BiznesINFO.pl

EastNews/Andrzej Iwanczuk

Jest nowy sondaż. Powrót Tuska namieszał

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Jest najnowszy sondaż preferencji partyjnych przeprowadzony przez pracownię Kantar dla "Faktów" TVN i TVN 24. Okazuje się, że powrót Donalda Tuska na fotel lidera Platformy Obywatelskiej przyniósł spore przetasowania.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto wygrywa w najnowszym sondażu pracowni Kantar

  • Jak na notowania Koalicji Obywatelskiej wpłynął powrót Donalda Tuska

  • Ile partii znalazłoby się w Sejmie

Sondaż po powrocie Donalda Tuska. Traci nie tylko PiS

Jest nowy sondaż preferencji partyjnych przeprowadzony przez pracownię Kantar dla "Faktów" TVN i TVN 24. Wynika z niego, że gdyby wybory do Sejmu i do Senatu odbyły się w miniony weekend to wygrałaby je Zjednoczona Prawica, czyli Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami (Solidarna Polska, Porozumienie), która uzyskała 29 proc. poparcie.

Tym samym obóz Jarosława Kaczyńskiego stracił 1 pkt proc. w porównaniu z sondażem sprzed miesiąca.

Spadek niewielki, tyle, że partie koalicyjne goni w sondażu konkurencja. Drugie miejsce w badaniu zajęła Koalicja Obywatelska, czyli sojusz Platformy Obywatelskiej z mniejszymi ugrupowaniami (Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni). Na największą formację opozycyjną chce głosować 24 proc. ankietowanych, co oznacza wzrost aż o 5 pkt proc. w stosunku do czerwcowego sondażu.

Komentatorzy nie mają wątpliwości, że wzrost notowań KO to efekt powrotu do polskiej polityki Donalda Tuska. Sondaż został przeprowadzony tydzień po tym jak były premier wrócił na fotel przewodniczącego Platformy Obywatelskiej (oficjalnie Tusk został pełniącym obowiązki szefa PO) po 7 latach przerwy.

Na powrocie Tuska zyskuje KO, traci natomiast Polska 2050 Szymona Hołowni, która spada w sondażu na trzecie miejsce. Ugrupowanie byłego kandydata na prezydenta popiera 15 proc. respondentów, o 6 pkt proc. mniej niż w czerwcu.

5 partii w Sejmie

Z sondażu wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, to w Sejmie znalazłoby się pięć ugrupowań. Poza wspomnianą trójką swoją reprezentację miałyby również Konfederacja (7 proc.), a także Lewica (również 7 proc.).

Poniżej wymaganego 5 proc. progu wyborczego wylądowało natomiast Polskie Stronnictwo Ludowe - Koalicja Polska. Na sojusz ludowców z mniejszymi partiami chce głosować zaledwie 3 proc. wyborców. Zaledwie 1 proc. badanych popiera Kukiz'15, do niedawna członka koalicji PSL-Koalicja Polska, obecnie koalicjanta programowego PiS.

13 proc. uczestników sondażu nie potrafiło wskazać na kogo chce oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu. Przypomnijmy, że wybory parlamentarne planowo mają odbyć się jesienią 2023 roku.

Sondaż Kantar dla "Faktów" TVN i TVN 24 został przeprowadzony w dniach 9-11 lipca br. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 osób powyżej 18. roku życia.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Spore zmiany dla właścicieli nieruchomości. Znika jedno z praw
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szef MON zachęca do służby wojskowej. Obiecuje dodatkowe 1000 zł i dodatkowy urlop
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zrobisz jeden błąd i oszuści uzyskają dostęp do Twojego Facebooka
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zawód bezrobotny. W Niemczech zmarł człowiek, który 46 lat żył na koszt państwa i był z tego dumny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Brawurowa jazda 27-latka z Elbląga. Motocyklista dostał 20 mandatów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Plastikowy dokument tożsamości odejdzie do lamusa. Czas na mDowód
Czytaj więcej >
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]