BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Jak łowić ryby legalnie? Karta wędkarska to nie wszystko

14 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Jak łowić ryby legalnie? Warto przed pojechaniem nad staw poznać przepisy, aby nie dostać kary lub nie być oskarżonym o... kłusownictwo.

Jak łowić ryby? Nie wystarczy znać tylko techniki wędkarskie i najlepsze wędki i przynęty. Należy przede wszystkim wiedzieć jakie zezwolenia na łowienie ryb są niezbędne i jakie przepisy dotyczą wędkarstwa.

Jak łowić ryby? 3 najważniejsze kwestie

Jeśli planuje się hobbystyczny połów ryb na wędkę należy zapoznać się z obowiązującymi w naszym kraju przepisami. Najważniejsze to zdobyć kartę wędkarską, zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i znać okresy i wymiary ochronne.

Karta wędkarska - ile kosztuje, gdzie ją wyrobić?

Każda osoba chcąca łowić, która ukończyła 14 lat, powinna mieć kartę wędkarską, by móc legalnie to robić. Za brak karty i odpowiedniego zezwolenia na dane wody można dostać grzywnę. Aby stać się posiadaczem karty wędkarskiej, należy złożyć wniosek w starostwie powiatowym wraz z zaświadczeniem o zdaniu egzaminu ze znajomości ochrony i połowu ryb, dwa zdjęcia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm oraz dowód uiszczenia opłaty za wydanie karty wędkarskiej. Po otrzymaniu karty należy pamiętać, aby zawsze podczas łowienia mieć ją przy sobie. Brak karty grozi grzywną w wysokości 200 zł.

Należy również posiadać zezwolenie na amatorski połów ryb wydane przez rybackiego gospodarza wody, na której połów się odbywa - Polski Związek Wędkarski, spółdzielnie i gospodarstwa rybackie czy osoby fizyczne. Wędkarze zrzeszeni w PZW opłacają składkę członkowską oraz składkę na ochronę i zagospodarowanie wód (za wędkowanie).

Sprzęt wędkarski - to również regulują przepisy

Według przepisów prawnych, wędka nie może być krótsza niż 30 cm. Dozwolone są przynęty zarówno sztuczne, jak i naturalne. Przynęty sztuczne mogą być wyposażone w 3 haczyki, a każdy z nich może mieć 4 ostrza rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy 30 mm, jak pisze Infor. Przynętami naturalnymi nie mogą być zwierzęta, rośliny chronione ani ikry ryb.

Okresy ochronne ryb

Będąc wędkarzem należy również znać wymiarach i okresy ochronne ryb. Nie można łowić ryb w okresie tarła, a także ryb małych – by dać im szansę na rozwój i rozmnażanie się. Wymiary ochronne ryb zależą od gatunku, np. wymiar ochronny dorsza wynosi 38 cm, a okres ochronny trwa od 1 lipca do 31 sierpnia. Celem tego typu regulacji prawnych jest dbanie o dobrostan ryb i całego środowiska wodnego.

Podobne artykuły

ryanair-needpix-pagarau

Turystyka

Ryanair nie będzie już pobierał opłaty za zmianę rezerwacji. Ale tylko w dwóch sytuacjach

Czytaj więcej >
By Olos88 - Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39179147

Turystyka

Polska otworzy granice, ale nie ze wszystkimi. Już wiadomo, na kogo otworzy się nasz kraj

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.04.2020. n/z Polskie banknoty 500 zl.

Turystyka

Bon turystyczny 500 plus. Szczegóły poznamy w tym tygodniu, jest już konkretna data

Czytaj więcej >
wakacje-pixabay-expresselblag

Turystyka

Wicerzecznik PiS wyjawił, kiedy polskie rodziny skorzystają z bonu turystycznego. Wielu na pewno się ucieszy

Czytaj więcej >

Turystyka

Coraz mniej turystów nad Bałtykiem. Sprytni mogą zaoszczędzić na wakacjach

Czytaj więcej >

Turystyka

Radisson i Zdrojowa inwestują wspólnie w kurortach. Będzie więcej noclegów

Czytaj więcej >