Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Glapiński: ”Nie powinniśmy i nie możemy zrezygnować ze złotego”
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 28.03.2023 17:21

Glapiński: ”Nie powinniśmy i nie możemy zrezygnować ze złotego”

pieniądze
Domena publiczna

Prezes NBP Adam Glapiński uważa, że własna waluta przynosi wiele korzyści. Powiedział, że dzięki własnej walucie pozwalającej na suwerenną politykę monetarną, Polska od lat może cieszyć się stabilnym wzrostem gospodarczym.

Ogromny popyt na złotego

- Tylko w okresie od 24 lutego do 7 marca NBP zaspokoił niespotykany dotąd popyt na gotówkę o łącznej wartości 42 mld zł, a więc na poziomie zbliżonym do tego z całego I kw. 2021 roku - poinformował Glapiński.

Dodał, że tylko 28 lutego zanotowano historycznie wysoki poziom pobrań, sięgających 12,5 mld zł. To jest 17-krotność średnich pobrań dziennych z 2021 r. – poinformował Glapiński.

Zalety posiadania własnej waluty wg. Glapińskiego

Zdaniem Adma Glapińskiego posiadanie własnej waluty – złotego, suwerennego w swoich decyzjach Narodowego Banku Polskiego, realizującego suwerenną politykę pieniężną, stwarza warunki do podejmowania działań, zgodnych z potrzebami polskiej gospodarki, uwzględniającej jednocześnie potrzeby społeczne. 

Działania NBP

„Dostrzegając równoważną rolę obu rodzajów płatności - gotówkowych i bezgotówkowych, NBP dbał będzie o zapewnienie każdemu możliwości swobodnego wyboru formy realizacji płatności, zwracając uwagę na potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa realizowanych przy ich wykorzystaniu transakcji" – dodał prezes.

Tagi: waluta NBP