BiznesINFO.pl
Szczepienia nie będą bezpłatne

Kolejne szczepienia już raczej nie będą bezpłatne. Rząd nadal milczy

19 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Szczepienia przeciwko wirusowi COVID-19 jest całkowicie bezpłatne. Rząd nawet przez chwilę nie zastanawiał się nad tym, czy przerzucić część kosztów na podatników. Nie oznacza to jednak, że w przyszłości szczepienia nie będą płatne.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy to możliwe, że w przyszłości szczepienia będą płatne

  • Dlaczego państwo nie dołoży do szczepień

  • Jak będzie można oszczędzić na szczepionce

Szczepienia mogą być w przyszłości płatne

Ogólnopolski program szczepień działa coraz sprawniej. Każdego dnia szczepionych jest ok. 250 tys. osób (wyjątkami są soboty i niedziele, kiedy szczepień przeprowadza się mniej). Oprócz dostępności szczepionek sprawność procesu szczepień wynika także z faktu, że są bezpłatne.

Tyle wykorzystanych preparatów ma jednak swoją cenę. Według wyliczeń Faktu za dostawę 62 mln dawek szczepionki rząd zapłacił 2,5 mld zł. To dzięki temu żaden Polak nie musi za nie płacić, bez względu na to, czy ma ubezpieczenie zdrowotne, czy nie.

Epidemia zmieniła świat całkowicie i wygląda na to, że na długo odciśnie swoje piętno w naszym codziennym życiu. Jednym z problemów będzie też to, że nawet jeśli wszyscy Polacy poddadzą się szczepieniu, koronawirus przestanie być naszym problemem. Bardzo prawdopodobne, że szczepienia będą musiały odbywać się również w przyszłości. Szczepionki nie dają bowiem gwarancji ochrony na czas dłuższy niż jeden rok. Wobec tego konieczne mogą okazać się szczepienia w przyszłości. 

Szczepienia to zbyt wielkie obciążenie dla budżetu

Bardzo możliwe, że kiedy koronawirus będzie już pod kontrolą, tak jak w tej chwili wirus grypy, szczepienia przeciwko COVID-19 mogą wejść na stałe do kalendarza szczepień i bardzo prawdopodobne, że tak jak w przypadku grypy trzeba będzie już za nie zapłacić.

Wirusolog Włodzimierz Gut przyznał w rozmowie z Faktem, że to niemożliwe, by w przyszłości szczepienia przeciwko COVID-19 były tak jak do tej pory, refundowane przez państwo, ponieważ to zbyt wielkie obciążenie dla budżetu. Nie powinniśmy też liczyć na stworzenie jakiegoś specjalnego budżetu, z którego pieniądze będą przeznaczane na taki cel.

Gut jest jednak zdania, że możliwe, że do płatnych szczepień dołożą się pracodawcy, ponieważ najzwyczajniej w świecie będzie im się to opłacało - koszt szczepionki jest bowiem dużo niższy niż ewentualne chorobowe dla pracownika.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Polska i świat

Obsesja bursztynu. Polacy tłumnie szukają go przy przekopie Mierzei Wiślanej

Czytaj więcej >