

Skorzysta ok. 7 tys. firm

Agencja przypomina, że kraje członkowskie UE mogą decydować o sposobie wykorzystania unijnych funduszy strukturalnych  zgodnie z zasadami EFSI (Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych)  i - w przypadku gdy fundusze te są wykorzystywane do udzielania wsparcia przedsiębiorstwom, być może przy współfinansowaniu ze strony państwa członkowskiego - zgodnie z zasadami pomocy państwa UE. Wsparcie będzie miało formę pożyczek i gwarancji publicznych na pożyczki.

Program wsparcia dla polskiej gospodarki będzie przeznaczony dla przedsiębiorstw funkcjonujących we wszystkich sektorach, które mają dostęp do europejskich funduszy strukturalnych i borykają się z trudnościami w wyniku wybuchu pandemii koronawirusa. Z szacunków Komisji Europejskiej wynika, że ze wsparcia może skorzystać ok. 7 tys. firm.

Tagi:

Komisja Europejskagospodarka

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Prezes oraz pracownicy banku podejrzani o kradzież 55 mln zł

Czytaj więcej >
NFZ pod lupą

Polska i Świat

Afera wokół MamyGinekolog. Nfz żąda wyjaśnień od szpitala

Czytaj więcej >

Polska i Świat

PKP Intercity wycofuje się z podwyżki cen biletów

Czytaj więcej >
Zakaz sprzedaży alkoholu w Polsce. Biskupi naciskają.

Polska i Świat

Wydatki Polaków na alkohol. Pod względem kwoty jesteśmy w europejskiej czołówce

Czytaj więcej >
Pixabay/beauty_of_nature

Polska i Świat

Eksperci o wieku emerytalnym. Według danych co siódmy emeryt pracuje

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rynek nieruchomości czeka rewolucja. Nowy przepis może wywindować w górę ceny mieszkań

Czytaj więcej >