BiznesINFO.pl
Obraz Andrzej Rembowski z Pixabay

Obraz Andrzej Rembowski z Pixabay

Jeździsz na hulajnogach elektrycznych? Uważaj, możesz dostać mandat 500 zł

22 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Fani jazdy na hulajnodze elektrycznej muszą się pilnować, bowiem w życie weszły nowe przepisy. Ustawodawca przewiduje m.in.: ograniczenie prędkości i mandat w wysokości 500 złotych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie kwestie reguluje ustawa

  • Ile mandatu można dostać za złamanie przepisów

Hulajnogi elektryczne regulowane ustawą

Hulajnogi elektryczne zyskują na coraz większej popularności, dlatego ustawodawcy postanowili uregulować kwestie z nimi związane odpowiednimi przepisami. Jak podkreślano, są one potrzebne po to, aby każdy uczestnik ruchu drogowego mógł czuć się bezpiecznie.

Nowe przepisy regulują dozwoloną prędkość poruszania się na hulajnodze elektrycznej. Tę ustawodawca określił jako "zbliżoną do prędkości pieszego". Finalnie będzie można poruszać się nią maksymalnie 20 km/h.

Hulajnogę elektryczną będzie można zaparkować wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. W przypadku, gdy takiego nie będzie, istnieje możliwość pozostawienia jej na chodniku, ale pod pewnymi warunkami.

Przede wszystkim hulajnoga musi być ustawiona jak najdalej od jezdni, ale jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika. Nie może utrudniać ruchu pieszym oraz ma być ustawiona w sposób równoległy.

Źle zaparkowane hulajnogi elektryczne będą odholowywane na koszt właściciela. Za coś takiego zapłacimy 123 zł, a 23 zł za każdy dzień przechowywania pojazdu. Jednakże to nie koniec przewidzianych kar.

Hulajnogi elektryczne z mandatem

Ustawodawca przewidział szereg mandatów za wykroczenia popełnione w trakcie jazdy na hulajnodze elektrycznej. Za co zapłacimy najwięcej, a za co najmniej?

W trakcie jazdy nie można korzystać z telefonu komórkowego, a złamanie zakazu grozi mandatem w wysokości 200 złotych. Z kolei przejazd hulajnogą elektryczną wzdłuż przejścia dla pieszych będzie nas kosztowało 100 złotych.

Nowe przepisy zabraniają przewożenia na hulajnodze elektrycznej dodatkowych osób, zwierząt i przedmiotów. Złamanie tego przepisu będzie kosztowało 100 zł.

Najwyższe mandaty grożą za nieustąpienie pierwszeństwa - 350 zł, jazdę pod wpływem alkoholu - od 300 do 500 złotych. Jak wskazują funkcjonariusze policji, kwestie niewskazane przez ustawodawcę będą karane mandatami od 20 do 500 zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Flickr, Piotr Drabik, lic. CC BY 2.0

TVN24 wciąż bez koncesji. KRRiT nie spieszy się z wydaniem decyzji

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >