Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kluczowy zasiłek pójdzie w górę. Zmiany już od sierpnia
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 25.04.2024 22:28

Kluczowy zasiłek pójdzie w górę. Zmiany już od sierpnia

pieniądze
Fot. materiały własne

Wielu Polaków pobiera zasiłek pielęgnacyjny. Aktualna wysokość tego świadczenia nie zmieniła się od 2019 r. W tym roku jednak wsparcie doczeka się podwyżki i wkrótce beneficjenci będą mogli liczyć na wyższe wypłaty.

Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?

Zasiłek pielęgnacyjny to specjalne świadczenie finansowe, które ma być wsparciem dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Dofinansowanie ma pomóc w pokryciu kosztów zapewnienia opieki takiej osobie. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

  • dzieciom z niepełnosprawnościami,
  • osobom do 16. roku życia, które posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • osobom po 16. roku życia, które legitymują się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeśli powstała ona przed ukończeniem 21 lat,
  • osobom od 75. roku życia.
PKO BP ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem"

Tyle wynosi aktualnie zasiłek pielęgnacyjny

Należy pamiętać, że zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny to dwa zupełnie różne świadczenia. Co ważne, nie można ich ze sobą łączyć i pobierać dwóch wypłat jednocześnie. Jeśli chodzi o wysokość zasiłku, to od 2019 roku wynosi on 215,84 zł.

W przypadku tego świadczenia nie obowiązują kryteria dochodowe. Pieniądze są wypłacane co miesiąc, bez względu na dochody w rodzinie. Wkrótce beneficjenci będą mogli spodziewać się sporych zmian w zasiłku pielęgnacyjnym.

Zobacz także: Biedronka wprowadza zmiany na parkingach. Zaskakujące doniesienia

Wkrótce podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego

Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego jest zmieniana co trzy lata. Zgodnie z zasadami, świadczenie zostanie podwyższone w 2024 roku. Podczas weryfikacji zostaną wzięte pod uwagę wyniki badań progu wsparcia dochodowego rodzin i uwzględniony zostanie między innymi poziom inflacji.

Jak podaje serwis gazeta.prawna.pl, do 15 maja Rada Ministrów ma przedstawić Radzie Dialogu Społecznego wyżej wspomniane wyniki badań oraz zaproponować kwotę świadczenia. Nowa wysokość zasiłku powinna zostać ustalona do 15 czerwca. Jeżeli tak się nie stanie, to sprawą zajmie się rząd, który do 15 sierpnia uzgodni, ile będzie wynosiło wsparcie po zmianach.