BiznesINFO.pl
Tereny byłej Kopalni Węgla Kamiennego "Katowice" w Katowicach.

Wikimedia Commons, Lestat (Jan Mehlich), licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en [zdjęcie wykadrowane]

Górnicy mają dość, protest się zaostrza. Potwierdzili też datę najazdu na Warszawę

23 Września 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

W dziesięciu kopalniach trwają akcje protestacyjne przeciw planom transformacji energetycznej. Wydobycie węgla odbywa się jednak w sposób niezakłócony, a w ramach protestu górnicy pozostają w kopalniach po godzinach, dlatego nie określają swoich działań m

Górnicy okupują kopalnie, protestując przeciwko transformacji energetycznej

We poniedziałek i wtorek toczyły się negocjacje pomiędzy delegacją górniczych związków zawodowych oraz przedstawicielami rządu, które nie odprowadziły się jednak do porozumienia. Jak podaje gazeta.pl, przedstawiciel Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz stwierdził, że "związkowcy oczekują decyzji, a nie obietnic". Stawką negocjacji jest kształt zapowiadanej przez rząd transformacji energetycznej zakładające stopniowe wygaszanie kopalń do 2030 roku. Górnicy domagają się sprawiedliwej transformacji energetycznej rozłożonej na dłuższy okres.

W związku z fiaskiem dotychczasowych negocjacji w 10 kopalniach trwają protesty, w ramach których górnicy po godzinach zostają pod ziemią. Jak podaje money.pl, swoich działań górnicy nie nazywają strajkiem, jako że wydobycie węgla odbywa się bez zakłóceń. Pod ziemią panują niskie temperatury, które mogą powodować omdlenia i zasłabnięcia, dlatego związkowcy zadbali o zapewnienie protestującym górnikom opieki medycznej. Górnicy nie wykluczają, że protest może przybrać wkrótce formę strajku głodowego.

Górnicy czekają na kolejną turę negocjacji i potwierdzają datę protestu w stolicy

Górnicy zapowiadają ponadto przeniesienie protestów do Warszawy. Protest w stolicy ma się odbyć już 2 października. Protestujący zaznaczają zarazem, że nie sprzeciwiają się samej transformacji energetycznej, lecz zapowiadanemu sposobowi jej przeprowadzenia. - Niech to będzie plan energetyczny na 40 lat, a nie do 2040 roku, w którego efekcie w 2030 roku po kopalniach nie będzie ani śladu - mówi przywoływany przez portal money.pl Patryk Kosela ze związku zawodowego "Sierpień '80". Sprzeciw wzbudzają też zawarte w zaproponowanym przez Ministerstwo Aktywów Państwowych planie restrukturyzacji sektora górniczego - z którego minister Sasin w międzyczasie się wycofał - plany obniżek wynagrodzeń w Polskiej Grupie Górniczej.

Tagi:

węgielprotestyprotestgórnictwoenergetyka

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >
Niemcy planują kolejne zakazy. Tym razem wszystko dotyczy podróży.

Polska i Świat

Niemcy szykują nowy rodzaj sankcji. Uderzą we własnych obywateli

Czytaj więcej >
Podkomisja smoleńska słono kosztuje polskiego podatnika. W 3 miesiące wydano ponad pół miliona złotych

Polska i Świat

Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Mirosław Chojecki odznaczeni Orderem Orła Białego

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemcy za przyjęciem obywateli Rosji, którzy uciekają z Rosji

Czytaj więcej >