BiznesINFO.pl > Eko > Genialny wynalazek polskich naukowców. Zrewolucjonizuje branżę budowlaną i wiele innych
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 07.09.2022 19:11

Genialny wynalazek polskich naukowców. Zrewolucjonizuje branżę budowlaną i wiele innych

grafen
public domain

Antykorozyjny lakier z dodatkiem tlenku grafenu G-Flake opracowany przez naukowców z Polski może rozwiązać problem rdzewiejących maszyn i wielu innych konstrukcji oraz materiałów podatnych temu procesowi.

Antykorozyjny wynalazek polskich naukowców. Koniec z rdzą

Polacy stoją już za wieloma grafenowymi technologiami i odkryciami. Do ich grona dołącza teraz nowe dokonanie – antykorozyjny lakier, który może zrewolucjonizować wiele branż.

Zabezpiecza on przed rdzą m.in. stalowe konstrukcje budynków, wnętrza statków, silniki elektryczne. W dodatku jest niepalny i ekologiczny.

Specjalny lakier, którego właściwości są efektem składnika którym jest tlenek grafenu, został już opatentowany.

Twórcami tej nowej technologii są naukowcy z instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz. Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki (IMiF), Instytutu Mechaniki Precyzyjnej (IMP) oraz z Instytutu Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej (WAT).

Przede wszystkim lakier stanowi powłokę bazową na powierzchniach metalowych, w szczególności tych ze stali. Można go stosować na przykład do zabezpieczenia konstrukcji stalowych budynków, ale również na wewnętrznych powierzchniach statków lub w silnikach elektrycznych – mówi dr inż. Małgorzata Djas - członek zespołu, który opracował innowacyjny lakier.

Dzięki grafenowi płatkowemu (G-Flake) zmniejszy się użycie szkodliwych dla środowiska substancji (chromu i innych) w systemach powłokowych nowej generacji, opartych na nowej technologii.

Problem korozji wywiera ogromny wpływ ekonomiczny i środowiskowy na praktycznie wszystkie obszary światowej infrastruktury. Od budownictwa, po przetwórstwo chemiczne, przemysł naftowy, lotniczy, motoryzacyjny, a nawet na tak odległą gałąź przemysłu, jaką jest biomedycyna. Roczny koszt skutków korozji na całym świecie szacuje się na 2,5 biliona dolarów, co przekłada się na 3-4 proc. PKB krajów uprzemysłowionych – informują naukowcy.

Autorzy w materiale prasowym informują, że powłoki funkcjonalne stanowią około 20% rynku farb.

Roczna wartość rynku powłok antykorozyjnych na świecie wynosi 12 mld USD. Jeżeli więc nowy materiał zostanie szybko wprowadzony na rynek i odniesie sukces, do zarobienia są niemałe pieniądze.

Polecane