Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dzięki zmianom w PIT, część podatników otrzyma więcej pieniędzy od Urzędu Skarbowego
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 09.03.2023 20:03

Dzięki zmianom w PIT, część podatników otrzyma więcej pieniędzy od Urzędu Skarbowego

pieniądze na stole
Domena publiczna

W tym roku Urząd Skarbowy wprowadził zmiany w zasadach zwrotu podatku. Zmiana ta oznacz m.in., że jedna na tysiąc osób płacących podatki w Polsce będzie mogła liczyć na większy zwrot. Poniżej opisujemy, na czym polegają nowe zmiany w PIT.

Wiceminister o zmianach w PIT

Mariusz Gojny, wiceminister finansów i zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej, poinformował o zmianach w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) dotyczących tzw. ulgi dla klasy średniej.

W wywiadzie udzielonym gazecie "Rzeczpospolita", wiceminister wyjaśnił, że wszystko jest przygotowane na najwyższym poziomie. Pomimo wprowadzenia wielu zmian podatkowych w poprzednim roku, oczekuje, że proces rozliczeń rocznych przebiegnie bez problemów.

Metody składania deklaracji

Jak w latach ubiegłych, składanie deklaracji PIT będzie możliwe w formie papierowej lub elektronicznej, np. poprzez usługę "Twój e-PIT" dostępną w e-Urzędzie Skarbowym.

Warto zaznaczyć, że wszystkie metody składania deklaracji są nadal dozwolone, włączając w to tradycyjną formę. 

Coraz więcej podatników decyduje się na formę elektroniczną przy rozliczaniu swoich podatków.

Zmiany nie dotyczą wielu osób

Wiceminister poinformował również, że według szacunków Ministerstwa Finansów, zwrot podatku dotyczy jednego na tysiąc podatników.

Obliczenia tego hipotetycznego podatku będą oparte wyłącznie na danych z rozliczeń podatkowych złożonych przez podatników.

„Jeżeli się okaże, że podatek wyliczony z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej jest dla podatnika bardziej korzystny, to urząd skarbowy poinformuje go o tym” – dodał Gojny.