BiznesINFO.pl
files-1614223 1920

Jakie podatki płaci przedsiębiorca i od czego zależą?

30 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Czekańska

Udostępnij:

Dla każdego przedsiębiorcy zakładającego firmę podatki kojarzą się z przykrym obowiązkiem, który nieraz trudno zrozumieć. Istnieją różne sposoby na ich opłacanie i najważniejszym jest, aby wybrać odpowiednią formę dla siebie. Wyjaśniamy, jakie podatki płaci przedsiębiorca i od czego zależą.

Po co nam płacić podatek?

Zapewne nie raz zastanawiasz się, po co w ogóle jest Ci potrzebne płacenie podatków. Denerwuje Cię myśl nie tylko o ich regulacji, ale również o potrzebie zapoznania się z podstawowymi zasadami ich opłacania. Wyjaśniamy, skąd ten obowiązek się wywodzi. Podatki są jednym z podstawowych dochodów budżetu państwa. Nie zasilasz jednakże tym samym jedynie majątku państwowego, ale również stymulujesz całą gospodarkę do rozwoju. Dzięki temu możesz np. korzystać z różnych ulg podatkowych czy stref ekonomicznych. Płacenie podatku wpływa więc, koniec końców, na Ciebie.

Podatek dochodowy działalności gospodarczej

Kiedy posiadasz własną działalność, masz do wyboru różne rodzaje formy płacenia podatku dochodowego. Dwie pierwsze opcje wynikają z Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Reszta dotyczy tzw. zryczałtowanej formy opodatkowania. Łącznie masz do wyboru więc cztery opcje:

  • Skala podatkowa 17% i 32% od nadwyżki 85 528 zł dochodu;

  • podatek liniowy 19%;

  • ryczałt ewidencjonowany;

  • karta podatkowa.

Przy wybieraniu odpowiedniej opcji należy zastanowić się przede wszystkim nad tym, jakie będziemy mieć przychody oraz czy rodzaj wykonywanej działalności nie znajduje się w wykluczeniach. Dla przykładu, firmy o dużych przychodach powinny najlepiej wybrać podatek liniowy, a usługi handlu i gastronomii najlepiej niech przyjrzą się ryczałtowi ewidencjonowanemu, gdzie podatek wynosi 3%.

Jakie podatki płacą przedsiębiorcy działalności nierejestrowanej

Przychody działalności w miesiącu nie przekraczają 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia? Nie wykonywałeś działalności gospodarczej w poprzednich 60 miesiącach? Możesz więc starać się o nierejestrowaną działalność gospodarczą. Dzięki niej nie będziesz musiał płacić comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy.

Podatek od towarów i usług (VAT)

VAT oznacza podatek od towarów i usług. Jest zaliczany do podatku obrotowego, który obciąża wartość dodaną na wszystkich etapach dystrybucji i produkcji poszczególnych dóbr. Obecnie obowiązujące stawki VAT to: 23%, 8% i 5%. Istnieje również preferencyjna stawka usług VAT 0%. Skąd wiedzieć, której stawce podlegamy? W tym przypadku należy zajrzeć do Ustawy o podatku od towarów i usług. Zostały w niej opisane wszystkie zasady opodatkowania wraz z nieraz spotykanymi zwolnieniami z podatku.

Kiedy jesteśmy zwolnieni z usług VAT

We wspomnianej już ustawie w art. 43 istnieją pewne wyjątki, które zwalniają niektóre czynności działalności z podatku od towarów i usług. Początkujący przedsiębiorcy również mogą liczyć na ulgi i starać się o zwolnienie podmiotowe. W tym przypadku trzeba jednak stale obserwować swój dochód, ponieważ wymogiem uzyskania zwolnienia jest nieprzekroczenie obrotu w wysokości 200 000 zł.

Podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomości płacisz wtedy, kiedy jesteś właścicielem:

  • gruntów;

  • budynków lub ich części;

  • budowli lub ich części, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej;

  • użytków rolnych lub lasów zajętych na prowadzenie działalności.

Stawka corocznie ustalana jest przez radę gminy poprzez uchwałę, a więc jej wysokość zależy przede wszystkim od tego, w jakim miejscu prowadzisz swoją działalność. Podatek będziesz płacił jednorazowo, jeśli kwota nie przekracza 100 zł. W innym przypadku należy uiścić raty w odpowiednich terminach.

Podatek od czynności cywilnoprawnych – PCC

Obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych może powstać wtedy, gdy zawiera się umowę z osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej. Mowa tu między innymi o umowach pożyczek, hipotek czy darowizn. Wysokość podatku jest określona w Ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych, gdzie wszystko zależy od rodzaju podpisanej umowy.

Podobne artykuły

Pekao ostatecznie przejmuje Idea Bank

Finanse

Idea Bank znika z polskiego rynku. Pekao zaczyna migracje klientów

Czytaj więcej >
Prezydent Duda, emerytury stażowe

Finanse

Doradca prezydenta ostrożnie o emeryturach stażowych. Pomysł wypali?

Czytaj więcej >
Ostatni dzwonek dla produkujących wyroby z akcyzą

Finanse

Do końca czerwca możesz zgłosić się do rejestru. Później nie wyprodukujesz produktów obłożonych akcyzą

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Kobieta pobierajaca gotowke z bankomatu Euronetu

Finanse

Santander zaskoczył klientów ogromną awarią. Z kont pobrał 100 razy więcej

Czytaj więcej >
Biznes Info

Finanse

Ulga podatkowa na 500 zł. Odebrać mogą tylko kierowcy

Czytaj więcej >

Finanse

Kreatywna księgowość – czym jest i co ma na celu

Czytaj więcej >