Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Jak złożyć wniosek urlopowy?
Iga Marciniszyn
Iga Marciniszyn 22.03.2022 08:38

Jak złożyć wniosek urlopowy?

Jak złożyć wniosek urlopowy?
pixabay.com

Komu przysługuje urlop?

Prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego mają wszystkie osoby zatrudnione na umowę o pracę, w każdym wymiarze godzinowym. Jeśli jest to pracownik pełnoetatowy, a jego staż pracy wynosi mniej niż 10 lat, rocznie przysługuje mu 20 dni urlopowych. Jeśli natomiast jest to pracownik pełnoetatowy ze stażem pracy 10 lat i więcej, wówczas rocznie ma prawo do 26 dni płatnego urlopu wypoczynkowego. Bardzo istotną informacją będzie fakt, że do stażu pracy nie jest liczone jedynie zatrudnienie w firmach, ale również przykładowo ukończenie średniej szkoły zawodowej, szkoły ogólnokształcącej czy szkoły wyższej, co daje odpowiednio maksymalnie 5 lat, 4 lata i 8 lat doliczonych do ogólnego czasu pracy. Co ważne, okresy nauki nie sumują się.

Ponadto zgodnie z Kodeksem pracy pracownikowi, który pierwszy raz podjął pracę w danym roku kalendarzowym, przysługuje prawo do urlopu z upływem każdego kolejnego miesiąca w pracy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu, który przysługuje mu po przepracowaniu roku.

Osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze godzin urlop liczony jest godzinowo. Z założenia dzień pracy przy wyliczaniu urlopu ustalany jest jako 8 h każdego dnia. Następnie według harmonogramu pracy osoby zatrudnionej, wylicza się, ile dni wolnych da suma przysługujących godzin urlopowych.

Jak powinien wyglądać wniosek urlopowy?

Nie ma ścisłego przepisu określającego wymogi dotyczące wniosku urlopowego. W Internecie dostępnych jest jednak mnóstwo wzorów, a niektóre firmy posiadają swój własny. Uzupełnienie czy nawet sporządzenie samemu takiego wniosku jest dość łatwe, ponieważ nie wymaga on wiele treści. Wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego należy złożyć u swojego pracodawcy lub przełożonego. Następnie oczekuje się na odpowiedź i wyrażenie zgody.

Co powinien zawierać wniosek urlopowy?

Wniosek ten powinien zawierać dane pracownika, tj. imię i nazwisko oraz zajmowane w firmie stanowisko. Na dokumencie należy również umieścić dane firmy oraz opcjonalnie imię i nazwisko oraz stanowisko osoby, do której skierowany jest nasz wniosek. U góry zapisujemy także datę i miejsce stworzenia wniosku. Jeśli chodzi o część główną wniosku, tak naprawdę może ona zamknąć się w jednym zdaniu, nie ma tu potrzeby rozpisywania się, a nawet uzasadniania składania wniosku urlopowego. W treści należy zawrzeć tylko informację o tym, za jaki rok chcemy wykorzystać dany urlop, w jakim terminie chcemy go wykorzystać oraz o ile dokładnie dni wnioskujemy. Oczywiście na sam koniec wniosek należy opatrzyć swoim podpisem.

Czy pracodawca może odrzucić wniosek urlopowy?

Niestety, rzeczywistość nie zawsze pokrywa się z założonymi planami i często uzupełniane przez pracowników harmonogramy urlopowe pozostają tylko na papierze. Jednak z chwilą podania do wiadomości pracownikom harmonogramu na dany rok, zaczyna on być wiążący dla obu stron, a zmiany ustalonych terminów mogą być dokonane tylko z w szczególnych przypadkach, np. gdy nieobecność pracownika spowoduje poważne zakłócenia toku pracy. Jeśli obie strony zgodzą się co do zmiany terminu, szczególne przypadki nie muszą następować.

Jeśli natomiast dochodzi do sytuacji, w której pracownik uznaje, że nie ma przesłanek do odmowy zaplanowanego urlopu, ma prawo domagać się go przed sądem pracy. Tym samym pracodawca będzie musiał uzasadnić przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego.

Ponadto w wyjątkowych sytuacjach istnieje również możliwość odwołania pracownika z urlopu, ma to miejsce, gdy pojawią się nagłe okoliczności powodujące, że obecność pracownika jest niezbędna.

Tagi: