BiznesINFO.pl
Zapomnisz powiadomić ZUS, dostaniesz karę

pixnio.com, CC0

Rejestr umów o dzieło. ZUS przekazał nam najnowsze dane

13 Lutego 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Od 1 stycznia tego roku przedsiębiorcy mają obowiązek powiadamiania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o zawarciu umów o dzieło. Jeśli tego nie zrobią muszą liczyć się z karą w maksymalnej wysokości 5 tys. zł. W pierwszych dwóch tygodniach stycznia lic

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od 1 stycznia przedsiębiorcy muszą zgłaszać w ZUS umowy o dzieło

  • Kiedy nie trzeba tego robić

  • Ile dotychczas zgłoszono umów

Zapomniałeś powiadomić ZUS? Będzie kara

Wraz z początkiem 2021 roku wszedł w życie rejestr umów o dzieło. Przedsiębiorcy mają obowiązek rejestrowania w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) takich umów. Wprowadziła go uchwalona wiosną ubiegłego roku tarcza antykryzysowa, czyli rządowe wsparcie dla firm poszkodowanych obostrzeniami wprowadzonymi w związku z pandemią. Jeśli przedsiębiorcy nie dokonają rejestracji, to muszą liczyć się z karą o czym za chwilę.

Kto konkretnie ma obowiązek rejestracji umów o dzieło u państwowego ubezpieczyciela? Przypomina o tym w komentarzu dla redakcji BiznesInfo rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

- Obowiązek zawiadomienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zawarciu umowy o dzieło ma każdy płatnik składek lub osoba fizyczna, jeżeli zleci wykonanie dzieła osobie, z którą nie pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy nie wykonuje pracy na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy – informuje Żebrowski.

Umowy zawarte od 1 stycznia br. należy wykazać w formularzu RUD  (Zgłoszenie umowy o dzieło), który może zostać przekazany ZUS elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Co ważne, dla każdego wykonawcy dzieła trzeba złożyć oddzielny formularz RUD, zaś w jednym formularzu RUD można wykazać maksymalnie 10 umów zawartych z jednym wykonawcą .

Zawartą umowę należy zgłosić w ciągu 7 dni. Jeśli płatnicy tego nie zrobią muszą liczyć się z surową karą. Co prawda ZUS sam nie może nakładać kar, ale może wystąpić z wnioskiem o ukaranie do sądu, a ten może nałożyć karę do 5 tys. zł.

Obowiązek rejestracji umów o dzieło wszedł w życie 1 stycznia tego roku. W pierwszych dniach jego funkcjonowania wypełniali go nieliczni. Jak podawał Money.pl, w pierwszym tygodniu stycznia zgłoszono jedynie 550 umów. W kolejnym tygodniu zgłoszeń przybyło o ok. 8,5 tys., co oznacza, że w połowie stycznia zarejestrowano ich ok. 9 tys.

Ile umów dotychczas zgłoszono?

Redakcja BiznesInfo zwróciła się do ZUS z pytaniem o to jak wygląda sytuacja pod tym względem miesiąc później. - Obecnie mamy ponad 55 tys. zgłoszonych umów – informuje Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Tym samym w ciągu miesiąca w ZUS zarejestrowano ponad 45 tys. umów o dzieło.

Przypomnijmy, że obowiązek powiadamiania ZUS o zawarciu umowy o dzieło nie dotyczy umów zawartych z własnym pracownikiem, umów wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy, ale zawartych z innym podmiotem, a także umów zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności.

Szefowa ZUS prof. Gertruda Uścińska w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” podkreślała, że obowiązek powiadamiania Zakładu o zawarciu umów o dzieło ma na celu uporządkowanie sytuacji w tym zakresie, tak, by państwowy ubezpieczyciel wiedział, ile jest tego rodzaju umów w Polsce. - Zgromadzone w rejestrze informacje będą wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych, także do badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości – mówiła w rozmowie z gazetą prezes ZUS.

Przedsiębiorcy i eksperci niespecjalnie wierzą, iż nowe zasady wprowadzono jedynie na potrzeby celów statystyczno-analitycznych. W ich ocenie w rzeczywistości chodzi o kontrole firm.

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 31.12.2020. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w calym kraju obowiazuje zakaz przemieszczania sie. Wyjatkiem sa m.in. niezbedne czynnosci sluzbowe oraz inne wskazane w rozporzadzeniu. Za nieuzasadnione wyjscie z domu grozi m.in. mandat. W przypadku doniesienia do sanepidu, ten - za zlamanie obostrzen epidemicznych - moze nalozyc kare administracyjna w wysokosci do 30 tys. zl. N/z patroli policji na placu Bankowym.

Polska i Świat

Policja dzisiaj ruszyła na łowy. Mandat 3 tys. zł grozi bardzo wielu kierowcom

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Władze Nowego Jorku chcą zatrudnić szczurołapa. Oferują nawet 170 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa

Polska i Świat

Nowelizacja Kodeksu karnego. Bezwzględne kary dla pijanych kierowców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >