Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Klienci Orange mają coraz mniej czasu. Operator podał ważny termin, nadchodzą zmiany
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 22.06.2023 21:41

Klienci Orange mają coraz mniej czasu. Operator podał ważny termin, nadchodzą zmiany

telefon-wiadomość-oszuści-SMS-smartfon-iberion
Biznesinfo

We wrześniu tego roku Orange wygasi sieć 3G w Pile i Sieradzu, a później w kolejnych miastach. Sieć 3G zostanie w nich zastąpiona 4G/LTE. Operator przypomina, że klienci muszą się do tego odpowiednio przygotować. Aby móc używać internetu, wykonywać połączenia głosowe i wysyłać wiadomości, telefon oraz karta SIM muszą korzystać z 4G/LTE i obsługiwać połączenia w technologii VoLTE.

Orange wygasza sieć 3G w Polsce

Od dłuższego czasu mówimy, że w tym roku zaczniemy wygaszać sieć 3G. Właśnie ogłosiliśmy, że w II kwartale 2024 roku wyłączymy 3G w okolicach Słupska i Koszalina. Rejony te dołączą do Piły i Sieradza – tam sieć 3G wyłączona będzie w pierwszej kolejności, już we wrześniu tego roku – czytamy w komunikacie prasowym Orange. Początkowo etap wyłączania 3G obejmie powiaty: wieruszowski, wieluński, pajęczański oraz złotowski i częściowo pilski, i wałecki. Operator planuje, że wyłączanie sieci 3G w całym kraju potrwa do końca 2025 roku.

Zrzut ekranu 2023-06-22 o 21.29.18.pngMapa: Orange.

Jest to efekt rozwoju technologii. Szacunkowo raz na 10 lat powstaje nowa generacja sieci i zaczyna stopniowo zastępować poprzednią. 4G/LTE ma zapewnić klientom Orange lepsze działanie internetu (szybsze pobieranie plików czy ładowanie się stron) oraz podnieść jakość połączeń głosowych.

Jak sprawdzić, czy Twój telefon jest gotowy na zmiany?

Klienci sieci Orange mogą samodzielnie sprawdzić, czy ich smartfon i karta SIM pozwalają na bezproblemowe przejście na korzystanie z sieci 4G. W tym celu klienci indywidualni oraz korporacyjni, małe i średnie firmy (korzystające z ofert abonamentowych i prepaid) i użytkownicy nju mobile mogą wysłać bezpłatny SMS o treści KARTA na numer 80233. Z kolei użytkownicy Orange Flex mogą to sprawdzić za pośrednictwem dostępnego w aplikacji czatu.

Jest jeszcze jedna opcja – strona internetowa, a dokładnie ten adres: www.orange.pl/zobacz/wylaczamy-3g. W tym miejscu każdy może sprawdzić, czy jego smartfon jest rekomendowany do obsługi VoLTE w Orange Polska.

Kontrole w domach Polaków. Radca prawny wyjaśnia, jak działają mechanizmy sprawdzania obywateli.

Co, jeśli telefon lub karta SIM jest do wymiany?

Starsze karty SIM można bezpłatnie wymienić w każdym salonie Orange Polska. W przypadku użytkowników nju mobile darmowa wymiana karty SIM następuje przez wypełnienie formularza dostępnego po zalogowaniu się na swoje konto lub przez infolinię (*610).

W aktualnej ofercie operatora wszystkie dostępne urządzenia mają funkcję VoLTE. Wymieniając telefon warto przynieść do salonu stary model – Orange przyjmie go i przekaże do bezpiecznego recyklingu lub utylizacji. W przypadku nowszych urządzeń, które wymagają jednak wymiany, konsultanci sprawdzą, czy dostępna będzie opcja odkupu, dzięki której można zyskać bon za zakup nowego telefonu – informuje Orange w komunikacie prasowym.