Bank Pekao z ważnym ostrzeżeniem dla klientów
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Radosław Święcki - 27 Listopada 2020

Pilne ostrzeżenie banku Pekao. Oszuści mamią dużym prezentem

Pilne ostrzeżenie Banku Pekao przed fałszywą aplikacją „Pekao”. Oszuści kuszą niczego nieświadomych klientów banku prezentem, podczas gdy w rzeczywistości chcą wykraść ich dane. Podobne ostrzeżenie nie dalej jak tydzień temu skierował do swoich klientów również PKO BP.

Bank Pekao ostrzega klientów

Nie ma tygodnia w którym nie informowalibyśmy o ostrzeżeniach poszczególnych banków przed oszustami, którzy wykorzystując nieświadomość ludzi chcą wyłudzić od nich pieniądze. Tym razem tego typu oświadczenie wydał Bank Pekao, ostrzegając swoich klientów przed fałszywą aplikacją na telefony komórkowe z systemem operacyjnym Android o nazwie „Pekao”.

- Aplikacja wyłudza dane do logowania do serwisu internetowego Pekao24 np. wyświetla fałszywą nakładkę na uruchomioną aplikację PeoPay. Nakładka ta przypomina oryginalny ekran logowania i wykorzystuje logotypy Banku Pekao S.A. Aplikacja informuje, że jeśli wpiszesz numer klienta i włączysz dodatkowe opcje udostępniana danych, dostaniesz na konto nagrodę pieniężną. W ten sposób aplikacja kradnie dane, które trafiają do przestępców – czytamy w komunikacie Banku Pekao.

Jak to wygląda w praktyce? Bank wyjaśnia, że podczas procesu instalacji aplikacja „Pekao” nie żąda przydzielenia jej specjalnych wymagań dotyczących dostępu, zaś po zainstalowaniu aplikacja wymaga włączenia opcji „Pekao24” w ustawieniach dostępu, kusząc specjalnym prezentem, jakim jest możliwość otrzymania nagrody pieniężnej na konto. Okazuje się, że włączenie tej opcji spowoduje, że przestępcy mogą obserwować działania klientów (otrzymują powiadomienia co aktualnie robią w aplikacji), a także pobierać i sprawdzać zawartość ekranów, z których klient korzysta w telefonie.

Monstrualna obniżka cen w Rossmannie. Niemal wszystko kupisz prawie za darmoMonstrualna obniżka cen w Rossmannie. Niemal wszystko kupisz prawie za darmoCzytaj dalej

- Aplikacja wyświetla żądanie włączenia opcji „Pekao24” do skutku. Podczas dalszego korzystania z zainfekowanego telefonu mogą się pojawić kolejne powiadomienia z żądaniami dodatkowych uprawnień. Nie musisz nic robić - złośliwe oprogramowanie samo zatwierdza te uprawnienia - bez Twojej ingerencji oraz wiedzy – ostrzega Bank Pekao.

DZISIAJ GRZEJE:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Już za dwa dni Biedronka wprowadzi nietypową, promocyjną ofertę. Możesz dostać zakupy za darmo
 3. TVP straciło umowę z całą siecią sklepów przez przekaz? Jest oświadczenie Carrefoura
 4. Wprowadzono nową monetę. Nie z królem, nie z królową, a z najbardziej znaną polską postacią za granicą

Bank informuje klientów, że w pierwszym etapie mogą spodziewać się podania 8-cyfrowego

Świetne wiadomości dla naszych przyszłych emerytur. ZUS ujawnił nowe dane, mamy się z czego cieszyćŚwietne wiadomości dla naszych przyszłych emerytur. ZUS ujawnił nowe dane, mamy się z czego cieszyćCzytaj dalej

numeru klienta, a następnie aplikacja zwróci się do nich o podanie wszystkich znaków hasła maskowanego. W ostatnim etapie wyłudza natomiast kod PIN do aplikacji PeoPay.

Bank Pekao przypomina klientom w komunikacie, że gdy logują się do serwisu internetowego Pekao24, bank nigdy nie zwraca się do nich z prośbą o podanie hasła, a także kodu PIN do aplikacji PeoPay.

Bank podaje w komunikacie, że klienci mogą pobrać aplikację „z fałszywej strony udostępnianej w mediach społecznościowych (np. Facebook)”. Ma ona formę fałszywej reklamy, która zachęca do instalacji lub aktualizacji aplikacji, zaś zachętą do instalacji jest wspomniana nagroda pieniężna.

Obostrzenia podczas świąt 2020 już pewne. Niestety potwierdziło się to, czego się wszyscy obawialiObostrzenia podczas świąt 2020 już pewne. Niestety potwierdziło się to, czego się wszyscy obawialiCzytaj dalej

- Oświadczamy, że w prowadzonych aktualnie promocjach Bank Pekao S.A., nie oferuje żadnych nagród pieniężnych za podanie numeru klienta czy innych danych do logowania do serwisu internetowego Pekao24 ani też kodu PIN do aplikacji PeoPay – informuje bank w komunikacie.

Osoby, które pobrały aplikację „Pekao” bank prosi o kontakt z infolinią.

PKO BP też ostrzega

Tymczasem przed tygodniem podobny komunikat zamieścił PKO BP, ostrzegając klientów przed telefonami od osób podających się za pracowników banku. Rzekomi pracownicy nakłaniają do podania poufnych danych do bankowości oraz o pobranie ze sklepu Google Play i zainstalowanie na telefonie, tablecie lub komputerze aplikacji do zdalnej weryfikacji, np. TeamViewer QuickSupport, AnyDesk.

Oszuści jak ostrzega bank chcą przejąć narzędzia autoryzacyjne klientów, a także zdobyć uch dane do logowania do bankowości elektronicznej, a także dane do karty płatniczej.

Godziny dla seniorów ograniczone. W jeden dzień przed Świętami zrobisz spokojnie zakupyGodziny dla seniorów ograniczone. W jeden dzień przed Świętami zrobisz spokojnie zakupyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Zygmunt Chajzer ma poważne problemy ze zdrowiem. Niespodziewana diagnoza załamała wszystkich, bliscy informują
 3. Luka w przepisach pozwoli na zrobienie przeglądu auta... za darmo
 4. Rząd może prześwietlić także twoje konto w banku. System kontroli rachunków już niebawem, jest podany termin
 5. Ważny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych kary
 6. Dramat żony Kamila Stocha. Powiedziała przerażającą prawdę, chodzi o rodzinę, straszne wyznanie
 7. Elegancka przystawka czy szybka sałatka dla rodziny? Ty wybierasz, carpaccio z buraka zrobisz w 5 minut, a efekt przejdzie najśmielsze oczekiwania

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News