BiznesINFO.pl

biznesinfo.pl/Przemysław Terlecki

Ile zarabia sołtys? Ujawniamy stawki na wsiach

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile zarabia sołtys

  • Kto wybiera sołtysa

  • Co robi sołtys

Ile zarabia sołtys?

To, ile zarabia sołtys, uzależnione jest od kilku czynników, choć stawki są raczej do siebie podobne. Mimo że w Polsce działa ponad 40 tysięcy sołectw będących jednostkami pomocniczymi gminy, mało kto zastanawia się, jak wysokie może być wynagrodzenie sołtysa.

Warto wiedzieć, że dieta sołtysa ustalana jest przez Radę Gminy i jest sumą dwóch mniejszych kwot: comiesięcznej diety oraz prowizji od zebranego podatku. Ta kwota nie jest jednolita i zwykle wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, mimo że w rządzie pojawiały się już dyskusje o tym, by ustalić stałą kwotę wynagrodzenia dla sołtysa dla każdej gminy w Polsce, podaje portal zadluzenia.com. Mimo to do tej pory nie zapadła żadna wiążąca decyzja.

Na tę chwilę średnia dieta sołtysa wynosi od 200 do 300 zł, okazuje się jednak, że nie każdy sołtys może liczyć na jakiekolwiek pieniądze. Z danych portalu wynika, że dietę otrzymuje 9 na 10 sołtysów.

Z portalu Wieści Rolnicze wynika, że np. w gminie Mielnik (powiat siemiatycki, woj. podlaskie) zryczałtowana miesięczna dieta sołtysa wynosi 120 zł.

- Dieta stanowi rekompensatę czasu poświęconego na udział w sesjach rady gminy, naradach z wójtem oraz rekompensatę kosztów innych czynności związanych z wykonywaniem funkcji sołtysa. Podstawę wypłaty diety stanowi lista obecności na sesji oraz naradach z wójtem - wyjaśniła Iwona Paździora-Patkowska z Urzędu Gminy Mielnik.

Co robi sołtys?

Gospodarz sołectwa wybierany jest co 4 lata. Jego obowiązkiem jest, najogólniej mówiąc, reprezentowanie interesów sołectwa w gminie i powiecie.

Rada Gminy może wyznaczyć sołtysa do zbierania od mieszkańców podatku od nieruchomości, leśnego, rolnego i łącznego zobowiązania pieniężnego w danym sołectwie. Za wykonanie takiego zadania sołtysowi należy się prowizja za inkaso podatków, która jest określona w uchwale Rady Gminy i wcale nie wynosi wiele. To zwykle 2-3 proc. od całej zebranej kwoty. Ważne jest też, że z tytułu wynagrodzenia sołtys musi rozliczać się z fiskusem.

Taki obowiązek nie jest jednak regułą. W wielu gminach zrezygnowano z tego typu praktyk, ponieważ w wielu przypadkach mieszkańcy wsi sprzeciwiali się dodatkowemu zarobkowi gospodarza sołectwa.

Ważnym zadaniem sołtysa jest też pośredniczenie pomiędzy wioską a gminą czy powiatem. Jeśli pojawia się jakiś problem, mieszkańcy gminy w pierwszej kolejności przychodzą właśnie do sołtysa. Do tego typu problemów należą najczęściej: wykaszanie poboczy, naprawa studzienek, czy odrestaurowanie budynków wspólnej użyteczności, jak np. świetlica, dowiadujemy się z portalu Wiadomości Rolnicze.

Zadaniem sołtysa jest przekazanie wszystkich tych uwag wyżej - do samorządu. Działa to także w drugą stronę. Burmistrz lub starosta może poprosić sołtysa o przekazanie jakiejś informacji mieszkańcom gminy, np. organizując spotkanie lub rozwieszając plakaty informacyjne.

Tagi:

zarobkiwypłataile zarabia

Podobne artykuły

Finanse

Ten mail od Allegro to oszustwo. Klikniesz w link i stracisz pieniądze
Czytaj więcej >

Finanse

Stan polskiej gospodarki według Międzynarodowego Funduszu Walutowego
Czytaj więcej >

Finanse

Rolnicy mogą ubiegać się o dofinansowanie. ARMiR przyjmuje wnioski od 1 czerwca
Czytaj więcej >

Finanse

Wakacje kredytowe. Rząd rozważa wprowadzenie dodatkowego kryterium
Czytaj więcej >

Finanse

Ważne świadczenie dla osób w trudnej sytuacji finansowej. Od 1 czerwca jest ono znacznie wyższe
Czytaj więcej >

Finanse

UOKiK bierze pod lupę producentów frytek i czipsów. Sprawdzi praktyki wobec dostawców
Czytaj więcej >
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Finanse

Finanse

Magdalena Madoń

800 plus coraz bliżej. Pojawił się już projekt ustawy
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Dlaczego nie dostaniesz kredγtu hipotecznego? Ekspert wskazuje najczęstsze powody odmowy
Czytaj więcej >
Finanse

Magdalena Madoń

PKO BP da zarobić na lokatach. Możliwe nawet 10 proc. w skali roku
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

ZUS będzie zwracał pieniądze. Uważaj, czas na złożenie wniosku mija 5 czerwca
Czytaj więcej >
Finanse

Paula Drechsler

Od dziś wielkie zmiany w PKO BP. Klienci muszą uważać
Czytaj więcej >
Finanse

Patryk Solarczyk

Nowe informacje w sprawie programu 800 plus. Wiadomo kiedy ruszy
Czytaj więcej >