BiznesINFO.pl
Giełda z konopiami

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Konopie na warszawskiej giełdzie? Niektóre spółki mogą skorzystać

11 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Giełda w Warszawie notuje ogromne wzrosty na spółkach zajmujących się... konopiami. Choć prawda jednak nie jest tak oczywista, a olbrzymie zyski wynikają w dużej mierze z "dodatkowych" działalności notowanych na giełdzie podmiotów.

Giełda w Warszawie otwiera się na konopie. Na naszym rodzimym parkiecie notowane są dwie spółki związane z branżą konopną - Cannabis Poland oraz Hemp&Health. Choć jak podkreśla portal Bankier - działalność spółek konopnych w Polsce i inwestycje w ten segment rolnictwa to novum. A spółki notowane na giełdzie większość swojego majątku czerpią z zupełnie innych źródeł niż uprawa konopi. Niejasność przepisów hamuje rozwój tego segmentu na naszym rynku, wskazują eksperci. Jedyną szansą na gwałtowny rozwój rolnictwa konopnego jest dalsza liberalizacja przepisów.

Giełda z konopiami

Giełda szybko wyłapuje nastroje rynkowe. Mimo, że jak wspomnieliśmy we wstępie, branża konopna to wciąż w Polsce temat pełen niejasności, a prawo w tym zakresie jest chaotyczne, to i tak szybko się rozwija. Okazuje się, że tylko w 2019 roku zasiewy konopi przemysłowych pokryły 3 tysiące hektarów Polski, zwiększając swoje występowanie aż o 78 proc. - możemy przeczytać w internetowym wydaniu Bankiera. Portal wskazuje, że konopie mają bardzo szeroką gamę zastosowań - użytek z nich mają zarówno w budowlance i włókiennictwie, ale także w przemysłach spożywczym, kosmetycznym, czy nawet motoryzacyjnym. Konopie siewne cechują się niewielkimi wymaganiami, stąd też doskonale nadają się do uprawy w Polsce, gdzie jak warto przypomnieć aż 75 proc. powierzchni to gleby od bardzo słabych do średnich pod względem żyzności. Niestety, przepisy prawne skutecznie blokują rozwój tego sektora, a jest on mocno rozwojowy.

Konopie siewne są do Polski głownie importowane zza granicy - Niemiec, Holandii, Litwy i Ukrainy. Do Polski w 2019 trafiło prawie 1300 ton konopi w postaci nasion, suszu oraz średnioprzetworzonego produktu. Ponadto, jak wskazuje ekspercki portal Bankier, polski przemysł przetwórstwa konopi cechuje niewielki stopień profesjonalizacji i centralizacji. Rodzime firmy są głównie mikroprzedsiębiorstwami o niewielkiej mocy przerobowej. Polacy zajmują się głownie prostym przetwórstwem i produkcją produktów spożywczych na bazie konopnych nasion. Branże takie jak włókniarstwo, czy segment kosmetyczny oddajemy walkowerem naszym sąsiadom.

Giełdowe zawirowania

Portal Polityka Insight wyliczył, że w Polsce uprawa konopi przynosi rocznie 36,1 mln złotych przychodów, co dzieląc na wielkość zasiewu daje średnie zarobki na poziomie prawie 11 300 zł z hektara konopi. Przypomnijmy - uprawianych głównie na słabych glebach, na których znaczna część roślin nie może być uprawiana. Warto także wskazać, że Polska ma historyczne tradycje uprawy konopi siewnej, a produkty z niej wytwarzane oraz cały segment przetwórczy mógł w XIX-wieku stanowić bardzo istotny procent PKB wytwarzanego na ziemiach polskich, którego wskaźnik wynosił kilka procent.

Przygotowany przez agencję AMR raport wskazuje, że w najbliższych latach w całej Europie będzie notowany średni roczny rozrost sprzedaży żywności konopnej o prawie 25 proc. Jest to niesamowita szansa na rozwój obszarów rolniczych, ale także przemysłu przetwórczego. W Polsce na tym trendzie próbują zarobić spółki Cannabis Poland oraz Hemp&Health. Portal Bankier wskazuje jednak, że spółki te mają dość krótkie doświadczenie w branży konopnej, a ich obecne zyski wynikają głownie z walką z koronawirusem. 

<

Tagi:

GiełdarolnictwoEkologiaspółka

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Ważne plany polskiego przewoźnika. PKP Intercity zapowiada program lojalnościowy

Czytaj więcej >
Tablice rejestracyjne rowery i hulajnogi

Polska i Świat

W tym kraju UE pracodawca zapłaci więcej, jeżeli dojeżdżasz do pracy rowerem

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W 2024 r. stare samochody nie będą mogły wjechać do centrum miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ekspert: Za 7 lat Polacy będą tak bogaci jak Francuzi

Czytaj więcej >

Polska i Świat

UOKiK nakłada ogromną karę na Pocztę Kwiatową. Nie dostarczali kwiatów na czas

Czytaj więcej >
Laptop

Polska i Świat

Setki tysięcy Polaków dostanie od państwa darmowe laptopy

Czytaj więcej >