BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Popularny błąd przy rozliczaniu PIT może cię kosztować fortunę. Na jedną rzecz należy szczególnie uważać

4 Marca 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Kara pieniężna grozi przedsiębiorcy, który nie złoży zeznania podatkowego w wyznaczonym terminie. Fiskus interpretuje takie działanie jako wykroczenie lub przestępstwo skarbowe, co może słono kosztować.

Kara za nieterminowość

Kara finansowa o różnej wartości należy się przedsiębiorcy, który nie dotrzyma terminu złożenia deklaracji PIT. Jej wysokość waha się między 1/10 a dwudziestokrotnością pensji minimalnej. Zgodnie z tymi warunkami najniższa kara wynosi 260 zł. Natomiast wysokość najwyższej grzywny to aż 52 tys. zł – podaje firma.rp.pl.

Decyzja o zakwalifikowaniu występku jako wykroczenia lub przestępstwa skarbowego zależy od należności publicznoprawnej, czyli od wysokości podatku, który może zostać uszczuplony. Wykroczenie skarbowe ma miejsce, gdy dług wobec fiskusa jest niższy niż 13 tys. zł. Stanowi to pięciokrotność wysokości wynagrodzenia minimalnego, które wynosi 2600 zł.

W sytuacji, gdy nieuregulowana w terminie należność wobec skarbówki, wynikająca z rozliczenia podatkowego, przekroczy próg 13 tys. to mamy do czynienia z przestępstwem skarbowym. W takim przypadku sąd orzeka kary w stawkach dziennych od 10 do 720. Ich wysokość jest określana indywidualnie, ale musi mieścić się w przedziale między 1/30 pensji minimalnej a czterdziestokrotnością tej kwoty. W 2020 r. stawka dzienna może wynieść od 86,67 zł do 34 668 zł, a kara grzywny waha się od 866,70 zł do 24 960 960 zł.

Prawo a praktyka

Organy podatkowe starają się unikać nakładania wysokich kar na przedsiębiorców, jednak warto pamiętać, że mają do tego prawo.

Nieterminowe złożenie zeznania rocznego zazwyczaj skutkuje mandatem w wysokości kilkuset złotych. Większe problemy pojawiają się, gdy niedostarczeniu rozliczenia PIT towarzyszą nieuregulowane zaległości podatkowe.

Co zrobić, by uniknąć kary?

W celu uchronienia się od kary można wystosować pismo, określane mianem „czynnego żalu”. Jest to dokument, w którym przedsiębiorca informuje skarbówkę o niezłożeniu zeznania rocznego w terminie i/lub niezapłaceniu należnego podatku. Wraz tym pismem należy dołączyć zaległą deklarację oraz uiścić zaległą opłatę na rzecz fiskusa.

Warto pamiętać, że nieterminowe złożenie deklaracji przynosi mniej dotykliwe skutki niż niedostaeczenie jej w ogóle. Dopełnienie obowiązku po określonej dacie może pozwolić na zmniejszenie wysokości sankcji finansowej.

Niektórzy przedsiębiorcy mają jeszcze czas na uniknięcie kary związanej z nieterminowym dostarczeniem deklaracji PIT. Ostateczny czas złożenia zeznania rocznego PIT-36 (rozliczenie firmy według skali PIT) oraz PIT-36L (podatkiem liniowym) upływa z końcem kwietnia. Z kolei w przypadku przedsiębiorców korzystających z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych termin ten minął 2 marca.

Tagi:

Fiskus

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Jarosław Kaczyński znalazł sposób na wygranie wyborów. Prezes PiS powoła własną "armię"

Finanse

Kaczyński: Już niedługo będziemy drugą Japonią

Czytaj więcej >

Finanse

Setki milionów dolarów dla Polski. Kongres USA zatwierdził pomoc

Czytaj więcej >

Finanse

Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na rok 2023

Czytaj więcej >
Ceny prądu w górę

Finanse

Samorządy chcą oszczędzać na oświetleniu ulic. Rząd zabrał głos

Czytaj więcej >

Finanse

Rząd przygotował już po 1500 zł z powodu drogiej energii. Skorzysta ponad 800 tys. domów

Czytaj więcej >
Eksperci przestrzegają przed możliwymi przerwami w dostawie prądu zimą.

Finanse

Zamrożenie cen prądu. Rząd przyjął projekt ustawy. Wiemy kto skorzysta

Czytaj więcej >