BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Jak zostać urzędnikiem wyborczym? Wyjaśniamy krok po kroku

18 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Jak zostać urzędnikiem wyborczym? Od początku zeszłego roku utworzono nowy rodzaj urzędniczego stanowiska. Kryteria są szczegółowe.

Jak zostać urzędnikiem wyborczym

Jak zostać urzędnikiem wyborczym? W 2018 r. utworzono nowy rodzaj stanowiska - urzędnik wyborczy, którego zadaniem jest okresowa organizacja wyborów. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać urzędnikiem wyborczym i jakich zarobków można oczekiwać w takiej pracy.

Obowiązki urzędnika wyborczego

Urzędnicy wyborczy są powoływani przez Szefa Krajowego Biura Wyborczego, aby przejąć wcześniejsze obowiązki gminy związane z organizacją wyborów. Ma to na celu nie tylko usprawnić proces wyborów, ale również zwiększyć udział obywateli w wyborze organów publicznych. Głównymi zadaniami urzędników wyborczych jest przygotowanie wyborów, nadzór nad przebiegiem wyborów w obwodowych komisjach wyborczych (OKW), organizacja szkoleń dla członków komisji, dostarczenie kart do głosowania.

Jak zostać urzędnikiem wyborczym? Nie tak łatwo

Kandydaci na urzędnika wyborczego powinni złożyć swoje zgłoszenie (wypełniony formularz ze strony PKW) do dyrektora Delegatury Krajowego Biura Wyborczego dla gminy, w której chcą wykonywać funkcję urzędnika wyborczego.

Urzędnicy wyborczy powoływani są na 6 lat. Jednym z wymagań jest posiadanie wyższego wykształcenia. Więcej wymagań w Kodeksie Wyborczym odnosi się do tego, kto NIE może być urzędnikiem wyborczym. Nie może nim zostać m.in. urzędnik sądu lub prokuratury, nauczyciel akademicki, nauczyciel szkolny lub w przedszkolny niepubliczny, członek Regionalnej Komisji Orzekającej przy Regionalnych Izbach Obrachunkowych, kandydat w wyborach w okręgu, w którego skład wchodzi gmina właściwa dla działalności urzędnika wyborczego.

Jakie kryteria musi spełnić kandydat na urzędnika wyborczego? Oprócz odpowiedniego wykształcenia powinien być pracownikiem budżetówki na umowie o pracę, pracownikiem urzędu działającego w ramach: administracji rządowej lub samorządowej, zatrudniony w jednostkach im podległych lub przez nie nadzorowanych.

Ile zarabia urzędnik wyborczy?

Wynagrodzenie urzędnika tego typu zależy od czasu wykonywania zadań. Osoba na tym stanowisku może osiągnąć dochody w wysokości nawet 4,4 tys. zł brutto.

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >