BiznesINFO.pl

Biznesinfo

1,4 mln Polaków może otrzymać zwrot pieniędzy z ZUS. Czas na złożenie wniosku mija 1 czerwca

24 Maja 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że 1,4 mln przedsiębiorców może otrzymać zwrot pieniędzy ze składki zdrowotnej. Na profilach płatników na platformie PUE ZUS udostępniono już wnioski o zwrot nadpłaty. Taki wniosek trzeba zweryfikować, podpisać i odesłać w terminie do 1 czerwca.

Ruch po stronie przedsiębiorców

1,4 mln przedsiębiorców może liczyć na zwrot pieniędzy ze składki zdrowotnej. Na ich profilach na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) udostępniony jest wniosek o zwrot nadpłaty –  informuje ZUS w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo. Aktualizacja: przed godz. 13:00 w środę otrzymaliśmy komunikat, że już ponad 436 tys. płatników przekazało wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej na kwotę ponad 823 mln zł. Do 1 czerwca przedsiębiorcy muszą taki wniosek (RZS-R) zweryfikować, podpisać i odesłać za pośrednictwem PUE ZUS.

W rezultacie ZUS do 1 sierpnia przekaże nadpłatę na rachunek bankowy zapisany na koncie płatnika. Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt apeluje, by sprawdzić, czy numer, aby na pewno jest prawidłowy. Jeśli jest on wpisany błędnie albo nie został podany wcale, konieczne jest wprowadzenie poprawek. Niestety, druk ZUS nie daje możliwości zmiany numeru konta, tak jak np. w systemie e-PIT, w którym na koniec rozliczenia można wskazać dowolny numer rachunku – wyjaśnia ekspert.

Co, jeśli przedsiębiorca do 1 czerwca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego wyjaśnia, że w takiej sytuacji ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca 2023 roku, a nie do 1 sierpnia. Zwrot środków nastąpi pod warunkiem, że Krajowa Administracja Skarbowa nie przekaże informacji o rozbieżnościach w dokumentach przekazanych do ZUS-u i urzędu skarbowego dotyczących formy opodatkowania i wysokości przychodów lub dochodów.

Wciąż można złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej

Przypomnijmy, że do 22 maja wielu przedsiębiorców musiało złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. Był to nowy obowiązek wprowadzony w tym roku. ZUS informuje, że ci, którzy z różnych przyczyn nie dostarczyli wspomnianego dokumentu w terminie, mogą jeszcze go przekazać, ale nie później niż do 30-31 maja br. Sam fakt przekazania dokumentów rozliczeniowych po terminie (w tym roku po 22 maja) nie rodzi konsekwencji. Natomiast opłacenie składek po terminie wiąże się z koniecznością naliczenia odsetek za zwłokę – jeśli przekraczają kwotę 34,90 zł – wyjaśnia ZUS.

Jak wyliczana jest składka zdrowotna?

Od stycznia 2022 roku podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne ustalana jest w zależności od formy opodatkowania i rodzaju pozarolniczej działalności. Każdy, kto prowadzi działalność pozarolniczą i opłaca podatek w formie ryczałtu lub na zasadach ogólnych (podatkiem liniowym lub według skali podatkowej), jest zobowiązany do złożenia wspomnianego rocznego rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za ubiegły rok. Ma to na celu ustalenie składki za dany rok na podstawie przychodów lub dochodów w nim osiągniętych.

pieniądze-gotówka

Od przyszłego roku zmiany w obrocie gotówkowym. Będą nowe limity płatności

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

składki ZUSwniosekprzedsiębiorca

Podobne artykuły

Finanse

Od dziś można starać się o pieniądze. Wnioskować mogą hodowcy drobiu
Czytaj więcej >

Finanse

Od lipca świadczenie z ZUS będzie wyższe. Można je pobierać nawet rok
Czytaj więcej >

Finanse

Niektórzy seniorzy będą mogli dostać więcej pieniędzy. Wiadomo kiedy Sejm zajmie się ważnym świadczeniem
Czytaj więcej >

Finanse

Dodatkowe 5540,25 zł miesięcznie dla konkretnej grupy seniorów. Jedno kryterium do spełnienia
Czytaj więcej >

Finanse

Więcej pieniędzy dla Polaków. Popularny bank wprowadza zmiany
Czytaj więcej >

Finanse

Alarm dla użytkowników Play i Plusa. Zagrożenie, o którym musisz wiedzieć
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Finanse

Finanse

Paweł Makowiec

Dziedziczenie pieniędzy jest możliwe. ZUS jednak będzie milczał
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Duży polski bank idzie pod młotek. Proces sprzedaży ruszy lada moment
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

66-latek z Lubelszczyzny pobił niechlubny rekord. Jego długi sięgają prawie 84 mln złotych
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Emerytury dla Ukraińców. Wystarczy jedna składka do ZUS, ale trzeba też spełnić inne warunki
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

ZUS zwaloryzował konta 24 milionów Polaków. Wkrótce będzie można sprawdzić stan przyszłej emerytury
Czytaj więcej >
Finanse

Magdalena Madoń

Nowelizacja budżetu. Premier powiedział, dlaczego nastąpiły zmiany
Czytaj więcej >