BiznesINFO.pl
PHOTO MARCIN GADOMSKI SE / EAST NEWS GDANSK N/Z ARCYBISKUP METROPOLITA GDANSKI SLAWOJ LESZEK GLODZ OFICJALNE OBCHODY 36 ROCZNICY POROZUMIEN SIERPNIOWYCH 31/08/2016

East News, Marcin Gadomski

Kara dla abp Głódzia i bp Janiaka zapadła 3 tygodnie temu. Kapłani wciąż nie zapłacili

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Kara, którą nałożyła na polskich duchownych - abpa Głódzia i bpa Janiaka - Stolica Apostolska, wciąż nie została uiszczona w stu procentach. Jak dowiedziało się RMF FM, obaj duchowni do tej pory wykonali karę połowicznie. Do spełnienia został jeszcze warunek dotyczący wpłaty pieniędzy na rzecz fundacji.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Której części kary nie wypełnili duchowni

  • Za co zostali ukarani

  • Jaki wymiar ma kara zdaniem ekspertów

Kara wciąż wisi w powietrzu

Nuncjatura Apostolska o karze nałożonej na dwóch polskich duchownych - arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia i biskupa Edwarda Janiaka poinformowała ponad dwa tygodnie temu. Jak informuje RMF FM, duchowni do kary zastosowali się połowicznie.

Obaj duchowni zostali zobowiązani do opuszczenia swoich diecezji oraz wycofania się życia publicznego. Abp Sławoj Leszek Głódź opuścił Gdańsk oraz swoją diecezję, natomiast bp Edward Janiak diecezję kaliską miał opuścić prawie rok temu.

Zarówno abp Głódź, jak i bp Janiak od 29 marca nie biorą udziału w publicznych uroczystościach w diecezjach, nad którymi kiedyś sprawowali pieczę. Do spełnienia został jeden warunek.

Duchowni wciąż nie wpłacili pieniędzy pochodzących z osobistych funduszy na rzecz Fundacji Świętego Józefa. Stolica Apostolska chciała, aby pieniądze zostały przeznaczone na pomoc ofiarom oraz działania prewencyjne w tym zakresie.

Kara dla polskich duchownych

Przypomnijmy, że duchowni zostali ukarani za zaniedbania w sprawie nadużyć seksualnych wobec małoletnich. Czynów mieli dopuszczać się niektórzy duchowni, a abp Głódź oraz bp Janiak bagatelizowali tę sytuację.

Kara na rzecz obu duchownych została zasądzona na podstawie przepisów obowiązujących od czerwca 2019 r. Papież Franciszek wskazał w nich, że do odpowiedzialności mogą zostać pociągnięci nie tylko sprawcy czynu, ale również ci, którzy dokonali zaniedbania.

W sprawie bpa Janiaka zawiadomienie zostało złożone przez abp Wojciecha Polaka tuż po emisji filmu braci Sekielskich "Tylko nie mówi nikomu". Ks. prof. Andrzej Kobyliński w rozmowie z "Rzeczpospolitą" podkreślił, że kara przed osiągnięciem wieku emerytalnego jest dotkliwa.

Z kolei sprawa abpa Głódzia dotyczyła zaniedbań w zakresie spraw dotyczących molestowania. W oświadczeniu przesłanym do PAP duchowny tłumaczył, że nie dopuścił się żadnych zaniedbań.

Eksperci wskazują, że w przypadku obu księży decyzje mają charakter symboliczny, ale niesamowicie ważny dla osób, które są ofiarami.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >