Fot. Jan Bielecki/East News, Warszawa, 13.10.2019. Wybory parlamentarne 2019. Glosowania w komisjach wyborczych.
Jan Bielecki/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 6 Maja 2020

Były przewodniczący PKW: karty wyborcze mogą być niezgodne z kodeksem. Wskazuje poważny błąd

Karty wyborcze opublikowane w mediach są niezgodne z Kodeksem wyborczym - twierdzi Wojciech Hermeliński, był przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej w rozmowie z serwisem Gazeta.pl. I zwraca też uwagę na kwestię zabezpieczenia kart wyborczych.

Karty wyborcze wyciekły

Karty wyborcze, które mają posłużyć do głosowania w wyborach prezydenckich, najpierw trafiły w ręce jednego z kandydatów, a później zostały skopiowane i umieszczone w sieci.

W rozmowie z portalem Gazeta.pl Wojciech Hermeliński zwraca uwagę na jeszcze jedną wątpliwość w związku z kartami wyborczymi. Nie jest pewne, czy rozpowszechnione karty wyborcze są tymi drukowanymi w PWPW.

Złe wieści dla osób trzymających oszczędności w bankach. Aktywa nie ochronią już kapitałuZłe wieści dla osób trzymających oszczędności w bankach. Aktywa nie ochronią już kapitałuCzytaj dalej

Karty wyborcze niezgodne z Kodeksem

Były szef Państwowej Komisji Wyborczej zwraca uwagę, że na tych kartach wyborczych jest pieczęć, która nie jest zgodna z wymogami Kodeksu wyborczego.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Najnowszy sondaż. Niespodziewane wyniki, trudno uwierzyć z kim Duda może spotkać się w II turze

- Zgodnie z Kodeksem w prawym dolnym rogu karty powinna być wydrukowana okrągła pieczęć Państwowej Komisji Wyborczej z godłem RP, a w lewym dolnym rogu karty powinno być puste pole do odciśnięcia okrągłej pieczęci właściwej obwodowej komisji wyborczej - wskazuje Hermeliński w rozmowie z Gazeta.pl.

PWPW chwali się kartami wyborczymi. A potem milczy

Co więcej, na kartach wyborczych umieszczono okrągłą pieczęć z godłem z napisem “I tura wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej”. Hermeliński uważa, że jeśli karty wyborcze są upowszechniane jeszcze przed uchwaleniem ustawy oraz rozporządzenia, które definiuje wzór, to karty wyborcze są nieważne.

Na ten moment nie da się zweryfikować, czy karta wyborcza krążąca po internecie odpowiada w pełni tej oryginalnej. Wcześniej Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych chwaliła się, że będą to najlepiej zabezpieczone karty wyborcze w historii. Ale teraz PWPW nie chce ujawniać metody zabezpieczenia kart. A Wojciech Hermeliński nie rozumie takiej decyzji.

- Nie chodzi tu o tajemnicę przedsiębiorstwa co do szczegółów nanoszenia takiego zabezpieczenia na karcie, ale o prostą informację, jaki jest to rodzaj zabezpieczenia, które będzie uniemożliwiać fałszerstwo - mówił były szef PKW w rozmowie z Gazeta.pl.

Emeryci ze sporym powodem do radości. ZUS ich dzisiaj zaskoczyEmeryci ze sporym powodem do radości. ZUS ich dzisiaj zaskoczyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażający wypadek. Śmieciarka zderzyła się z ciężarówką.Kierowcy w stanie ciężkim, trwa akcja ratunkowa
  2. Czy kwarantanna jest jeszcze potrzebna? Profesor Simon, specjalista od chorób zakaźnych tłumaczy
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Nieoficjalnie: jest data znoszenia kolejnych obostrzeń w Polsce. Wielu na pewno się ucieszy
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News