BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 26.03.2020. n/z Polskie banknoty na stole.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ceny wciąż rosną, ale jest światełko w tunelu. Jedna dobra wiadomość dodaje otuchy

15 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Inflacja wciąż daje się we znaki polskiej gospodarce. Ceny wciąż rosną, ale w lipcu ich wzrost spowolnił. Dynamika inflacji się zmniejsza. Zgodnie z prognozami ekspertów w najbliższych miesiącach inflacja ustabilizuje się na poziomie 3 proc. rok do roku.

Inflacja wciąż pompuje ceny

Jak podają Wiadomości Handlowe, finalne dane GUS wskazują, że w lipcu bieżącego roku inflacja wyniosła 3 proc. rok do roku. Oznacza to spadek o 0,3 proc. wobec wyniku z czerwca. Jest to także wynik lepszy od prognozowanego wcześniej przez GUS, który przewidywał, że inflacja w lipcu osiągnie poziom 3,1 proc. rok do roku. Ceny wciąż rosną, lecz dynamika inflacji się zmniejsza. Szczególnie dobrze obrazują to zmiany cen żywności i napojów bezalkoholowych, w przypadku których inflacja spadła w lipcu do 3,9 proc. r/r wobec 5,7 proc. w czerwcu. Spadła dynamika cen warzyw, owoców i mięsa, wolniej rosły także ceny nośników energii, których dynamika wyniosła w lipcu 4,5 proc. wobec 5,1 proc. w czerwcu. 

Z drugiej strony wzrostowi inflacji sprzyjała wysoka dynamika cen paliw, która wyniosła w lipcu  -16,1proc. rok do roku w lipcu wobec -19,3proc. r/r w czerwcu. Podobnie oddziałał wzrost inflacji bazowej do 4,2proc. rok do roku wobec 4,1proc. w czerwcu. Wiązał się on z wyższą dynamiką cenową w kategoriach takich jak „odzież i obuwie”, „inne wydatki na towary i usługi”, „łączność”, „wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego” czy „napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe”. Zjawisko to można tłumaczyć mechanizmem przerzucenia przez przedsiębiorców kosztów poniesionych w wyniku konieczności spełnienia wymogów sanitarnych związanych z pandemią na konsumentów. 

W najbliższych miesiącach inflacja się ustabilizuje 

Jak czytamy na portalu Wiadomości Handlowe, zdaniem ekspertów spadek dynamiki inflacji daje podstawy, żeby przewidywać jej stabilizację w najbliższych miesiącach. Miałaby ona osiągnąć poziom 3 proc., przy czym spadek dynamiki cenowej żywności oraz spadek inflacji bazowej kompensowane byłyby wzrostem dynamiki cen paliw i nośników energii. Ekonomiści zwracają zarazem uwagę na fakt, że polska gospodarka wykazała nadspodziewaną odpornością na pandemię, odnotowując w II kwartale 2020 roku spadek PKB na poziomie 8,2 proc. rok do roku, podczas gdy prognozowano spadek o 8,6 proc. (konsensus rynkowy) czy nawet 10,5 proc. (Credit Agricole Bank Polska).

Mimo że na tle reszty krajów europejskich Polska radzi sobie z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa relatywnie dobrze, to jednak dwa kwartały spadkowej dynamiki PKB w ujęciu kwartalnym pozwalają mówić już o tzw. technicznej recesji. - Uwzględniając dostrzegane przez nas wysokie ryzyko w dół dla inwestycji w II poł. br. wyższa od naszych oczekiwań dynamika PKB w II kw. nie zmienia naszej prognozy, zgodnie z którą w całym 2020 r. polski PKB obniży się o 3,8proc. wobec wzrostu o 4,1proc. w 2019 r. - czytamy na portalu Wiadomości Handlowe słowa Jakuba Olipry z Credit Agricole Bank Polska.

<

Tagi:

inflacja

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Eksperci przestrzegają przed możliwymi przerwami w dostawie prądu zimą.

Finanse

Zamrożenie cen prądu. Rząd przyjął projekt ustawy. Wiemy kto skorzysta

Czytaj więcej >
Podatek od zysków nadmiarowych. Rzeczpospolita donosi, że Rząd po cichu pracuje nad nowym podatkiem

Finanse

Rząd wprowadzi nowy podatek od nadzwyczajnych zysków dużych firm

Czytaj więcej >
Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >
US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) / AFP)

Finanse

Donald Trump oraz jego dzieci oskarżeni o masowe oszustwa. Grozi im gigantyczna kara

Czytaj więcej >
Od Nowego Roku na terenie UE zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców

Finanse

5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę

Czytaj więcej >

Finanse

Soboń: Samorządy powinny jak najszybciej wypłacać dodatek węglowy

Czytaj więcej >