Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rejestr umów o dzieło. ZUS przekazał nam najnowsze dane
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 08:28

Rejestr umów o dzieło. ZUS przekazał nam najnowsze dane

Zapomnisz powiadomić ZUS, dostaniesz karę
pixnio.com, CC0

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od 1 stycznia przedsiębiorcy muszą zgłaszać w ZUS umowy o dzieło

  • Kiedy nie trzeba tego robić

  • Ile dotychczas zgłoszono umów

Zapomniałeś powiadomić ZUS? Będzie kara

Wraz z początkiem 2021 roku wszedł w życie rejestr umów o dzieło. Przedsiębiorcy mają obowiązek rejestrowania w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) takich umów. Wprowadziła go uchwalona wiosną ubiegłego roku tarcza antykryzysowa, czyli rządowe wsparcie dla firm poszkodowanych obostrzeniami wprowadzonymi w związku z pandemią. Jeśli przedsiębiorcy nie dokonają rejestracji, to muszą liczyć się z karą o czym za chwilę.

Kto konkretnie ma obowiązek rejestracji umów o dzieło u państwowego ubezpieczyciela? Przypomina o tym w komentarzu dla redakcji BiznesInfo rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

- Obowiązek zawiadomienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zawarciu umowy o dzieło ma każdy płatnik składek lub osoba fizyczna, jeżeli zleci wykonanie dzieła osobie, z którą nie pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy nie wykonuje pracy na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy – informuje Żebrowski.

Umowy zawarte od 1 stycznia br. należy wykazać w formularzu RUD  (Zgłoszenie umowy o dzieło), który może zostać przekazany ZUS elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Co ważne, dla każdego wykonawcy dzieła trzeba złożyć oddzielny formularz RUD, zaś w jednym formularzu RUD można wykazać maksymalnie 10 umów zawartych z jednym wykonawcą .

Zawartą umowę należy zgłosić w ciągu 7 dni. Jeśli płatnicy tego nie zrobią muszą liczyć się z surową karą. Co prawda ZUS sam nie może nakładać kar, ale może wystąpić z wnioskiem o ukaranie do sądu, a ten może nałożyć karę do 5 tys. zł.

Obowiązek rejestracji umów o dzieło wszedł w życie 1 stycznia tego roku. W pierwszych dniach jego funkcjonowania wypełniali go nieliczni. Jak podawał Money.pl, w pierwszym tygodniu stycznia zgłoszono jedynie 550 umów. W kolejnym tygodniu zgłoszeń przybyło o ok. 8,5 tys., co oznacza, że w połowie stycznia zarejestrowano ich ok. 9 tys.

Ile umów dotychczas zgłoszono?

Redakcja BiznesInfo zwróciła się do ZUS z pytaniem o to jak wygląda sytuacja pod tym względem miesiąc później. - Obecnie mamy ponad 55 tys. zgłoszonych umów – informuje Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Tym samym w ciągu miesiąca w ZUS zarejestrowano ponad 45 tys. umów o dzieło.

Przypomnijmy, że obowiązek powiadamiania ZUS o zawarciu umowy o dzieło nie dotyczy umów zawartych z własnym pracownikiem, umów wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy, ale zawartych z innym podmiotem, a także umów zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności.

Szefowa ZUS prof. Gertruda Uścińska w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” podkreślała, że obowiązek powiadamiania Zakładu o zawarciu umów o dzieło ma na celu uporządkowanie sytuacji w tym zakresie, tak, by państwowy ubezpieczyciel wiedział, ile jest tego rodzaju umów w Polsce. - Zgromadzone w rejestrze informacje będą wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych, także do badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości – mówiła w rozmowie z gazetą prezes ZUS.

Przedsiębiorcy i eksperci niespecjalnie wierzą, iż nowe zasady wprowadzono jedynie na potrzeby celów statystyczno-analitycznych. W ich ocenie w rzeczywistości chodzi o kontrole firm.

Tagi: Kara ZUS