Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 1,4 mln Polaków może otrzymać zwrot pieniędzy z ZUS. Czas na złożenie wniosku mija 1 czerwca
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 24.05.2023 10:34

1,4 mln Polaków może otrzymać zwrot pieniędzy z ZUS. Czas na złożenie wniosku mija 1 czerwca

zus-list
Biznesinfo

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że 1,4 mln przedsiębiorców może otrzymać zwrot pieniędzy ze składki zdrowotnej. Na profilach płatników na platformie PUE ZUS udostępniono już wnioski o zwrot nadpłaty. Taki wniosek trzeba zweryfikować, podpisać i odesłać w terminie do 1 czerwca.

Ruch po stronie przedsiębiorców

1,4 mln przedsiębiorców może liczyć na zwrot pieniędzy ze składki zdrowotnej. Na ich profilach na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) udostępniony jest wniosek o zwrot nadpłaty –  informuje ZUS w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo. Aktualizacja: przed godz. 13:00 w środę otrzymaliśmy komunikat, że już ponad 436 tys. płatników przekazało wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej na kwotę ponad 823 mln zł. Do 1 czerwca przedsiębiorcy muszą taki wniosek (RZS-R) zweryfikować, podpisać i odesłać za pośrednictwem PUE ZUS.

W rezultacie ZUS do 1 sierpnia przekaże nadpłatę na rachunek bankowy zapisany na koncie płatnika. Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt apeluje, by sprawdzić, czy numer, aby na pewno jest prawidłowy. Jeśli jest on wpisany błędnie albo nie został podany wcale, konieczne jest wprowadzenie poprawek. Niestety, druk ZUS nie daje możliwości zmiany numeru konta, tak jak np. w systemie e-PIT, w którym na koniec rozliczenia można wskazać dowolny numer rachunku – wyjaśnia ekspert.

Co, jeśli przedsiębiorca do 1 czerwca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego wyjaśnia, że w takiej sytuacji ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca 2023 roku, a nie do 1 sierpnia. Zwrot środków nastąpi pod warunkiem, że Krajowa Administracja Skarbowa nie przekaże informacji o rozbieżnościach w dokumentach przekazanych do ZUS-u i urzędu skarbowego dotyczących formy opodatkowania i wysokości przychodów lub dochodów.

Wciąż można złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej

Przypomnijmy, że do 22 maja wielu przedsiębiorców musiało złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. Był to nowy obowiązek wprowadzony w tym roku. ZUS informuje, że ci, którzy z różnych przyczyn nie dostarczyli wspomnianego dokumentu w terminie, mogą jeszcze go przekazać, ale nie później niż do 30-31 maja br. Sam fakt przekazania dokumentów rozliczeniowych po terminie (w tym roku po 22 maja) nie rodzi konsekwencji. Natomiast opłacenie składek po terminie wiąże się z koniecznością naliczenia odsetek za zwłokę – jeśli przekraczają kwotę 34,90 zł – wyjaśnia ZUS.

Jak wyliczana jest składka zdrowotna?

Od stycznia 2022 roku podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne ustalana jest w zależności od formy opodatkowania i rodzaju pozarolniczej działalności. Każdy, kto prowadzi działalność pozarolniczą i opłaca podatek w formie ryczałtu lub na zasadach ogólnych (podatkiem liniowym lub według skali podatkowej), jest zobowiązany do złożenia wspomnianego rocznego rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za ubiegły rok. Ma to na celu ustalenie składki za dany rok na podstawie przychodów lub dochodów w nim osiągniętych.