Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Jacek Kurski zaczął pracę w Banku Światowym. Zarobi dużo pieniędzy
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 07.12.2022 14:10

Jacek Kurski zaczął pracę w Banku Światowym. Zarobi dużo pieniędzy

Jacek Kurski EA (4)
East News

Jacek Kurski rozpoczął pracę w Banku Światowym. W nowej pracy może liczyć na wysokie zarobki, które nie podlegają opodatkowaniu.

Jacek Kurski w Banku Światowym

 Jacek Kurski rozpoczął pracę jako alternate executive director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie. O nowej pracy Kurskiego poinformował prezes NBP, który jako Gubernator RP w Banku Światowym zgłosił jego kandydaturę na to stanowisko.

 Zarobki na tym stanowisku w 2022 roku wynosiły 226 480 dolarów, co w przeliczeniu na złotówki daje ponad milion złotych. Ponadto Kurski otrzyma on benefity emerytalne - w tym roku były one warte 42 578 dolarów, czyli ok.190 tys. złotych. 

Mało tego - Kurski nie zapłaci podatku od przychodów z nowej pracy, gdyż kontrakty z Bankiem Światowym nie podlegają opodatkowaniu, zwraca uwagę Business Insider. 

Kurski zarobi więcej niż na poprzednim stanowisku. Ze sprawozdań finansowych TVP wynika, że w 2021 roku dwuosobowy zarząd spółki zarobił 1,597 mln zł brutto. Od tej kwoty należało m.in. zapłacić podatek.

Jacek Kurski odwołany z funkcji prezesa TVP

5 września br. Rada Mediów Narodowych jednogłośnie odwołała Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa Telewizji Polskiej.

Z kolei już 5 grudnia Jacek Kurski po raz pierwszy uczestniczył w posiedzeniu polsko-szwajcarskiej konstytuanty Banku Światowego. Informację o nowej pracy podał na Twitterze. Zaznaczył, że praca ta jest zgodna z jego wykształceniem i doświadczeniem menedżerskim, choć jest świadomy, że oznacza to rezygnację z aktywności publicznej i politycznej. Kurski wyraził nadzieję, że w swojej nowej pracy również przysłuży się Polsce.