Kara pieniężna za opóźnienie w złożeniu deklaracji PIT
fot. pixabay/Counselling
Autor Maria Glinka - 4 Marca 2020

Popularny błąd przy rozliczaniu PIT może cię kosztować fortunę. Na jedną rzecz należy szczególnie uważać

Kara pieniężna grozi przedsiębiorcy, który nie złoży zeznania podatkowego w wyznaczonym terminie. Fiskus interpretuje takie działanie jako wykroczenie lub przestępstwo skarbowe, co może słono kosztować.

Kara za nieterminowość

Kara finansowa o różnej wartości należy się przedsiębiorcy, który nie dotrzyma terminu złożenia deklaracji PIT. Jej wysokość waha się między 1/10 a dwudziestokrotnością pensji minimalnej. Zgodnie z tymi warunkami najniższa kara wynosi 260 zł. Natomiast wysokość najwyższej grzywny to aż 52 tys. zł – podaje firma.rp.pl.

WHO pilnie ostrzega przed banknotami. Lepiej nie dotykajcie gotówki, konsekwencje mogą być tragiczneWHO pilnie ostrzega przed banknotami. Lepiej nie dotykajcie gotówki, konsekwencje mogą być tragiczneCzytaj dalej

Decyzja o zakwalifikowaniu występku jako wykroczenia lub przestępstwa skarbowego zależy od należności publicznoprawnej, czyli od wysokości podatku, który może zostać uszczuplony. Wykroczenie skarbowe ma miejsce, gdy dług wobec fiskusa jest niższy niż 13 tys. zł. Stanowi to pięciokrotność wysokości wynagrodzenia minimalnego, które wynosi 2600 zł.

Dzień Kobiet w biznesieProdukty, które sprawią najwięcej radości na Dzień KobietCzytaj dalej

W sytuacji, gdy nieuregulowana w terminie należność wobec skarbówki, wynikająca z rozliczenia podatkowego, przekroczy próg 13 tys. to mamy do czynienia z przestępstwem skarbowym. W takim przypadku sąd orzeka kary w stawkach dziennych od 10 do 720. Ich wysokość jest określana indywidualnie, ale musi mieścić się w przedziale między 1/30 pensji minimalnej a czterdziestokrotnością tej kwoty. W 2020 r. stawka dzienna może wynieść od 86,67 zł do 34 668 zł, a kara grzywny waha się od 866,70 zł do 24 960 960 zł.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Hipokryzja Marty Kaczyńskiej wyszła na jaw. Poucza Polaków, a niewielu zna prawdę o jej córkach

Prawo a praktyka

Organy podatkowe starają się unikać nakładania wysokich kar na przedsiębiorców, jednak warto pamiętać, że mają do tego prawo.

Nieterminowe złożenie zeznania rocznego zazwyczaj skutkuje mandatem w wysokości kilkuset złotych. Większe problemy pojawiają się, gdy niedostarczeniu rozliczenia PIT towarzyszą nieuregulowane zaległości podatkowe.

Kurs euro runął. Złoty coraz silniejszyKurs euro runął. Złoty coraz silniejszyCzytaj dalej

Co zrobić, by uniknąć kary?

W celu uchronienia się od kary można wystosować pismo, określane mianem „czynnego żalu”. Jest to dokument, w którym przedsiębiorca informuje skarbówkę o niezłożeniu zeznania rocznego w terminie i/lub niezapłaceniu należnego podatku. Wraz tym pismem należy dołączyć zaległą deklarację oraz uiścić zaległą opłatę na rzecz fiskusa.

Warto pamiętać, że nieterminowe złożenie deklaracji przynosi mniej dotykliwe skutki niż niedostaeczenie jej w ogóle. Dopełnienie obowiązku po określonej dacie może pozwolić na zmniejszenie wysokości sankcji finansowej.

Niektórzy przedsiębiorcy mają jeszcze czas na uniknięcie kary związanej z nieterminowym dostarczeniem deklaracji PIT. Ostateczny czas złożenia zeznania rocznego PIT-36 (rozliczenie firmy według skali PIT) oraz PIT-36L (podatkiem liniowym) upływa z końcem kwietnia. Z kolei w przypadku przedsiębiorców korzystających z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych termin ten minął 2 marca.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pendolino z chorymi pasażerami zatrzymane w Warszawie
  2. Operacja na otwartym sercu, poważny stan. Niepokojące doniesienia o Tomaszu Stockingerze
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Pociąg w Warszawie pilnie zatrzymany. Nieoficjalnie: mogło chodzić o zakażenie chorobą, na miejscu służby
Produkty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiProdukty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News