BiznesINFO.pl

Marek BAZAK/East News

Handel potrzebuje tysięcy rąk do pracy na wakacje. Niektórzy mogą liczyć na nocleg i wyżywienie

24 Maja 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Największe sieci spożywcze potrzebują ponad 2 tys. sprzedawców i menedżerów. Biedronka szuka 1 tys. pracowników, a Lidl – 800. Zatrudnienie oferują też Żabka i Aldi. Dziennik Gazeta Prawna (DGP) donosi, że tegoroczna walka o pracownika będzie bardzo zaciekła, bo w gastronomii i branży hotelarskiej braki kadrowe sięgają dziesiątek tysięcy.

Największe sieci spożywcze szukają pracowników

Sprzedawcy, kasjerzy, menedżerowie, kierownicy zespołów dr. finansów, specjaliści ds. asortymentu – wakacje już za pasem, dlatego zarówno duże sieci handlowe, jak i drobni przedsiębiorcy poszukują rąk do pracy na najbliższe miesiące. Tylko w przypadku Biedronki i Lidla mówimy o 1,8 tys. ofert zatrudnienia. Kilku osób do sklepu w Kołobrzegu poszukuje też Aldi, rekrutacja trwa również w sieci Żabka, jednak nie wiadomo, ile wakatów jest wolnych.

DGP wskazuje, że w tym sezonie możemy spodziewać się zaciekłej walki o pracownika. W samej gastronomii firmy są w stanie przyjąć od zaraz nawet 15 tys. pracowników – twierdzi w rozmowie z dziennikiem Jacek Czauderna, prezes Zarządu Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej. 

Firmy obniżają wymagania

Doświadczenie przestaje być w handlu wymagane, bo sieci oferują przeszkolenia. Poszukiwani do pracy są zarówno studenci, jak i emeryci, renciści i osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. Poza pensją pracodawcy chcą zaoferować coś dodatkowego. Magdalena Bodynek, HR Business Partner regionu Koszalin informuje, że w przypadku sieci Biedronka są to nocleg i wyżywienie – oczywiście dotyczy to wybranych lokalizacji i osób spoza miasta, w którym znajduje się sklep.

Okazuje się, że dla młodych osób utrudnieniem bywają wczesne godziny rozpoczęcia zmiany np. od 6:00 rano. Dlatego coraz trudniej jest znaleźć osoby chętne do pracy. Rozwiązaniem – jak pisze DGP – może być przepływ pracowników pomiędzy sklepami, w których w wakacje jest mniejszy ruch do placówek, gdzie w sezonie pracy jest mnóstwo. W tym roku możliwość takiego wyjazdu zaoferowano komisjonerom oraz operatorom wózków widłowych zatrudnionych w magazynach sieci Lidl. W ubiegłym roku do pracy sezonowej w ramach sieci Lidl wyjechało 330 pracowników. Magdalena Bodynek tłumaczy na łamach dziennika, że takie osoby otrzymują premię uznaniową zależną od wyników sklepu i nagrodę letnią. W wybranych miejscowościach z wysokim ruchem turystycznym kasjerzy pracujący w wakacje mogą liczyć na dodatel do pensji w wys. 600 zł brutto miesięcznie. Natomiast delegowani pracownicy mogą otrzymać również dopłaty do noclegów, a jeśli spędzają w danym miejscu, z powodu pracy, więcej czasu – na pokrycie całej kwoty.

Ile można zarobić?

Z analizy DGP wynika, że nowi pracownicy mogą z reguły liczyć na umowę zlecenie i wypłatę nieprzekraczającą kwoty 4 tys. zł brutto miesięcznie. W sieci Biedronka nowi pracownicy (w charakterze zleceniobiorców) otrzymują stawkę godzinową w wys. od 22,80 zł do 27 zł brutto. Umowa zlecenie jest zawierana na okres co najmniej jednego miesiąca, ale istnieje możliwość jej przedłużenia.

Natomiast Lidl zapewnia, że chce zatrudniać nowe osoby na podstawie umów o pracę, nie stosuje również okresu próbnego. Początkujący pracownik sieci może otrzymać wypłatę w wys. od 4200 zł do 5150 zł brutto. W przypadku magazynierów wynagrodzenie wynosi od 4800 zł do 5250 zł brutto, a w przypadku menedżerów – od 6700 zł do 7000 zł brutto. 

zus-list

1,4 mln Polaków może otrzymać zwrot pieniędzy z ZUS. Czas na złożenie wniosku mija 1 czerwca

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

skleppraca dodatkowawakacje

Podobne artykuły

Handel

Miejsce w Polsce, gdzie warzywa i owoce kupisz nawet za połowę ceny
Czytaj więcej >

Praca

Znana polska sieć marketów zamierza otworzyć sklep internetowy. Specjalista poszukiwany
Czytaj więcej >

Handel

Koniec UPC Polska. Abonenci sieci kablowej otrzymują SMS-y o zamknięciu salonów i punktów sprzedażowych
Czytaj więcej >

Handel

Ważny komunikat Biedronki. Chodzi o karty lojalnościowe
Czytaj więcej >

Handel

Biedronka udostępnia możliwość zrobienia zakupów online z dostawą do domu
Czytaj więcej >

Praca

Rekordowa liczba pracowników z zagranicy. Wolą pracować w Polsce
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Handel

Praca

Magdalena Madoń

Owocowe czwartki już nie kuszą. Polacy wskazują na inny, ważniejszy benefit pracowniczy
Czytaj więcej >
Praca

Maria Gil-Sobczyk

Czesi szukają pracowników, zatrudnienie od zaraz. Przeciętne wynagrodzenie od 9,5 do 13 tys. zł
Czytaj więcej >
Handel

Maria Gil-Sobczyk

Znany produkt wycofany ze sprzedaży w sieci Biedronka. Wykryto w nim groźną bakterię
Czytaj więcej >
Handel

Paula Drechsler

Producent popularnych telefonów znika z polskiego rynku. Co z gwarancją i aktualizacjami?
Czytaj więcej >
Praca

Magdalena Madoń

Rusza kontrola Kancelarii Mentzen. Chodzi o kwestie związane z prawem pracy
Czytaj więcej >
Handel

Magdalena Madoń

Żabka wprowadza zaskakującą usługę. Można "odpicować sobie buty"
Czytaj więcej >