Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Komisja Europejska podjęła bardzo ważną dla Polski decyzję. W grę wchodzą miliardy złotych
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 09:01

Komisja Europejska podjęła bardzo ważną dla Polski decyzję. W grę wchodzą miliardy złotych

Komisja Europejska zaakceptowała polski program wsparcia gospodarki
pixabay/NakNakNak

Komisja Europejska akceptuje polski program

O zatwierdzeniu polskiego programu wsparcia dla gospodarki Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek w specjalnym komunikacie, którego treść podaje Polska Agencja Prasowa.

Wiceszefowa KE Margrethe Vestager, która odpowiada za politykę konkurencji podkreśla w oświadczeniu, że polski program o wartości 450 mln euro (ok. 2 mld zł), współfinansowany z unijnych funduszy „umożliwi Polsce dalsze zwiększenie dostępu do płynności potrzebującym przedsiębiorstwom poprzez udzielanie pożyczek i gwarancje państwowe na pożyczki pokrywające 100 proc. ryzyka w wysokości do 800 tys. euro na przedsiębiorstwo”.

- Wsparcie pomoże firmom działającym we wszystkich sektorach kontynuować działalność w trakcie i po wybuchu pandemii koronawirusa – podkreśliła w oświadczeniu wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.

Program – jak informuje PAP - został zatwierdzony na podstawie tymczasowych ram prawnych dotyczących pomocy państwa przyjętych przez Komisję Europejską w tym roku z powodu pandemii.

Skorzysta ok. 7 tys. firm

Agencja przypomina, że kraje członkowskie UE mogą decydować o sposobie wykorzystania unijnych funduszy strukturalnych  zgodnie z zasadami EFSI (Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych)  i - w przypadku gdy fundusze te są wykorzystywane do udzielania wsparcia przedsiębiorstwom, być może przy współfinansowaniu ze strony państwa członkowskiego - zgodnie z zasadami pomocy państwa UE. Wsparcie będzie miało formę pożyczek i gwarancji publicznych na pożyczki.

Program wsparcia dla polskiej gospodarki będzie przeznaczony dla przedsiębiorstw funkcjonujących we wszystkich sektorach, które mają dostęp do europejskich funduszy strukturalnych i borykają się z trudnościami w wyniku wybuchu pandemii koronawirusa. Z szacunków Komisji Europejskiej wynika, że ze wsparcia może skorzystać ok. 7 tys. firm.