Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Jarosław Kaczyński ze sporym poparciem. Aż 60 proc. dla prezesa PiS
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 22.03.2022 09:22

Jarosław Kaczyński ze sporym poparciem. Aż 60 proc. dla prezesa PiS

PiS Jarosław Kaczyński Sejm
Fot. Jakub Kaminski/East News

Jarosław Kaczyński, który niewątpliwie jest liderem Zjednoczonej Prawicy i szarą eminencją rządu Mateusza Morawieckiego, ma powody do radości. A cała partia Prawo i Sprawiedliwość wiernie oddana swojemu wodzowi razem z prezesem. Najnowsze badanie Instytutu Pollster dla Super Expressu daje bowiem aż 60 proc. poparcia, które w partii jest fetowane.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy odbędzie się kongres Prawa i Sprawiedliwości

  • Kogo na kolejną kadencję lidera chcą wyborcy partii

  • Ile lat Jarosław Kaczyński stoi już na jej czele

Jarosław Kaczyński nierozerwalnie kojarzony jest ze swoją formacją, którą wraz z tragicznie zmarłym bratem utworzył 13 czerwca 2001 roku. Od tamtego momentu w najbliższą niedzielę minie równo 20 lat, a w ciągu tych dwóch dekad Prawo i Sprawiedliwość łącznie przez ponad 8 lat sprawowało władzę w Polsce.

Prezes PiS z pewnością ma więc powody do świętowania. Zbliżający się kongres Prawa i Sprawiedliwości wyłonić jednak ma nowe przywództwo w partii rządzącej Polską. Spotkanie to nie odbędzie się jednak równo w 20-lecie istnienia ugrupowania, a później - prawdopodobnie w lipcu.

Politycy PiS wskazują najczęściej datę 3 lipca, a miejscem spotkania być ma sama stolica - Warszawa. To właśnie podczas tego spotkania będzie głosowane, kto ma zostać prezesem Prawa i Sprawiedliwości na kolejną kadencję.

Jarosław Kaczyński kandyduje po raz ostatni

Co ciekawe, przywództwo Jarosława Kaczyńskiego wydaje się dziś być niepodważalne, ale wiele wskazuje na to, że wcale nie będzie wieczne. Prezes PiS mówi bowiem, że najbliższe wybory na lidera partii będą ostatnimi, w których ten będzie kandydował.

Sam Kaczyński nie jest prezesem PiS ciurkiem od 20 lat. Jarosław Kaczyński na fotelu przewodniczącego Prawa i Sprawiedliwości zasiada niezmiennie od 18 lat, ale przez pierwsze dwa lata funkcjonowania formacji na jej czele stał jego brat - Lech Kaczyński.

Kto więc zostanie wybrany na kolejnym kongresie Prawa i Sprawiedliwości? Badanie Instytutu Pollster wskazuje, że aż 60 proc. wyborców partii rządzącej nie wyobraża sobie nikogo innego na tym stanowisku jak właśnie Jarosława Kaczyńskiego. 22 proc. elektoratu tej partii ma przeciwne zdanie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W PiS radość, ale i coraz więcej pytań

W PiS radość, ponieważ postać Jarosława Kaczyńskiego od lat niepodzielnie rządzi partią, a przewodnictwo tego polityka niewątpliwie spaja cały obóz Zjednoczonej Prawicy. Wśród elektoratu - co też pokazuje zresztą wspomniane 60 proc. - Kaczyński cieszy się ogromnym poparciem i sympatią wyborców. Wyborcy widzą też w Kaczyńskim remedium: rządy silnej ręki to odpowiedź na wiele wątpliwości powstających gdy partia nie jest wodzowska.

Tym trudniej jest wyłonić osobę, która miałaby przejąć schedę po Jarosławie Kaczyńskim. Jednak, skoro sam prezes mówi o tych wyborach na lidera partii jako o swoich ostatnich, kwestia jest podnoszona coraz częściej.

Kto po Jarosławie Kaczyńskim?

W sondażu IBRIS dla Rzeczypospolitej, w którym o przywództwo w PiS pytano niedawno nie tylko wyborców partii, ale ogół Polaków, większość respondentów nie była w stanie powiedzieć, kto miałby Jarosława Kaczyńskiego zastąpić.

Wśród wymienianych nazwisk zaraz po Jarosławie Kaczyńskim najczęściej padało nazwisko obecnego premiera Mateusza Morawieckiego (18,1 proc.). Ze znacznie mniejszym wynikiem znalazł się w zestawieniu także Michał Dworczyk, który zebrał 4,3 proc. głosów, a podium złożone z trójki poza Kaczyńskim zajmowała Beata Szydło (3,6 proc.).

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected].