Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Jak przygotować się do kupna domu? Lepszy rynek wtórny czy pierwotny?
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 09:16

Jak przygotować się do kupna domu? Lepszy rynek wtórny czy pierwotny?

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Jak przygotować się do kupna domu? To zadanie znacznie trudniejsze niż w przypadku mieszkania. Często łatwiej przewidzieć, jak zmieniać się będzie osiedle, na którym postawiona została konkretna kamienica czy blok, niż dom. A to tylko jeden z wielu czynników, rzutujących na wartość nieruchomości.

Zakup domu: co sprawdzić? Jak przygotować się do kupna domu?

Wiele osób, decyduje się na kupno domu zbyt pochopnie. Przez to zaniedbują ważne kwestie formalne, które mogą uchronić przed złą inwestycją. Podstawowe z nich to te, związane z kredytem.

Jeżeli nie kupujemy domu za gotówkę, nasza sytuacja kredytowa powinna być klarowna. W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiedni kredyt hipoteczny. Wybór idealnej nieruchomości zaczeka.

Najpierw zastanówmy się nad naszą sytuacją finansową i spróbujmy dokonać prognozy na nadciągające lata. O kredycie powinniśmy myśleć tylko jeśli wypłaciliśmy się z dotychczasowych należności. Jego wysokość determinować będzie to, na jaką nieruchomość się zdecydujemy, a wydana przez bank decyzja - zaufanie sprzedawcy.

Pamiętajmy również o bieżących kosztach utrzymania domu. Są one znacznie wyższe niż w przypadku mieszkania. Wliczyć w nie można nie tylko rachunki związane z użytkowaniem znacznie większej powierzchni ale i pielęgnację ogrodu czy czy samej kontrukcji domu.

Co jeszcze sprawdzić przed kupnem domu? Przede wszystkim jego historię. Powinniśmy posiadać wiedzę zarówno o tym, co działo się z nieruchomością, nim postanowiliśmy ją kupić, jak i konkretne plany dotyczące zmian w jej otoczeniu. Tam, gdzie teraz stoi las, niedługo pojawić się może promenada, zwiększając tym samym wartość naszej posesji, ale też autostrada, generująca niemożliwy do wytrzymania hałas.

Choć dla wielu osób może to być oczywiste, nim zdecydujemy się na kupno domu, powinniśmy dokładnie obejrzeć nieruchomość, którą jesteśmy zainteresowani. Towarzyszyć nam powinien specjalista, który oceni jej stan. Wielu defektów, takich jak gromadzący się grzyb, możemy nie zauważyć własnym okiem.

Kupno używanego domu. Co sprawdzić przy zakupie domu na rynku wtórnym?

Co sprawdzić przy zakupie domu na rynku wtórnym? Kupno używanego domu wiąże się z charakterystycznymi dla tego typu transakcji problemami. W tym przypadku, podczas oglądania posiadłości, konieczna jest obecność specjalisty, który pomoże obiektywnie ocenić stan używanego domu.

Konieczne jest również sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości, wypisu z rejestru gruntów jak i dokumentacji technicznej. Dzięki temu uchronimy się przed niespodziankami w postaci nagłej informacji o obciążeniu hipoteką, wpisie do rejestru zabytków oraz przygotujemy się do potencjalnych remontów.

Jeszcze jednym, istotnym dokumentem, który powinniśmy prześwietlić, jest decyzja o pozwoleniu na budowę. Choć im budynek starszy, tym trudniej dotrzeć do tego typu aktów, ich lustracja zabezpieczny nas przed niemiłą niespodzianką. W przypadku, gdyby okazało się, że dany budynek jest tzw. “samowolką”, moglibyśmy mieć poważne kłopoty.

W analizowanych dokumentach, wyszukać powinniśmy również informacji, dotyczących powierzchni, doprowadzonych mediów oraz czy pod danym adresem prowadzona była działalność gospodarcza. Oczywiście, kupując dom na rynku wtórnym, musimy mieć również na uwadze cenę prowizji. Jej wysokość podlega negocjacji.

Co sprawdzić przed kupnem domu od dewelopera?

W tym przypadku, tak jak i w poprzednim, powinniśmy dokładnie obejrzeć interesującą nas nieruchomość. Warto również przyjrzeć się księdze wieczystej, i oczywiście, dobrze poznać dewelopera.

Jego wybór rzutować będzie na dalsze losy naszej inwestycji. Tak jak w przypadku rynku wtórnego, na wycieczkę po wymarzonym domu powinniśmy zabrać ze sobą specjalistę od nieruchomości, a przy podejmowaniu decyzji towarzyszyć powinien nam prawnik. Jego ocena zawieranej z deweloperem umowy uchroni nas przed nieprzyjemnościami.

Kupno domu rządzi się swoimi prawami. Inaczej niż w przypadku mieszkania, zadbać musimy o sprawdzenie jego fundamentów, dachu i ogrodu. Jeżeli dopiero po czasie dowiemy się o podmokłym terenie, na którym postawiony został dom, możemy mieć poważne kłopoty. Nie mówiąc już o przeciekającym dachu, czy nieszczelnym kominie. Możliwych nieprawidłowości i niedociągnięć jest bardzo wiele.

Nie oznacza to jednak, że między kupnem mieszkania a domu nie ma stycznych. W obu przypadkach równie ważne jest sprawdzenie, które ściany są nośne (jeżeli zaplanujemy remont), jak kształtować się będzie okolica oraz czy okna wpuszczają odpowiednią ilość światła.