Głosowanie korespondencyjne narusza regulamin i konstytucję
Wikipedia/VaGala
Autor Maria Glinka - 28 Marca 2020

Wątpliwe zmiany w Kodeksie wyborczym. Część Polaków będzie mogła głosować korespondencyjnie

Głosowanie korespondencyjne zostało wprowadzone pod osłoną nocy. Wśród przyjętych przez sejm poprawek do specustawy w sprawie koronawirusa znalazł się zapis umożliwiający inny tryb oddania głosu dla niektórych obywateli. Nowa ustawa znalazła się pod ostrzałem krytyki ze względu na brak realnych działań pomocowych i kontrowersyjne zmiany prawa wyborczego.

Głosowanie korespondencyjne nie dla wszystkich

Głosowanie korespondencyjne to poprawka do specustawy, która budzi najwięcej kontrowersji. Taką korektę zgłosił PiS w nocy z piątku na sobotę (27/28 marca) w trakcie drugiego czytania ustawy.

Poprawka rozszerza zakres głosowania korespondencyjnego, z którego będą mogli skorzystać wyborcy „podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych”. Oddać głos bez konieczności wizyty w lokalu wyborczym będą mogli także wszyscy obywatele powyżej 60 roku życia.

Inny zapis dookreśla stosowanie głosowania korespondencyjnego, które nie będzie przysługiwało wyborcom w obwodach zagranicznych i na statkach morskich. W takich wypadkach osoby, które ukończyły 60 lat, będą mogły oddać przez pełnomocnika. Chęć oddania głosu korespondencyjnie należy zgłosić komisarzowi wyborczemu maksymalnie 15 dni przed dniem wyborów. Osoby, które przebywają w kwarantannie, mogą to uczynić do 5 dni przed głosowaniem.

Tysiące Polaków już niedługo może stracić prawo jazdy. Wszystko przez jedno niedopatrzenieTysiące Polaków już niedługo może stracić prawo jazdy. Wszystko przez jedno niedopatrzenieCzytaj dalej

Zmiany chwilę przed wyborami

Sytuacja, do której doszło w nocy to zdarzenie bezprecedensowe. Zmiana kodeksu wyborczego na 42 dni przed wyborami prezydenckimi jest niezgodna z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego. Wcześniej organ sądowniczy ustalił, że nie można wprowadzać istotnych zmian w prawie wyborczym na 6 miesięcy przed wszczęciem pierwszych procedur wyborczych – przypomniał prof. Jerzy Stępień na antenie TVN.

Zdaniem polityków PiS wprowadzona nocą poprawka odnosi się do „technicznych zmian w sposobie głosowania”, których nie zabrania ani orzecznictwo TK ani regulamin sejmu – oznajmiła posłanka Joanna Lichocka

Do przyjęcia zapisu doszło ok. 4.20. Za poprawką zagłosowało 222 posłów, przeciw było 214. Trzech parlamentarzystów wstrzymało się od głosu - informuje tvn24.pl.

Zdaniem partii rządzącej dzięki nowym przepisom prawa wyborczego zaplanowane na 10 maja wybory prezydenckie będą mogły odbyć się bez wątpliwości czy państwo zapewniło możliwość oddania głosu wszystkim uprawnionym – podają wiadomosci.gazeta.pl.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Media: Nie żyje 21-latka zakażona koronawirusem. Nie miała żadnych schorzeń

Eksperci i opozycja krytykują zmiany

Oburzenia wobec wprowadzonych w nocy zapisów nie kryją zarówno eksperci z dziedziny prawa, jak i politycy partii opozycyjnych. W czasie wciąż rozszerzającej się epidemii koornawirusa niezbędne jest przełożenie wyborów, a nie nocne zmiany, które mają jedynie na celu pozostawienie pierwotnego terminu wyborów, co może partii PiS, według sondaży, przynieść zwycięstwo. Wybory prezydenckie odbywające się w późniejszym terminie dają już im mniejsze szanse na powodzenie.

Zdaniem dr Jerzego Małeckiego doszło do „skrajnego naruszenia regulaminu sejmu i konstytucji”. Z kolei prof. Andrzej Rzepliński oznajmił, że „wybory powinny być odłożone, bo muszą być równe”.

Słów krytyki nie szczędzili także politycy z KO. Marcelina Zawisza napisała na Twitterze, że „miała być ustawa antykryzysowa, jest typowy PiS”.

Skarbówka będzie mogła zablokować twoje konto. Wystarczy jedna rzecz, aby stracić dostęp do pieniędzySkarbówka będzie mogła zablokować twoje konto. Wystarczy jedna rzecz, aby stracić dostęp do pieniędzyCzytaj dalej

Krzysztof Gałkowski z Lewicy stwierdził, że „zamiast ustaw wspierających pracowników i przedsiębiorców, PiS za wszelką cenę chce utrzymać majowe wybory”. Zaś lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wyznał, że „wprowadzona poprawka jest nierozsądna i zupełnie nieuzasadniona”. Jego zdaniem specustawa „bardzo mało da przedsiębiorcom, a bardzo dużo partii rządzącej”.

"Prawie czwarta rano, na sali grobowy nastrój, czekamy na głosowanie poprawki PiS nr 177 łamiącej wszelkie reguły stanowienia prawa wyborczego. Republiki, jak się okazuje, obumierają bardzo niespektakularnie" - napisał na Twitterze Bartłomiej Sienkiewicz (KO).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Myśleli, że to mały szczeniak. Pojechali do schroniska, tam dowiedzieli się, co to za zwierzak
  2. Koronawirus może być niebezpieczny również dla młodych. 12-latka walczy o swoje życie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Z ostatniej chwili: przedłużono zamknięcie granic Polski. Wiadomo do kiedy
Ty siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójTy siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News