Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Jakie podatki płaci przedsiębiorca i od czego zależą?
Maria Czekańska
Maria Czekańska 30.05.2021 02:00

Jakie podatki płaci przedsiębiorca i od czego zależą?

files-1614223 1920

Dla każdego przedsiębiorcy zakładającego firmę podatki kojarzą się z przykrym obowiązkiem, który nieraz trudno zrozumieć. Istnieją różne sposoby na ich opłacanie i najważniejszym jest, aby wybrać odpowiednią formę dla siebie. Wyjaśniamy, jakie podatki płaci przedsiębiorca i od czego zależą.

Po co nam płacić podatek?

Zapewne nie raz zastanawiasz się, po co w ogóle jest Ci potrzebne płacenie podatków. Denerwuje Cię myśl nie tylko o ich regulacji, ale również o potrzebie zapoznania się z podstawowymi zasadami ich opłacania. Wyjaśniamy, skąd ten obowiązek się wywodzi. Podatki są jednym z podstawowych dochodów budżetu państwa. Nie zasilasz jednakże tym samym jedynie majątku państwowego, ale również stymulujesz całą gospodarkę do rozwoju. Dzięki temu możesz np. korzystać z różnych ulg podatkowych czy stref ekonomicznych. Płacenie podatku wpływa więc, koniec końców, na Ciebie.

Podatek dochodowy działalności gospodarczej

Kiedy posiadasz własną działalność, masz do wyboru różne rodzaje formy płacenia podatku dochodowego. Dwie pierwsze opcje wynikają z Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Reszta dotyczy tzw. zryczałtowanej formy opodatkowania. Łącznie masz do wyboru więc cztery opcje:

  • Skala podatkowa 17% i 32% od nadwyżki 85 528 zł dochodu;

  • podatek liniowy 19%;

  • ryczałt ewidencjonowany;

  • karta podatkowa.

Przy wybieraniu odpowiedniej opcji należy zastanowić się przede wszystkim nad tym, jakie będziemy mieć przychody oraz czy rodzaj wykonywanej działalności nie znajduje się w wykluczeniach. Dla przykładu, firmy o dużych przychodach powinny najlepiej wybrać podatek liniowy, a usługi handlu i gastronomii najlepiej niech przyjrzą się ryczałtowi ewidencjonowanemu, gdzie podatek wynosi 3%.

Jakie podatki płacą przedsiębiorcy działalności nierejestrowanej

Przychody działalności w miesiącu nie przekraczają 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia? Nie wykonywałeś działalności gospodarczej w poprzednich 60 miesiącach? Możesz więc starać się o nierejestrowaną działalność gospodarczą. Dzięki niej nie będziesz musiał płacić comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy.

Podatek od towarów i usług (VAT)

VAT oznacza podatek od towarów i usług. Jest zaliczany do podatku obrotowego, który obciąża wartość dodaną na wszystkich etapach dystrybucji i produkcji poszczególnych dóbr. Obecnie obowiązujące stawki VAT to: 23%, 8% i 5%. Istnieje również preferencyjna stawka usług VAT 0%. Skąd wiedzieć, której stawce podlegamy? W tym przypadku należy zajrzeć do Ustawy o podatku od towarów i usług. Zostały w niej opisane wszystkie zasady opodatkowania wraz z nieraz spotykanymi zwolnieniami z podatku.