Jak kupić obligacje skarbowe?
pixabay.com
Autor Natalia Godek - 21 Stycznia 2021

Jak kupić obligacje skarbowe? Metod jest wiele, a wszystkie proste

Jak kupić obligacje skarbowe? W ten bezpieczny sposób oszczędzania można zainwestować na kilka możliwości. Na rynku jest szeroka oferta obligacji, z której możemy skorzystać. Warto wiedzieć, która z nich będzie dla nas najbardziej opłacalna oraz gdzie dokonać jej zakupu.

Czym są obligacje skarbowe?

Obligacje skarbowe to inaczej papiery wartościowe, które są sprzedawane przez Skarb Państwa. Mają one charakter dłużny, co oznacza, że Minister Finansów pożycza od nas określoną kwotę, a następnie w określonym czasie zobowiązuje się ją zwrócić z odsetkami. Skarb Państwa jest gwarantem wykupu i odpowiada za to całym majątkiem.

Zalety obligacji skarbowych

Zakup obligacji jest uznawany za najbezpieczniejszą formę oszczędzania, zarówno krótkookresowego, jak i długookresowego. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na ich prostotę - aby inwestować w obligacje, nie trzeba mieć dużej wiedzy finansowej. Ponadto, nie ma limitów kwotowych, dodatkowych opłat i prowizji, a także nie ma potrzeby zakładania i utrzymywania konta. Co ważne, obligacje skarbowe przynoszą podobny zysk zarówno nabywcom indywidualnym, jak i dużym inwestorom. Warto także wiedzieć, że istnieje możliwość wcześniejszego zakończenia oszczędzania, a dla dotychczasowych posiadaczy przewidziany jest zysk przy zamianie starych obligacji na nowe. Każda obligacja ma swój indywidualny symbol, który określa jej rodzaj oraz miesiąc i rok wykupu.

Jak kupić obligacje skarbowe?

Obligacje mogą być sprzedawane na przykład na przetargach, jako tak zwane obligacje hurtowe. Są one przeznaczone dla dużych inwestorów, najczęściej kupują je banki. Jednak inwestorzy indywidualni również mogą je kupić za pośrednictwem biur maklerskich na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Obligacje są sprzedawane także przez Bank PKO BP, który jest agentem emisji. Są to tak zwane obligacje oszczędnościowe i są one sprzedawane co miesiąc. Cena ich zakupu jest stała i wynosi 100 zł. Nabywcy mają do wyboru najczęściej pięć typów tych obligacji: 3-miesięczne oraz 2-, 3-, 4- i 10-letnie. Oprócz tego w ofercie są także obligacje rodzinne 6- i 12-letnie.

Skarb Państwa oferuje obligacje o oprocentowaniu stałym, zmiennym, a także opartym na inflacji. Obligacje stałoprocentowe są dedykowane osobom, które z góry chcą znać swój zysk. Obligacje zmiennoprocentowe przeznaczone są dla nabywców, którzy poszukują regularnego dopływu gotówki, który będzie uzależniony od rynku finansowego. Obligacje indeksowane inflacją polecane są osobom, które chcą zadbać o przyszłość i wolą oszczędzać w długim okresie.

Obligacje można zakupić w oddziałach PKO BP, w Punktach Obsługi Klienta Biura Maklerskiego PKO BP, internetowo za pośrednictwem strony www.zakup.obligacjeskarbowe.pl lub konta Inteligo www.inteligo.pl, a także telefonicznie pod numerami 801 310 210 oraz 81 535 66 55.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News