Kierowca musi jednak zasłaniać twarz w trakcie prowadzenia pojazdu?
Unsplash/Alex Jumper
Autor Maria Glinka - 23 Kwietnia 2020

Kierowca musi prowadzić z maseczką na twarzy? Jego pasażerowie mogą zostać wylegitymowani

Kierowca jest zwolniony z obowiązku zakrywania twarzy w trakcie prowadzenia pojazdu, poza jednym wyjątkiem. Nieprzestrzeganie zasad nawet wewnątrz samochodu może poskutkować mandatem.

Kierowca w dobie pandemii

Kierowca podróżujący bez towarzystwa nie musi zakrywać ust i nosa. Jednak, gdy w samochodzie przebywają także inni pasażerowie to kierujący pojazdem lepiej żeby miał zasłonięte usta i nos. Inaczej jego pasażerowie mogą zostać wylegitymowani. Podróżowanie większą grupą może być powodem do kontroli patrolu policyjnego. Funkcjonariusz ma prawo zweryfikować, czy podróżujący rzeczywiście mieszkają razem z kierowcą. W razie wątpliwości, policjant może wylegitymować pasażerów. Gdy adresy zamieszkania nie będą się zgadzały, funkcjonariusz dysponuje prawem do nałożenia kary finansowej.

Ważne zalecenia dla klientów PKO BP. Bank ostrzega, możesz stracić kontrolę nad swoim kontemWażne zalecenia dla klientów PKO BP. Bank ostrzega, możesz stracić kontrolę nad swoim kontemCzytaj dalej

Mniejszy ruch, mniejsza liczba patroli

Komenda Główna Policji wyznała, że liczba kontroli drogowych w czasie pandemii spadła drastycznie. Ma to związek ze zmniejszeniem się ruchu na polskich drogach o 60 proc. – podaje Rzeczpospolita.

Z uwagi na chęć zminimalizowania ryzyka zakażenia kontrole rutynowe nie odbywają się praktycznie wcale. Patrole starają się zatrzymywać pojazdy jedynie, gdy dojdzie do popełnienia wykroczenia lub przestępstwa drogowego.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Ważne informacje dla uczniów i rodziców. Minister planuje podjęcie kluczowej decyzji

Nowe procedury kontrolne

Kontrola w czasie epidemii wygląda jednak inaczej niż dotychczas. Zmieniono przede wszystkim sposób sprawdzania dokumentów kierowcy i pojazdu – kierujący nie wysiada z auta, leczy uchyla szybę na tyle, aby słyszeć polecenia funkcjonariusza. W przypadku prośby o pokazanie dokumentów, kierowca jedynie przykłada je do okna.

W trakcie fizycznej kontroli policjant jest zobligowany do używania rękawiczek ochronnych i płynu do dezynfekcji rąk. Badanie trzeźwości odbywa się przy użyciu urządzenia z jednorazowymi ustnikami.

O wzmożonych środkach bezpieczeństwa powinni pamiętać także kierowcy. W dobie pandemii warto zaopatrzyć się w maseczkę, jednorazowe rękawiczki oraz płyn dezynfekcyjny na wypadek ewentualnego postoju na stacji benzynowej czy w warsztacie.

Pracownica kolejnego popularnego marketu zarażona. Przez sklep przewinęły się tłumyPracownica kolejnego popularnego marketu zarażona. Przez sklep przewinęły się tłumyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Chciał popływać, w basenie nie było wody. Wpadł w pułapkę, nie mógł się wydostać
  2. Adresy osób znajdujących się na kwarantannie wyciekły do internetu. Sprawą zajmie się prokuratura
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
Już nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieJuż nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News