BiznesINFO.pl
Eksperci ING z niepokojącymi prognozami dotyczącymi inflacji

flickr/marco verch

Eksperci ING i Pekao niestety zgodni. W przyszłym roku zaciśniemy pasa

16 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Tak jak przez cały 2020 rok zmagaliśmy się z pandemią, tak przez przyszły rok przyjdzie nam znosić trudy wysokiej inflacji. Według analityków ING ceny w 2021 roku zwiększą się średnio o 2,8 proc. rdr., co oznacza, że trzeba będzie zacisnąć pasa. Równie zł

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego w przyszłym roku trzeba będzie zacisnąć pasa

  • Jakiego wzrostu cen należy spodziewać się w 2021 roku

  • Jakie opłaty wejdą w życie w przyszłym roku

Eksperci ING o inflacji

Być może gdyby nie pandemia koronawirusa jednym z najbardziej znienawidzonych słów w 2020 roku byłaby "inflacja". Skutki tej każdego dnia odczuwają w końcu nasze portfele. Eksperci nie pozostawiają złudzeń, że lepiej nie będzie i trzeba się przygotować na dalsze zaciskanie pasa. 

We wtorek Główny Urząd Statystyczny potwierdził, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie br. wzrosły o 3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Z kolei w ujęciu miesięcznym inflacja wzrosła o 0,1 proc. W tym roku inflacja poniżej poziomu 3 proc. spadała jedynie dwukrotnie. Stało się to w maju, a później w sierpniu (w obu tych miesiącach wyniosła 2,9 proc.). Z kolei rekordowy poziom 4,7 proc. (największy od blisko 10 lat) odnotowano w lutym. 

Do danych Głównego Urzędu Statystycznego odnieśli się analitycy ING. Według nich utrzymująca się wysoka inflacja bazowa jest efektem głównie rosnących cen usług (o blisko 8 proc.).

- W ujęciu rocznym przyspieszył wzrost opłat za wywóz śmieci. GUS ponownie odnotował wysoki wzrost cen usług telekomunikacyjnych, 6,2 proc. r/r wobec 5,2 proc. r/r w październiku - podkreślają cytowani przez PAP analitycy banku.

Analitycy zwracają również uwagę na wysokie ceny usług wymagających bliskiego kontaktu (chodzi o lekarzy, dentystów czy fryzjerów). To jest wynikiem m.in. podniesienia kosztów związanych z dostoswaniem tych miejsc do wymogów sanitarnych. 

Jak wspomniano, prognozy ekspertów co do najbliższej przyszłości nie napawają optymizmem. W ich ocenie w całym 2021 roku ceny średnio zwiększą się o 2,8 proc. rdr., a w I kwartale przyszłego roku inflacja zwolni do 2,5 proc. Według analityków istotnym czynnikiem wyższej inflacji będzie wzrost cen administrowanych. 

- Szacujemy, że same koszty energii dla gospodarstw domowych będą wyższe o ok. 10 proc. Złożą się na to opłaty mocowa i OZE oraz wyższe ceny energii wytworzonej. Podbije to przyszłoroczny CPI o co najmniej 0,4 pp. - podkreślają analitycy ING, przypominając jednocześnie, że w 2021 roku wejdzie w życie podatek cukrowy, ma wejść podatek handlowy, a także nastąpi wzrost opłat za wywóz śmieci, co łącznie podbije ceny o 0,6 pp.

Prognozy Pekao

Dobrych wiadomość nie przekazuje również ekonomista Pekao Adam Antoniak. Oceniając listopadowy poziom inflacji w porównaniu z tym sprzed roku podkreśla, że w największym stopniu przyczyniły się do niego wyższe ceny związane z użytkowaniem mieszkania (6,1 proc. rdr), restauracji i hoteli (5,8 proc. rdr), czy zakupu żywności (2 proc. rdr).

Sam listopad jak wskazuje cytowany przez PAP ekonomista, przyniósł dalszy wzrost kosztów wywozu śmieci (w ujęciu rocznym ceny są już o 53,5 proc. wyższe), cen usług telekomunikacyjnych, usług związanych z rekreacją i sportem oraz usług turystyki zorganizowanej.

Antoniak prognozuje, że w przyszłym roku ceny wzrosną średniorocznie o ok. 2,3 proc.. Także podobnie jak analitycy ING przypomina, że na wyższe ceny w przyszłym roku oddziaływać będzie podatek cukrowy, opłaty mocowa i OZE. Polacy muszą się również liczyć ze wzrostami opłat bankowych.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >