Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Jak wyrobić książeczkę sanepidowską? Ile kosztują badania?
Dominik Moliński
Dominik Moliński 22.03.2022 08:31

Jak wyrobić książeczkę sanepidowską? Ile kosztują badania?

Jak wyrobić książeczkę sanepidowską? Ile kosztują badania?
Pixabay.com

Jak wyrobić książeczkę sanepidowską?

Przeszukując ogłoszenia o pracę, z pewnością wiele razy zetknęliśmy się z wymogiem posiadania aktualnej książeczki sanepidowskiej. Jeśli nie posiadamy takiego dokumentu, to nie zostaniemy zatrudnieni – chyba że wyrazimy gotowość do jej wyrobienia. Dlaczego posiadanie aktualnej książeczki sanepidowskiej jest takie ważne i jak wyrobić książeczkę sanepidowską?

Na początek wyjaśnijmy sobie, że książeczka sanepidowska to dokument, który potwierdza, że nie jesteśmy nosicielami chorób zakaźnych. Jest to bardzo istotne w przypadku osób, które chcą zatrudnić się w gastronomii lub po prostu będą mieć kontakt z żywnością. Książeczka sanepidowska jest również niezbędna, jeśli w pracy będziemy mieć kontakt z dużą liczbą ludzi. Jeśli w trakcie badań sanepidowskich nie zostaną stwierdzone jakiekolwiek nieprawidłowości, to zostaniemy dopuszczeni do pracy.

Jak zatem wyrobić książeczkę sanepidowską? Nic prostszego – wystarczy udać się do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Jeśli otrzymaliśmy skierowanie na badania od pracodawcy, to znajdziemy na nim adres najbliższej stacji. Aby móc przystąpić do badań, należy dostarczyć trzy próbki kału z trzech dni z rzędu. W tym celu należy pobrać specjalnie przeznaczone do tego pojemniki. W stacji sanitarno-epidemiologicznej otrzymamy je za darmo, a w aptece kupimy za grosze.

Wyniki badań sanepidowskich otrzymamy w ciągu 1-2 tygodni, po czym musimy udać się z nimi do lekarza medycyny pracy. Na podstawie badania lekarskiego oraz wyniku badań sanepidowskich lekarz wyda orzeczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy w danym zawodzie lub czasowym albo trwałym przeciwwskazaniu do wykonywania pracy. Jeśli badania coś wykryją, nie będziemy mogli podjąć się pracy, w której moglibyśmy mieć kontakt z żywnością, lekami lub duża ilością ludzi. Badania sanepidowskie wykrywają obecność bakterii:

  • Salmonelli i Shigelli,

  • pałeczki duru brzusznego,

  • pałeczki durów rzekomych A, B i C,

  • prątki gruźlicy.

Jeśli już wiesz, jak wyrobić książeczkę sanepidowską, radzimy być uczciwi. Fałszowanie książeczki sanepidowskiej nie popłaca, gdyż z łatwością można wykryć wszelkie nieprawidłowości. Co więcej, jeśli nie poddamy się badaniom, a w przyszłości okaże się, że jesteśmy nosicielami chorób zakaźnych, możemy przyczynić się do rozwoju epidemii. W takiej sytuacji z całą pewnością nie unikniemy surowych konsekwencji, z karą pozbawienia wolności włącznie.

Czym jest dziś książeczka sanepidowska?

W mowie potocznej wciąż używa się pojęcia książeczki sanepidowskiej, choć od 2008 roku dokument ten przestał obowiązywać. Od ponad 10 lat lekarze medycyny pracy wystawiają orzeczenia lekarskie, które wydawane są w identyczny sposób i są tak samo ważne. W takim razie jak wyrobić książeczkę sanepidowską w obecnych czasach, gdy wymaga tego pracodawca?

Zmieniła się nazwa, lecz procedury pozostały takie same. Jeśli pracodawca mówi o książeczce sanepidowskiej, to chodzi właśnie o orzeczenie lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych. To jest ten sam dokument.

Jak wyrobić książeczkę sanepidowską – ile to kosztuje?

Za badania sanepidowskie powinien zapłacić pracodawca, jednak w praktyce wygląda to tak, że często koszty musimy ponosić sami. Dlatego warto wiedzieć, ile kosztuje uzyskanie orzeczenia lekarskiego do celów sanitarno-epidemiologicznych. Za badanie lekarskie i analizę próbek płaci się dziś od 150 zł do 200 zł.

Najczęściej pracodawcy wymagają aktualnych badań sanepidowskich już w momencie zatrudniania. Innymi słowy, jeśli nie masz aktualnych badań, Twoja kandydatura zostanie odrzucona. Jednak czasami pracodawcy są chętni do współpracy i zgadzają się zatrudnić osoby bez aktualnych badań, pod warunkiem, że są gotowi natychmiastowo do nich przystąpić.

Tagi: