BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Kierowca musi prowadzić z maseczką na twarzy? Jego pasażerowie mogą zostać wylegitymowani

23 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Kierowca jest zwolniony z obowiązku zakrywania twarzy w trakcie prowadzenia pojazdu, poza jednym wyjątkiem. Nieprzestrzeganie zasad nawet wewnątrz samochodu może poskutkować mandatem.

Kierowca w dobie pandemii

Kierowca podróżujący bez towarzystwa nie musi zakrywać ust i nosa. Jednak, gdy w samochodzie przebywają także inni pasażerowie to kierujący pojazdem lepiej żeby miał zasłonięte usta i nos. Inaczej jego pasażerowie mogą zostać wylegitymowani. Podróżowanie większą grupą może być powodem do kontroli patrolu policyjnego. Funkcjonariusz ma prawo zweryfikować, czy podróżujący rzeczywiście mieszkają razem z kierowcą. W razie wątpliwości, policjant może wylegitymować pasażerów. Gdy adresy zamieszkania nie będą się zgadzały, funkcjonariusz dysponuje prawem do nałożenia kary finansowej.

Mniejszy ruch, mniejsza liczba patroli

Komenda Główna Policji wyznała, że liczba kontroli drogowych w czasie pandemii spadła drastycznie. Ma to związek ze zmniejszeniem się ruchu na polskich drogach o 60 proc. – podaje Rzeczpospolita.

Z uwagi na chęć zminimalizowania ryzyka zakażenia kontrole rutynowe nie odbywają się praktycznie wcale. Patrole starają się zatrzymywać pojazdy jedynie, gdy dojdzie do popełnienia wykroczenia lub przestępstwa drogowego.

Nowe procedury kontrolne

Kontrola w czasie epidemii wygląda jednak inaczej niż dotychczas. Zmieniono przede wszystkim sposób sprawdzania dokumentów kierowcy i pojazdu – kierujący nie wysiada z auta, leczy uchyla szybę na tyle, aby słyszeć polecenia funkcjonariusza. W przypadku prośby o pokazanie dokumentów, kierowca jedynie przykłada je do okna.  

W trakcie fizycznej kontroli policjant jest zobligowany do używania rękawiczek ochronnych i płynu do dezynfekcji rąk. Badanie trzeźwości odbywa się przy użyciu urządzenia z jednorazowymi ustnikami.

O wzmożonych środkach bezpieczeństwa powinni pamiętać także kierowcy. W dobie pandemii warto zaopatrzyć się w maseczkę, jednorazowe rękawiczki oraz płyn dezynfekcyjny na wypadek ewentualnego postoju na stacji benzynowej czy w warsztacie.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >