Rządowe pieniądze na Janów Podlaski
Jakub Kaminski/East News
Autor Maria Glinka - 23 Września 2020

Janów Podlaski otrzyma miliony. Rządzący chcą ratować stadninę ogromnymi sumami

Janów Podlaski znalazł się na granicy bankructwa. Na ratunek przychodzi zatem rządowa instytucja, która wesprze stadninę poprzez dokapitalizowanie. Jednym z inicjatorów transakcji jest nowy prezes Janowa Podlaskiego, niegdyś związany z PiS.

Rządzący wspomogą Janów Podlaski

Janów Podlaski zmaga się z trudną kondycją finansową od kilku lat. Dzięki zabiegom jej nowego prezesa - Lucjana Cichosza (były poseł i senator z ramienia PiS), stadnina otrzyma dofinansowanie z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który podlega pod resort rolnictwa.

Decyzja o dokapitalizowaniu Janowa Podlaskiego jest podyktowana nieocenioną rolą jaką pełni stadnina dla całej polskiej hodowli koni arabskich. W oficjalnym piśmie przesłanym przez KOWR do Rzeczpospolitej zaznaczono, że pieniądze mają zostać wykorzystane wyłącznie na cele rozwojowe Janowa Podlaskiego.

Aż o 40 proc. wyższe emerytury, parlament zadecydował. Czy taka podwyżka powinna być też w Polsce?Aż o 40 proc. wyższe emerytury, parlament zadecydował. Czy taka podwyżka powinna być też w Polsce?Czytaj dalej

Ile pieniędzy otrzyma Janów Podlaski?

Obecnie trwają prace nad ostatecznym kształtem programu inwestycyjnego, a KOWR powstrzymuje się od szacowania kwoty, którą otrzyma Janów Podlaski. Jednak Rzeczpospolita przewiduje, że dofinansowanie może wynieść nawet 5 mln zł, ponieważ wniosek na taką sumę przedłożył w grudniu 2019 r. wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. O wsparcie finansowe zabiegał również poprzednik obecnego prezesa Janowa Podlaskiego - Marek Gawlik, który zarządzał stadniną od kwietnia do września 2020 r.

Już za 2 dni w Biedronce kupisz pół wyposażenia domu supertanio. Artykuły bez których ani ruszJuż za 2 dni w Biedronce kupisz pół wyposażenia domu supertanio. Artykuły bez których ani ruszCzytaj dalej

Dlaczego transakcja ma zostać sfinalizowana dopiero po zmianie na najwyższym stanowisku w Janowie Podlaskim? Jeden z anonimowych rozmówców Rzeczpospolitej przyznał, że "Cichosz to człowiek dyrektora KOWR Grzegorza Pięty. A to KOWR jest formalnie właścicielem stadniny". Oburzenia w tej sprawie nie kryje posłanka KO Joanna Kluzik-Rostkowska, której majowa interwencja poselska w Janowie Podlaskim obnażyła niegodziwe warunki, w których żyją zwierzęta. - Jeśli pieniądze były blokowane z powodu układów personalnych, to jest to skandal - oceniła polityk.

DZISIAJ GRZEJE:
1. W forsowanej ustawie znalazł się przemilczany zapis. Doprowadzi do wypłat nowego dodatku emerytalnego
2. Media obiegała smutna wiadomość. Nie żyje znana polska piosenkarka, jej przeboje nucił cały kraj
3. Dodatkowy zasiłek do kasacji. Rodzice stracą prawo do pieniędzy

Janów Podlaski od lat w kłopotach

Janów Podlaski to najstarsza w Polsce stadnina koni arabskich. Początki jej funkcjonowania sięgają 1817 r., jednak do największego rozkwitu doszło w latach 50. XX wieku. Problemy w Janowie Podlaskim rozpoczęły się wraz z przejęciem władzy przez PiS. Na mocy decyzji nowych rządzących ze stanowiska prezesa Janowa Podlaskiego odwołano wieloletniego zarządcę Marka Trelę. W latach 2016-2018 stadnina roztrwoniła nie tylko swój prestiż, ale i odnotowała stratę finansową rzędu 3,2 mln zł.

Otworzysz drzwi listonoszowi i się zdziwisz. Poczta wyposaży ich w nowoczesny sprzęt, ale to nie wszystkoOtworzysz drzwi listonoszowi i się zdziwisz. Poczta wyposaży ich w nowoczesny sprzęt, ale to nie wszystkoCzytaj dalej

W ocenie Rostkowskiej kondycja Janowa Podlaskiego poprawiła się odkąd stery nad stadniną przejął prezes Gawlik. Jednak posłanka zwraca uwagę, że bez wsparcia finansowego nie uda się poreperować sytuacji. - Inwestycji wymaga m.in. hodowla bydła, o której mało kto pamięta - przyznała posłanka.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niespodziewana decyzja Abp. Stanisława Gądeckiego ws. LGBT. Presja czy nagłe poczucie wstydu?
  2. Odkryli lukę w aplikacji, jeździli hulajnogami za darmo. Firma nie odpuści, konsekwencje będą surowe
  3. Albo się spiesz, albo sobie odpuść. Jeden typ mieszkań drożeje w zastraszającym tempie
  4. Przez 14 lat nie płacił abonamentu RTV, więc zajęli mu konto. Jednak znalazł sposób na uniknięcie kary
  5. W ramach eksperymentu ukryli poufne dane na dnie morza. Efekty przeszły najśmielsze oczekiwania
  6. Wideo - Jak zniszczyć luksusowy samochód podczas parkowania? Ta kobieta udowodniła, że to możliwe
Dziś NBP wypuścił nową monetę. Nominał zaskakujeDziś NBP wypuścił nową monetę. Nominał zaskakujeCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News