Ile zarabia minister zdrowia Łukasz Szumowski?
Flickr/KPRM
Autor Radosław Święcki - 12 Maja 2020

Ile zarabia minister zdrowia Łukasz Szumowski? Równowartość kilku pensji przeciętnego Polaka

Ile zarabia minister zdrowia Łukasz Szumowski? Okazuje się, że pensja jednego z najbardziej zajętych ludzi w naszym kraju wynosi trzy razy więcej niż przeciętne wynagrodzenie. Są jednak w rządzie politycy, którzy mogą poszczycić się znacznie większym uposażeniem.

Ile zarabia minister zdrowia Łukasz Szumowski? Mniej od Ziobry

Choć Łukasz Szumowski pełni stanowisko ministra zdrowia od stycznia 2018 roku (zastąpił wówczas odchodzącego w nienajlepszej atmosferze w związku ze strajkiem rezydentów Konstantego Radziwiłła, obecnego wojewodę mazowieckiego), to cała Polska usłyszała o nim dopiero kilka miesięcy temu w związku z pandemią koronawirusa. W tym czasie stał się jednym z najpopularniejszych polityków w kraju, co pokazują publikowane co jakiś czas rankingi zaufania do osób życia publicznego.

Rosnąca popularność sprawiła, że media wzięły pod lupę życiorys polityka. My postanowiliśmy sprawdzić ile minister zdrowia Łukasz Szumowski zarabia.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Całe województwo może zostać zamknięte? Jest oficjalna odpowiedź ministra Szumowskiego, ma pomysł

Nowy zakaz wchodzi 20 maja. Objętych ponad 100 tys. sklepów, dotknie 9 mln Polaków, dla połowy z nich będzie nieprzyjemną niespodziankąNowy zakaz wchodzi 20 maja. Objętych ponad 100 tys. sklepów, dotknie 9 mln Polaków, dla połowy z nich będzie nieprzyjemną niespodziankąCzytaj dalej

I tak z oświadczenia majątkowego ministra zdrowia za 2019 rok, które udostępnia portal MamPrawoWiedziec.pl wynika, że w ubiegłym roku za pracę w resorcie zdrowia Szumowski zarobił w sumie 187 698,06 zł brutto. Oznacza to, że miesięczna pensja ministra to 15 641 zł. Mniej więcej tyle samo zarabiają pozostali ministrowie (wysokość pensji każdego z nich zależna jest m.in. od dodatku za wysługę lat), z wyjątkiem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, który – jak już pisaliśmy – z racji łączenia stanowiska ministra z funkcją prokuratora generalnego zarabia ok. 19 tys. zł netto.

Zarobki ministra zdrowia nie odbiegają zasadniczo od wynagrodzeń jego poprzedników. Przykładowo Ewa Kopacz, która sprawowała urząd ministra za czasów rządów PO-PSL zarobiła na tym stanowisku rocznie niemal 176 tys. zł. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że od tamtego czasu minęła dekada.

Twój majątek może czekać konfiskata bez wyroku sądu. Resort forsuje bardzo surowe prawo, ludzie już protestująTwój majątek może czekać konfiskata bez wyroku sądu. Resort forsuje bardzo surowe prawo, ludzie już protestująCzytaj dalej

Jak pensja ministra zdrowia prezentuje się na tle przeciętnych zarobków? Przeciętne wynagrodzenie w Polsce w 2019 roku wyniosło niespełna 5000 zł, co oznacza, że wynagrodzenie Łukasza Szumowskiego przekracza je trzykrotnie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażające, wszedł na 260-metrowy dźwig bo chciał zrobić zdjęcie. Teraz może trafić za kratki
  2. Dwoje dzieci zmarło nagle podczas lekcji WF-u. Rodzice obwiniają maseczki ochronne
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Niewiarygodne odkrycie w Dolinie śmierci. Ostatni raz był widziany 68 lat temu
Jedna z popularniejszych linii zapowiada wznowienie lotów. Podano konkretną datę i nowe zasady dla pasażerówJedna z popularniejszych linii zapowiada wznowienie lotów. Podano konkretną datę i nowe zasady dla pasażerówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News